Boj proti falošným liekom zosilňuje

Admin, 22. 5. 2012 – Pri falošných liekoch nie je možné hovoriť o liečivých účinkoch či kvalite preparátov. Odhaduje sa, že ročné tržby na čiernom trhu s falzifikátmi liekov predstavujú viac ako 60 miliárd eur.

Nejde iba o nelegálny biznis, ale najmä o obchod s ľudským zdravím, keďže zložením týchto liekov si spotrebiteľ nemôže byť nikdy istý. Spoločnosť Pfizer preto spolu s partnermi posilňuje informačnú kampaň zameranú najmä na internet, odkiaľ pochádza väčšina objednávok falošných liekov. V rámci kampane bola dnes oficiálne spustená úplne nová stránka www.falosnelieky.sk, ktorej cieľom je priblížiť ľuďom nebezpečenstvo falošných liekov a interaktívnym spôsobom ich naučiť rozlíšiť podozrivé ponuky od bezpečných liečiv.

Kampaň Falošné lieky sa dlhodobo sústreďuje na internet, pretože práve ten je hlavným zdrojom objednávok falošných liekov. Používatelia internetu by mali byť na pozore pred rôznymi „zázračnými“ prípravkami či ponukami výrazne zľavnených liekov na predpis. Spamy, ktoré sľubujú zhodenie niekoľkých kíl či zaručenú erekciu, denne zaplavujú schránky mnohých ľudí. Zameranie sa na spomínané civilizačné choroby je pre falšovateľov charakteristické. Pri takýchto spamoch treba mať na pamäti, že 50 až 90 % liekov ponúkaných cez internet je falošných1. „Internet je miesto, kde treba byť naozaj obozretný. Na Slovensku je možné legálne zakúpiť na internete iba voľnopredajné lieky. Pokiaľ chcú mať pacienti istotu o kvalite liekov, nemali by obchádzať svojho lekára a lieky na predpis kupovať výhradne v kamenných lekárňach. Ak niekto ponúka liek na predpis bez receptu cez internet, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falzifikát, ktorého užitie môže vážne ohroziť zdravie spotrebiteľa,“ upozorňuje  PharmDr. Peter Stanko, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory a liekový analytik pre ADC číselník.

Čo sú falošné lieky
Podľa definície prijatej v roku 2004 (WHO/IMPACT) sú falošné lieky prípravky, ktoré buď vôbec neobsahujú účinnú látku deklarovanú na obale, alebo obsahujú nesprávne množstvo účinnej látky. Zaraďujeme sem aj lieky, ktoré majú obaly vymenené za iné, napríklad za obaly od drahších preparátov. Mimoriadne nebezpečné sú falzifikáty s veľkým obsahom chemických nečistôt. Takéto „lieky“ bývajú často vyrábané v nehygienických podmienkach a môžu obsahovať najrôznejšie nečistoty a jedy (napr. prach z tehál, rôzne čistiace prostriedky, arzén či dokonca jed na potkany). „Užívanie falošných liekov môže vážne poškodiť zdravie alebo aj viesť k smrti, môže vyvolať alergie alebo skrížené alergie na účinné lieky. Falošné lieky podrývajú dôveru v etablované zdravotnícke inštitúcie, výrobcov a distribútorov liekov a zdravotníckych pomôcok a ich služby,“ hovorí Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku.

Čo hrozí po užití falošných liekov
Falošné lieky majú neznáme zloženie a nemusia obsahovať účinnú látku, kvôli ktorej je liek kupovaný. Rovnako nebezpečná je možná interakcia falošných liekov so súčasne užívanými inými liekmi. Takáto kombinácia či iné experimentovanie môže viesť k vážnym až fatálnym zdravotným následkom. „Naše centrum poskytne približne 4000 toxikologických konzultácií ročne, z čoho veľkú časť tvoria otravy liekmi. Častými obeťami takýchto otráv sú žiaľ malé deti, ktoré sú zvedavé a skúšajú, čo doma nájdu. Mimoriadne smutný bol nedávny prípad otravy dieťaťa, ktoré požilo u nás neregistrovaný liek z pochybného zdroja. Dieťatku sa už nedalo pomôcť a v priebehu niekoľkých hodín zomrelo,“ hovorí PharmDr. Silvia Plačková, PhD., MPH, vedúca Národného toxikologického informačného centra, Univerzitnej nemocnice Bratislava. „Zaznamenali sme aj otravy po požití čajov na chudnutie zakúpených cez internet. Zistilo sa, že aj tzv. prírodné čaje obsahovali rôzne syntetické látky na chudnutie.“

Ako zistiť, ktoré lieky sú falošné
Falšovatelia liekov svoju prácu stále zdokonaľujú. Aj odborníci majú veľakrát problém rozoznať na prvý pohľad, či ide o sfalšovanú tabletku alebo originál lieku. „Cieľom posilnenej kampane je, aby sa ľudia na internete naučili rozoznávať podozrivé ponuky. Chceme, aby dobrodružstvo zažili inde ako pri nákupe liekov cez internet, preto sme pre nich pripravili interaktívne aplikácie Fake Detector a Liekman, ktoré ich nielen pobavia, ale najmä im pomôžu vyhnúť sa problémom,“ hovorí MUDr. Pavol Adamkov, Governmental Affairs Director spoločnosti Pfizer.

Koalícia partnerov sa rozširuje
K pôvodným partnerom kampane, ktorými boli v minulom roku spoločnosť Pfizer, Sekcia colná Finančného riaditeľstva SR a Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, sa v boji proti falošným liekom tohto roku pripojili Slovenská lekárnická komora, Úrad priemyselného vlastníctva SR, ADC číselník a Národné toxikologické informačné centrum.

Viac informácií o rizikách spojených s predajom falošných liekov nájdete na www.falosnelieky.sk.

Liekman
Kampaň nezabúda ani na sociálne siete a na Facebooku spúšťa súťažnú hru Liekman. Adaptácia legendárnej hry Pacman približuje užívateľom na internete cieľ kampane, ktorým je ostražitosť pri nákupe liekov cez internet hravým a zábavným spôsobom. Poukazuje na to, že pravé i falošné lieky vyzerajú rovnako, a tak je nutné sledovať zdroj, z akého pochádzajú.

Poradňa
Otázky ohľadom ohrozenia zdravia falošnými liekmi a konkrétne rady zodpovie v novej poradni na portáli PharmDr. Peter Stanko.

Použité zdroje:
1. Aktuality.sk: Falošné lieky zasypali trh EÚ, 23.3.2010, http://www.aktuality.sk/clanok/159474/falosne-lieky-zasypali-trh-eu/

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*