Voda pre zdravie a krásu

Admin, 21. 5. 2012 -Voda je nevyhnutnou podmienkou života v prírode a rovnaký význam má aj pre organizmus človeka. Bez jedla vydržíme aj niekoľko dní, bez vody omnoho kratšie.

Nedostatok vody v tele sa o slovo prihlási sám: bolesťou hlavy, únavou či nesústredenosťou. Pritom piť by sme mali počas celého dňa, nie až vtedy, keď pocítime smäd.

Voda naša každodenná
Voda tvorí až dve tretiny nášho tela. Každodenne však stratíme dva až tri litre dýchaním, potením, prirodzenými fyziologickými procesmi či reguláciou teploty. Nestrácame pritom len tekutinu. Z organizmu sa vylučujú aj minerálne látky, ktoré sú spolu s vodou nevyhnutné pre distribúciu živín, správnu funkciu našich buniek a pri spracovaní potravy. Pravidelné pitie minerálnej vody je preto najlepším zvykom, aký si môžeme osvojiť.
Denne by sme mali prijať približne dva až tri litre tekutín. Časť z tohto množstva sa do organizmu dostane potravou, predovšetkým ovocím, mliečnymi výrobkami, mäsom či polievkami. Je to však len zhruba pätina z nášho denného príjmu. Zvyšok jednoducho musíme vypiť.
Ako si vybrať vodu pre ideálny pitný režim? Radka Soukupová, Senior Brand Manager Magnesie opisuje: „Ideálne zloženie minerálnej vody sa líši podľa toho, komu je určená. Záleží na veku, fyzickej kondícii, zdravotnom stave či druhu vykonávanej činnosti. Pre zdravého, priemerne aktívneho človeka sú ideálne minerálne vody so strednou mineralizáciou – dopĺňajú potrebné minerály, ale zároveň nezaťažujú organizmus.“  Dôležité je taktiež sledovať množstvo sodíka, ktoré by malo byť pod hranicou 150mg/l. „Vyššie množstvo sodíka je vhodné napríklad pri športe vo vysokých teplotách, kedy sa sodík vylučuje potom. Stredne mineralizovaná voda s nízkym obsahom sodíka je vhodným nápojom aj pre  pravidelné dlhodobé pitie,“ dopĺňa Radka Soukupová.

Antistresový minerál
Z celkovej hmotnosti mozgu tvorí až 90 percent voda. Pre správne fungovanie našej mysle i tela je preto absolútne nevyhnutná. Prvými signálmi dehydratácie sú často práve malátnosť, bolesť hlavy a neschopnosť sústrediť sa. Okrem dostatočného prísunu vody pomáha našim mozgovým bunkám aj horčík. Bunky udržuje zdravé a vitálne, spomaľuje proces ich starnutia a tým prispieva k optimálnej psychickej kondícii. Práve pri strese sa okrem hormónov (napríklad adrenalínu) vo veľkej miere spotrebúva horčík, preto by sme ho organizmu mali v záťažovom období dopriať väčšie množstvo. Odvďačí sa nám za to lepšou náladou, schopnosťou koncentrácie a vyššou výkonnosťou. Aj preto sa horčíku hovorí antistresový minerál. V jedle ho obyčajne neprijímame dostatok. Ideálne je doplniť dennú dávku minerálkou s obsahom prírodného horčíka.
Nedostatok vody v organizme si často všimneme aj na pokožke. Starostlivosť kvalitnou kozmetikou nebude fungovať, pokiaľ telo nezavlažíme aj zvnútra. Pokožka je pri dehydratácii povädnutá a suchá. Jedine s dostatkom vody dokážu kožné bunky plniť svoje dôležité funkcie a postarať sa o náš sebavedomý vzhľad. Minerálka s obsahom horčíka, ktorý funguje ako bunkový „životabudič“, splní úlohu dvojnásobne.

Šport dáva i berie
Pravidelný pohyb má na psychickú i fyzickú kondíciu človeka dokázateľne pozitívny vplyv. Pri športe však dochádza aj k nadmernému poteniu a vylučovaniu minerálov. Kvalitný pitný režim je preto pri zvýšenej aktivite nenahraditeľný. Minerálna voda s vyváženým obsahom minerálov (tzv. stredne mineralizovaná voda) a nízkym obsahom sodíka sa postará o doplnenie vyplavených látok a prispeje  k lepšej regenerácii organizmu. Ak je navyše obohatená o prírodný horčík, efekt je ešte lepší. Horčík sa podieľa na tvorbe energie, ktorú pri športe spotrebujeme, udržuje svaly pružné a pevné a predchádza nepríjemným kŕčom. Minerálka s horčíkom tak telo nielen hydratuje, ale pomáha mu vyrovnať sa so záťažou organizmu.

Dobré rady pre pitný režim:
1. Nepite len vtedy, keď cítite smäd. Vtedy je vaše telo už dehydratované. Pite počas celého dňa, aby ste dopriali organizmu dostatočný prísun energie a predchádzali príznakom dehydratácie.
2. V záťažových situáciách zvýšte prísun tekutín. Ideálnou voľbou sú minerálky s vyváženým obsahom minerálov, najmä s obsahom prírodného horčíka a nízkou hladinou sodíka, akou je Magnesia. Vďaka nim sa organizmus lepšie vyrovná so stresom a nezradí vás pri rozhodovaní a sústredení.
3. V letných mesiacoch a pri športe nezabúdajte na pravidelný prísun vody s obsahom minerálov. Predchádzať tak budete svalovým kŕčom, a prispejete k správnemu fungovaniu obehového systému a srdca.

TIP PRE VÁS:

Magnesia prírodná
Minerálna voda s unikátnym zložením, bohatá na prírodný horčík s nízkym obsahom sodíka sa skvele hodí na každodenné pitie. Horčík je nevyhnutný pre bunkové procesy a pomáha organizmu zvládať záťažové situácie. Magnesia je jedinečná minerálna voda, ktorá pramení v chránenej krajinnej oblasti Slavkovského lesa. Pre svoje jedinečné vlastnosti je pre kvalitný pitný režim nenahraditeľná. V ponuke sú tri druhy perlivosti: neperlivá, jemne perlivá a perlivá.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*