Spotrebné úvery v ČSOB

Admin, 17. 09. 2013 - Peniaze prostredníctvom spotrebného úveru ľudia najčastejšie používajú na rekonštrukciu príbytku, zariadenie do domácnosti, kúpu auta či motocykla alebo na dofinancovanie hypotéky či splatenie existujúcich úverov. Klienti však vo veľkom využívajú aj možnosť požiadať o bezúčelový úver - teda o úver, pri ktorom nemusia dokladovať, na čo peniaze použijú.


O úver častejšie žiadajú muži (60%), pričom priemerný vek klienta je 39 rokov. Podľa údajov ČSOB sa priemerná výška spotrebného úveru, ktorú si ľudia berú každoročne zvyšuje . Kým priemerná výška v roku 2010 sa pohybovala na hranici 3 700 €,tak sa posledných 6 mesiacov roku 2013 je to už hranica 4 800 €, pričom priemerná výška splátky je 116 €.

CSOB pobocka zm

Najvyššiu sumu si berú obyvatelia bratislavského regiónu (5 470 €), najmenej v Žiline a okolí (4 292 €).

Zaujímavé zvýhodnenia v rámci spotrebných úverov majú k dispozícii aj mladomanželia, ktorí využijú ponuku Mladomanželského úveru so štátnym príspevkom a príspevkom banky. Týmto úverom majú mladí manželia možnosť dofinancovať si bývanie resp. zabezpečiť zariadenie domácnosti, ktoré nie je možné financovať prostredníctvom hypotéky pre mladých.
Na spotrebný úver určený pre mladomanželov sa vzťahujú rovnaké zvýhodnenia ako pre klientov čerpajúcich hypotéku pre mladých s možnosťou splácania úveru 10 rokov až do výšky 10 000 € bez zabezpečenia nehnuteľnosťou. Klienti nemusia dokladovať účel čerpaného úveru, čo je tiež jedna z výhod.
Tento typ úveru môžu klienti kedykoľvek predčasne splatiť, čiastočne aj úplne a to bez akýchkoľvek sankcií.
Úroková sadzba je zvýhodnená vo forme štátneho príspevku ale aj príspevku banky k úrokovej sadzbe , čím je úroková sadzba vo výsledku znížená.

Spotrebný úver už počas prvej návštevy na pobočke a bez dokladovania príjmu

Pri žiadosti o úver v ČSOB do 30. 11. 2013 klient získa až 100 % zľavu z poplatku za spracovanie spotrebného úveru. Klientov využívajúcich služby banky odmeníme za ich vernosť zľavou z úrokovej sadzby až do výšky 2 %. Finančné prostriedky má klient k dispozícii ihneď počas jednej návštevy pobočky a na účet ich pripíšeme okamžite po podpísaní úverovej zmluvy. Výhodou pre klienta banky je aj ponúkaná flexibilita pri získaní úveru bez potreby návštevy pobočky. Stačí kontaktovať call centrum a následne využiť služby kuriéra pre doručenie zmluvnej dokumentácie, čím sa úver stáva dostupným kdekoľvek a kedykoľvek. Výšku splátky si klienti určujú sami a rozložiť si ju môžu až na 10 rokov. Ak si úver v ČSOB aj poistia, ČSOB za klientov splatí úver v prípade invalidity či úmrtia, alebo uhradí splátky až počas 12 mesiacov v prípade práceneschopnosti alebo straty zamestnania. Úver sa dá získať jednoducho a rýchlo aj bez potvrdenia o príjme.

Aj študenti si môžu požičať

Študenti môžu využiť študentské úvery alebo povolené prečerpanie účtu. Výška študentského úveru je medzi 600 – 6000 €, pričom si študent môže zvoliť splatnosť až 10 rokov. Peniaze môže mať na svojom účte ihneď a môže ich použiť na čokoľvek bez dokladovania účelu. Študentský úver je určený pre denných študentov vysokých škôl, vyšších odborných škôl (od 2. ročníka) a študentov denného doktorandského štúdia do 28 rokov.

V prípade nečakaných výdavkov môžu študenti využiť povolené prečerpanie na účte, kde sa im 150 € neúročí vôbec. Získanie debetu je jednoduché. Stačí, ak študent prinesie aktuálne potvrdenie o riadnom dennom štúdiu a zároveň index, resp. identifikačnú kartu vydanú vysokou školou, ak vysoká škola index nevydáva.

