Nový Renault Trafic a nový Renault Master

Bratislava, Admin – Od roku 1998 je spoločnosť Renault nepopierateľným lídrom na trhu úžitkových vozidiel vo Francúzsku a v Európe. V roku 2013 Renault dosiahol podiel na trhu 14,6 %, a s cieľom udržať si  túto pozíciu prichádza vynovený Trafic a Master. Toto sa deje len krátko po predstavení Renault Kangoo v polovici roka 2013.

Nový Renault Trafic

Renault-traficNové, robustné a zároveň dynamické línie prechádzajú do prepracovanej prednej masky, ktorá je prispôsobená novej dizajnovej línii značky, zatiaľ čo radikálne zmeny nastali hlavne v interiéri vozidla. Kabína bola navrhnutá tak, aby bola komfortná, ale aj praktická a ponúkla tak pocit ako v osobnom automobile. Pocit kvality a 14 odkladacích priestorov. To zákazníkom ponúka Nový Trafic.

Asertívna predná maska vozidla obsahuje výrazné predné svetlomety a veľký otvor chladiča. V súlade s novou identitou značky obsahuje predná maska veľké hrdé logo Renault, ktoré je umiestnené v hornej časti mriežky. Farba karosérie na nárazníku ale aj vo výplni mriežky pridáva na celkovom výzore vozidla. Čelné sklo je strmšie, bočný pohľad je tiež dynamickejší, a to vďaka líniám, ktoré prechádzajú naprieč vozidlom. Zákazníci majú možnosť si vozidlo prispôsobiť. Rôzne doplnky ako nárazníky vo farbe karosérie, čierne pozadie pod logom Renault, či chrómová mriežka. To všetko prináša Nový Trafic, vďaka čomu je dynamickejší ako predtým.

Uznávaný pre svoju robustnosť a užívateľskú prívetivosť. Taký bol Trafic 2, a to si ponechal aj Nový Trafic, vrátane veľkých nárazníkov, širokých a starostlivo umiestnených bočných líšt. Obdĺžnikový tvar zadnej časti vozidla mu pridáva na charakteristike vozidla triedy van.
Nový Trafic prichádza na trh v 10 farbách karosérie, z ktorých dve sú novinky („Bamboo Green“ a „Cooper Brown“)

Predchodca bol navrhnutý tak, aby symbolizoval efektívnosť. Tomu ostáva verný aj jeho nástupca, ktorého najšetrnejší motor prichádza so spotrebou len 5,7 l/100km.

Kabína prešla niekoľkými radikálnymi zmenami. K dispozícii je až 14 odkladacích priestorov, ktorých celková kapacita je až 90l, takže užívateľ má miesto pre všetky každodenné predmety. Moderná palubná doska pripomína iné modely značky Renault, môže obsahovať „totemový“ stredový panel, v ktorom sídli multimediálny systém a ovládanie klimatizácie.

Dostupné novinky v kabíne:
– pochrómovaný stredný panel, hlavica radiacej páky a reproduktory,
– bočné výduchy klimatizácie v čiernej lesklej farbe,
– kryty niektorých odkladacích priestorov,
– kožený volant,
– čalúnenie „Java“.

Nový Renault Trafic prináša veľkú mieru komfortu a riešenia miesta vodiča ako modely radu MPV. Nové sedačky zabezpečia vítanú bočnú podporu vďaka použitiu peny s vyššou hustotou a lepším spracovaním. Predná lavica obsahuje bočné a zadné spevnenie pre oba sedáky, zatiaľ čo pohodlie je umocnené lakťovou opierkou zabudovanou do panelu dverí. V porovnaní s predchodcom bol sedák vodiča znížený o 36 mm, zatiaľ čo operadlo je posunuté do vzpriamenejšej polohy aby pocit z jazdy bol podobnejší tomu z vozidiel triedy MPV. Spolu s posunutím prepážky o 3 cm a rôznymi polohami, ktoré ponúka volant a sedadlo vodiča, tak prináša Nový Trafic komfortnejšie sedenie pre každého šoféra. Vďaka výškovo nastaviteľnému sedadlu vodiča je možné nastaviť výšku sedadla v rozmedzí až 60mm. Volant je nastaviteľný v rozsahu až 200mm, čo predstavuje zlepšenie od predchodcu o 18mm. Sedadlo, volant, a pedále sú dokonale zladené, aby sa maximalizoval komfort pri dlhších cestách. Šírka a hĺbka otvoru dverí je navrhnutá pre čo najľahšie nastupovanie, čo môže pri nákupnom rozhodovaní ovplyvniť hlavne kuriérske služby.

Interiér kabíny modelu Nový Trafic bol navrhnutý tak, aby mohol slúžiť ako mobilná kancelária. Ponuka odkladacích priestorov je najlepšia na trhu (90l) a ponúka skvelé riešenia pre uloženie mobilného telefónu či tabletu. Nový Renault Trafic tak uľahčuje život svojim používateľom každý deň.

