Zdravé “bio” potraviny nájdeme aj v obyčajnom supermarkete

Bratislava, Admin – Zdravá a vyvážená strava by mala tvoriť základ nášho jedálnička. Pozreli sme sa bližšie na to, kde sa dajú nakúpiť potraviny, ktoré v sebe nemajú zbytočne veľa chémie. Nájdeme „bio“ len v špecializovaných predajniach, alebo aj v obyčajných obchodných reťazcoch?

Bio potraviny nie sú len moderným výstrelkom dnešnej doby, je to životný štýl aj snaha obmedziť prísun jedovatých látok do nášho organizmu. Na to, aby sa ovocie, zelenina, mäso či výrobky živočíšneho pôvodu mohli označiť ako „bio“, musia spĺňať prísne pravidlá. Farmári nesmú používať umelé hnojivá ani pesticídy, zvieratá sa musia chovať v prostredí, ktoré je im čo najviac prirodzené a mnohé ďalšie. To má, samozrejme, vplyv aj na množstvo úrody. Preto sú takéto produkty často drahšie, než na prvý pohľad rovnaké potraviny inej značky.

Z bio obchodu do reťazca
V minulosti sme takéto zdravé potraviny kupovali najmä v špecializovaných predajniach označovaných aj slangovým názvom bio shopy. Zohnali sme ich aj na trhu alebo pri nákupe priamo od farmárov. Dnes je ponuka oveľa širšia. Označenie bio sa taktiež stalo vlastnou značkou mnohých reťazcov.
Napríklad reťazec Kaufland má tieto produkty označené ako „K-Bio“. Všetky sú vyrábané ekologicky a sú bez zvýrazňovačov chuti, umelých farbív a aróm. Sortiment je skutočne široký – od mlieka a mliečnych výrobkov až po trvanlivé potraviny a mrazené produkty. Kaufland sa netají tým, že ponuku produktov K-Bio plánuje ďalej rozširovať.
Podobne ako v nemeckom Kauflande, aj Billa má tento typ výrobkov označený svojou značkou, a to „naše bio“. Všetky takto označené produkty spĺňajú prísne normy ekologického poľnohospodárstva. Každý výrobok „naše bio“ je certifikovaný. V sortimente Billa nájdete pod označením „naše bio“ napríklad mliečne výrobky, cereálie, sušienky, ovocie a zeleninu.
Aby sme nezostali len pri reťazcoch zo zahraničia, pozreli sme sa aj na slovenský reťazec Coop Jednota. Tak ako zahraničné reťazce aj Jednota ponúka vo svojom sortimente rad bio potravín a to pod svojou značkou “Coop Jednota Bio”. Slovenský reťazec sa snaží spolupracovať s výrobcami, ktorí posúvajú kvalitu výrobkov a vo svojom bio sortimente ponúka okrem iného cestoviny, mliečne výrobky a čaje.
Čím viac zdravších výrobkov zaradíte do svojho jedálnička, tým viac chránite svoje zdravie. Zároveň prispievate k ochrane životného prostredia a podpore ekologického poľnohospodárstva.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Zdravé “bio” potraviny nájdeme aj v obyčajnom supermarkete

  1. ide aj o to, akym sposobom tie potraviny pripravujeme. K tomu su potrebne kvalitne hrnce, panvice.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*