Deň kože – deň dotykov

Admin, 15. 5. 2012 - Iba málo z nás patrí medzi šťastlivcov, ktorí sa počas svojho života nestretli s nejakým kožným ochorením. Objavujú sa často už na jemnej koži novorodencov a neraz nás sprevádzajú až do vysokého veku.

Akné, ekzémy, psoriáza či rôzne dermatitídy sú len zlomkom toho, čo môže kožu, náš najväčší telesný orgán, postihnúť počas života. Ľuďom s kožnými ochoreniami sa nemusíme vyhýbať. Práve oni potrebujú naše dotyky a objatia viac ako ktokoľvek iný. To je i hlavná myšlienka Dňa kože – dňa dotykov, ktorý sa tento rok uskutoční 16. mája v piatich slovenských mestách.
S prichádzajúcim letom nás slnko pomaly núti vyzliekať si dlhé rukávy či nohavice. Pre väčšinu z nás je úplne prirodzené bez problémov odhaľovať niektoré časti tela, no pre ľudí s kožnými ochoreniami sa začína psychicky náročné obdobie, kedy sa musia vysporadúvať s nepríjemnými pohľadmi a posmechom druhých o čosi viac ako počas roka.
Dotyk je najjednoduchším no zároveň najkrajším prejavom spolupatričnosti, pochopenia, lásky a ľudskej blízkosti. Nepríjemne a odpudivo vyzerajúce kožné ochorenia však často oberajú o tieto jedinečné pocity. Dotyky spájajú a pocit šťastia potrebujú aj tí, ktorých koža nie je dokonalá. Prostredníctvom Dňa kože – dňa dotykov sa Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenska (SPaA SR) snaží poukázať na problém vyčleňovania ľudí s kožným ochorením z našej spoločnosti. „Sú mnohé kožné ochorenia, ktoré na prvý pohľad pôsobia nepríjemne a odpudivo, no napriek tomu nie sú ich nositelia pre svoje okolie nebezpeční. Málokto si uvedomuje, aké náročné je s takýmto problémom žiť a psychicky sa s ním vyrovnať. Nepríjemné pohľady ľudí a  neprimerané reakcie okolia neprispievajú k sebavedomiu chorého. Odráža sa to na jeho  spoločenskom, partnerskom ale i pracovnom živote. Verejnosť sa snažíme počas Dňa kože edukovať, aby si uvedomili, že ľudia s kožnými ochoreniami si takého označovanie a vyčleňovanie nezaslúžia,“ uviedla Mária Cetkovská zo Spoločnosti atopikov a psoriatikov Slovenska.
Pri príležitosti Dňa kože budú 16. mája po uliciach  Bratislavy, Banskej Bystrice, Martina, Košíc a Žiliny chodiť zástupcovia SPAaA SR a upozorňovať okoloidúcich na problém vyčleňovania ľudí s kožným ochorením, a to prostredníctvom edukačných letáčikov a nálepiek. Zástupcovia okrem iného každému symbolicky podajú ruku ako prejav spolupatričnosti s týmito ľuďmi. Počas nasledujúcich dní budú pod záštitou Občianskeho združenia Bodkáčik – združenia pre rodiny, deti a mládež s kožným ochorením, v spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou v Martine a SPAaA prebiehať v Martine odborné prednášky na tému kožných ochorení. Pre všetkých záujemcov budú k dispozícii aj infostánky, poradňa a diskusné fórum.
Koža je bezpochyby jedným z najviac namáhaných orgánov ľudského tela. Vďaka jej zložitej skladbe funguje ako ochranný štít pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Ak je tento štít poškodený, jej ochranná funkcia sa oslabuje. Preto by sme mali svojej koži venovať pozornosť, ktorú si zaslúži. Správna životospráva je základom pre udržanie jej zdravia. Prvoradá je výživa zvnútra v podobe dostatočného príjmu vitamínov, minerálov či vody, no nezanedbateľná je i starostlivosť z vonku vo forme starostlivo vybraných kozmetických prípravkov, ktoré kožu chránia a hydratujú. Necitlivé zásahy do kože v podobe nadmerného slnenia či čoraz populárnejších tetovaní môžu byť spúšťačom ochorení, ktoré vedia znepríjemniť život pacienta i na niekoľko rokov.

Príloha tlačovej správy: Zaujímavosti o koži

Vedeli ste, že …?

  • koža je najväčší telesný orgán. U dospelého človeka by plošne rozložená pokryla takmer 2 m2 .
  • koža váži približne 3 kg, respektíve asi jednu dvadsatinu celkovej hmotnosti ľudského tela
  • na ploche 2,5 cm2 sa nachádza vyše 19 miliónov  kožných buniek
  • hrúbka kože sa pohybuje od 0,5 mm do 5 mm. Tenšia je na miestach, ktoré nie sú príliš vystavované odreniam alebo tlaku, hrubšia na viac namáhaných plochách
  • najtenšia je koža na viečkach a najhrubšia na chodidlách
  • podkožné väzivo je 2-krát hrubšie u žien ako u mužov
  • koža plní niekoľko funkcií – izoluje od vonkajšieho prostredia, reguluje telesnú teplotu, chráni pred škodlivým pôsobením mikróbov, toxínov, alergénov, UV žiarenia. Udržuje rovnováhu tekutín, zabezpečuje výmenu plynov (dýchanie), vylučovanie škodlivých látok a reguluje teplotu tela.
  • vďaka tisícom drobných receptorov je koža veľmi citlivý orgán, ktorý rozpozná aj ten najslabší dotyk, tlak, teplotu i bolesť
  • koža má tri vrstvy. Vrchná vrstva je pokožka, ktorá sa ako jediná dokáže neustále obnovovať.
  • umývaním sa ochranný film kože narušuje a obnoví sa až za 1 – 2 hodiny, na celom tele i po 5 hodinách
  • hlavnými produktmi kože sú maz, pot, keratín a melanín
  • z  pohľadu vývojovej biológie je koža pomerne mladou a sofistikovanou súčasťou organizmov

  •     poznáme vyše 300 kožných chorôb a ochorení , ktoré sa prejavujú aj na koži
  •     prvé dochované písomné zmienky o kožných chorobách pochádzajú z obdobia starovekého Egypta
  •     francúzsky chirurg Guy de Chauliac popísal v 14. storočí červené škvrny na tvári a zdurený nos, teda ochorenie známe pod názvom ružovka. Veľa prejavov kožných ochorení je popísaných aj v diele anglického dramatika Williama Shakespeara.
  •     v roku 1572 Talian Geronimo Mercurializ napísal dielo „O chorobách kože“, ktoré sa považuje za prvú vedeckú prácu z odboru dermatológia

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*