Nový Renault Masters

Renault-MasterNový Master prichádza s motormi na báze modelu M9T (2,3 dCi), ktorý bol upravený tak, aby spĺňal požiadavky rôznych zákazníkov.

– Dva motory využívajúce jedno turbodúchadlo s výkonom 110 k/81 kW (285Nm pri 1 250 otáčkach za minútu) a 125 k/92 kW (310Nm pri 1 250 otáčkach) sú určené pre prevádzku v zastavaných oblastiach. K dispozícii je aj motor dCi 150 s robotizovanou prevodovkou.
– Dva motory využívajúce technológiu „Twin Turbo“ s výkonom 135 k/100 kW (340Nm pri 1 500 otáčkach) a 165 k/120 kW (360Nm pri 1 500 otáčkach) sú ideálne na dlhšie cesty a intenzívne využívanie pri prevoze nákladu.

Vo francúzskej fabrike Cléon, ktorá sa špecializuje na výrobu špičkových motorov, prešiel motor s označením M9T radom významných zmien v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Motor pod kapotou modelu Nový Master sa môže pochváliť 212 novými dielmi či použitím 12 nových technológií, čo vedie k úspore paliva a zvýšeniu účinnosti a lepšiemu akustickému komfortu. Najvýznamnejšou zmenou je použitie technológie „Twin Turbo“, vďaka ktorej dosahujú agregáty vyšší výkon a nižšiu spotrebu.

„Twin Turbo“: technológia pre efektívnejšiu jazdu
Malé turbodúchadlo umožňuje dosiahnuť vyšší krútiaci moment aj pri nízkych otáčkach. Maximálny krútiaci moment je k dispozícii už od 1 500 otáčok, čo umožňuje rýchlejšiu akceleráciu aj pri plne naloženom vozidle. Druhé turbodúchadlo sa ujíma slova pri vyšších otáčkach a posilňuje jazdný komfort na dlhých cestách napríklad po diaľnici. Vďaka technológii „Twin Turbo“ má vozidlo plynulý rozbeh a motor dôsledne pracuje v rámci svojho optimálneho rozsahu s nízkou spotrebou.

Nový Master poháňaný motorom Energy dCi 165 patrí k lídrom svojej triedy. Zrýchlenie 0-100km/h za 12 sekúnd či 1000m s pevným štartom iba za 33,9 sekundy a zrýchlenie medzi 80-120km/h na šiestom prevodovom stupni iba za 16 sekúnd.

Spotreba už od 6,9l/100km
Agregáty s technológiou „Twin Turbo“ využívajú aj systém Stop&Start či systém ESM (Energy Smart Management), ktorý využíva brzdnú energiu vozidla. Spolu znižujú spotrebu a Nový Master pokoril hranicu 7l/100km a ponúka spotrebu už 6,9l/100km (verzia L2H2).

Ďalšie inovácie použité v pohonných jednotkách tiež vedú k znižovaniu spotreby paliva a tým aj k optimalizácii spaľovania, znižovaniu trenia medzi piestami a stenami valcov, ktoré tvorí až 40% trenia v motore.

Inovácie, ktoré zlepšujú spaľovanie sú napríklad:
– nová spaľovacia komora a nové sacie potrubie na optimalizáciu cirkulácie vzduchu,
– priečny systém prúdenia vody pre lepšie chladenie valca,
– “Common rail“ vstrekovanie zvyšuje tlak vstrekovania až na 2000 barov,
– vysokotlakové a chladené EGR pre verzie s Twin Turbo (verzie s jedným turbom kombinácia nízkeho tlaku EGR a znovu vstrekovania výfukových plynov do spaľovacej komory aby sa minimalizovalo množstvo nespálených plynov),
– dvojitý termostat umožňujúci rýchlejšie zahriatie motora aj pri nízkych teplotách, čím znižuje trenie a spotrebu.

Technológie použité na zníženie trenia motora:
– mäkké piestne krúžky znižujú trenie medzi piestami a valcami,
– DLC povlak na piestoch pre zníženie trenia na spojovacích tyčiach,
– nová technika vybrúsenia stien valca, čo umožňuje zákazníkom ťažiť z potenciálu Nového Mastra od úplne začiatku využívania vozidla.

Rovnako ako v modeli Trafic sú EURO5 motory navrhnuté tak, aby boli v súlade s právnymi predpismi EURO6b. Vodič môže ďalej znížiť spotrebu až o 10% pomocou funkcie „Eco“ (v závislosti od jazdných podmienok, štýle jazdy atď.).
Ďalšie inovácie, ktoré zlepšujú akustický komfort znižovaním vibrácií motora:
– tlmiaci zotrvačník,
– kľukový hriadeľ s 8 protizávažiami.

(Zdroj: Jana Rajcová – RENAULT Slovensko, spol. s r.o.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*