Kartou v zahraničí platíme aj menšie nákupy

Admin, 25.05.2012 - Ako platiť na dovolenke je otázka, ktorú si začína klásť stále viac rodín. Vziať si hotovosť alebo radšej platiť kartou?

Podľa štatistík spoločnosti Home Credit Slovakia a.s. ľudia platia na zahraničných dovolenkách kartou stále častejšie. Ich zvyky sa menia postupom času. Už nevyberajú tak často z bankomatov, aby mali hotovosť poruke, ale naopak väčšinu svojich útrat platia priamo kartou.

Ešte donedávna bola dostatočná hotovosť v peňaženke počas dovolenky istota. Teraz sa už čoraz viac ľudí spolieha na kartu, ktorou platia svoje útraty priamo na mieste. Zákazníci platia najčastejšie v susedných krajinách, do ktorých cestujú najčastejšie. Podiel susediacich krajín na platbách kartou je totiž takmer 2/3. Najobľúbenejšie je stále Česko, v ktorom prebehne viac ako 1/5 všetkých zahraničných transakcií. V tesnom závese nasleduje Maďarsko, kde prebehne o 4 % menej transakcií. „Maďarsko sa stáva stále zaujímavejšou oblasťou hlavne pre obyvateľov prihraničných obcí. Ceny sú priaznivé a tak sa sem stále viac ľudí vydáva na nákupy alebo aj do reštaurácií,“ vysvetľuje dôvody Michal Kozub, analytik Home Credit Slovakia.

Z typických dovolenkových destinácií vedie Taliansko s takmer 4% podielom na všetkých zahraničných transakciách. Nasleduje Chorvátsko, tradičná letná destinácia Slovákov, ktoré je celkovo na 8. mieste s takmer 4 % zahraničných transakcií. Prekvapením je USA, ktoré sú na 12. mieste.

Hotovosť však má svoje miesto na dovolenke aj dnes. Oplatí sa pred cestou napríklad zistiť, cez aké krajiny budete prechádzať. Budete si tak môcť pripraviť aspoň malú hotovosť v lokálnej mene za drobné platby. „Môžete ušetriť na poplatkoch za drobné platby počas cesty, ako napríklad za kávu, toaletu a podobne,“ dodáva Michal Kozub.

Napriek tomu sa v posledných rokoch zvyky ľudí menili. Ešte v roku 2010 vyberali z bankomatu v takmer 1/5 prípadov. Postupom času si zvykli, že platenie kartou v zahraničí je bezpečné a hlavne pohodlné, preto v tomto roku tvoria výbery z bankomatu iba 8 % transakcií. Nosiť so sebou väčšie čiastky peňazí v zahraničí je už prežitok, naopak platenie kartou sa stáva samozrejmosťou. Obľúbenosť karty dokazuje nielen rastúci počet transakcií, ale aj klesajúca priemerná platená čiastka. Tá sa znížila zo 42 Eur v roku 2009 na 35 Eur tento rok.

Ako ušetriť pri ceste na dovolenku

Zistite si vopred poplatky za platbu kartou alebo výber hotovosti z bankomatu v danej krajine.

V prípade, že vyberáte z bankomatu, oplatí sa vám vybrať väčšiu čiastku naraz. Ušetríte tak na poplatkoch za výber.

Z hotovosti si pripravte radšej menšie bankovky. Budete sa tak lepšie orientovať pri výdavku.

Skontrolujte si pred cestou rezervu na účte, aby ste z neho mohli čerpať v prípade nečakanej situácie.

Zistite si ešte pred cestou číslo, na ktorom môžete kartu zablokovať v prípade straty alebo krádeže.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*