Ak študent potrebuje 300 €, získa ich bez dokladovania príjmu a potreby akéhokoľvek ručiteľa. V prípade vysokých výdavkov môže požiadať o povolené prečerpanie vo výške 600 €, kde je však potrebné zabezpečenie spolužiadateľom, napr. rodičom alebo kýmkoľvek s príjmom.

Povolené prečerpanie so študentskými výhodami je určené pre študentov riadneho denného štúdia na vysokej škole alebo vyššej odbornej škole a interných doktorandov už od prvého ročníka štúdia.

CSOB marek gabris

Pohľad analytika ČSOB Mareka Gábriša
Záujem Slovákov o úvery na bývanie pretrváva aj naďalej. Zároveň je to oblasť, ktorá sa spolu so spotrebnými úvermi dostáva do centra pozornosti bánk, keďže objem úverom pre podniky má tendenciu klesať. Objem úverov na bývanie bol v medziročnom porovnaní na konci polroka vyšší o 11,2%. Priemerný rast je zatiaľ v tomto roku na úrovni 11,0%, čo predstavuje podobný záujem o financovanie bývania ako vlani. Spotrebiteľské úvery rastú takisto dvojciferným tempom druhý rok po sebe a za prvý polrok 2013 bolo priemerné tempo medziročného prírastku 13%.

Rast dôležitosti úverovania domácností dokumentuje aj pomer medzi úvermi pre podniky a domácnosti. Kým pred štartom finančnej krízy bolo v bilanciách finančných inštitúcií viac úverov pre nefinančné spoločnosti, tak teraz je to naopak a pomer sa zmenil medzi rokmi 2008 a 2013 z 0,8 na 1,2 (úvery domácnostiam/úvery podnikom). V tomto roku môžu domácnosti po dlhšej dobe čerpať podporu z rastu reálnych miezd, čo sa odrazilo konečne aj na zotavení maloobchodu a spotreby domácností v druhom štvrťroku.

Na strane úverov na bývanie je podporou aj situácia na trhu nehnuteľností a rast nominálnych miezd. Vývoj pomeru medzi cenami a mzdami umožňuje rast cenovej dostupnosti bývania. Kým v prvom štvrťroku 2013 sme si mohli za priemernú mzdu kúpiť 0,64 m² bytu, tak v druhom to bolo 0,67 m². Bolo to taktiež viac ako pred rokom, kedy to bolo 0,65 m². Na priemerný jednoizbový byt musel Slovák s priemernou mzdou pracovať 57 mesiacov a na trojizbový 104 mesiacov, kým v úvode roka to bolo 58 respektíve 110 a podobne tak aj v rovnakom období pred rokom (Q2 2012).
Situácia v regiónoch bola v druhom štvrťroku najlepšia v Nitrianskom kraji. Za priemernú mzdu ste si tam mohli kúpiť 1,15 m² a nasledoval Trenčiansky (1,13 m²) a Banskobystrický kraj (0,95 m²). Pelotón uzatvára tradične Bratislavský kraj, kde sa dá za priemernú mzdu kúpiť 0,62 m².
K zlepšovaniu cenovej dostupnosti bývania prispieva nielen zlepšovanie pomeru medzi cenami a mzdami, ale aj postupný pokles sadzieb na najčastejšie hypotéky (1 – 5 rokov). Tie klesli ku koncu júla na nové historické minimum a medziročne boli nižšie o 80 bodov. Od začiatku roka klesli o 66 bodov, pričom sadzby 5-ročných swapov išli na medzibankovom trhu hore za rovnaké obdobie asi 40 bodov a ku koncu augusta boli v porovnaní s januárom dokonca vyššie o 60 bodov.

(Zuzana Eliášová)

1 Komentár Spotrebné úvery v ČSOB

  1. Som pán Jurg Marti, súkromný veriteľ. Ponúkame rýchlu pôžičku s veľmi nízkou úrokovou sadzbou 2%, preto sa k nám vráťte prostredníctvom nášho e-mailu: jurgmarti0@gmail.com, kde získate viac informácií o tejto ponuke pôžičiek. S úctou, pán Jurg Marti

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*