Zmierniť pandémiu vraj môže ochrániť sprej vyrábaný na Slovensku

BRATISLAVA/ADMIN – Počty novonakazených ľudí koronavírusom lámu rekordy každý deň. Účinná a bezpečná prevencia sa však už takmer desaťročie nachádza na pultoch lekární. Vedecká štúdia potvrdila vysoký preventívny účinok roztoku na báze cistu krétskeho. Tento rastlinný extrakt môže mať množstvo výhod pri použití ako protivírusový prípravok, a to bez vedľajších účinkov alebo alergických reakcií. Roztok sa predáva ako ústny sprej pod názvom VIROSTOP a vyrába sa priamo na Slovensku.

Účinnosť roztoku VIROSTOP ako prevencie preukázali testy na zvieracích bunkových tkanivách pod vedením významného maďarského virológa Dr. Istvána Jankovicsa. „Testovali sme roztok VIROSTOP, ktorý sme aplikovali na koronavírusom Covid-19 infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho (kvet cistus creticus na obr.) a roztok VIROSTOP, ktorý okrem neho obsahuje výťažky zo šalvie lekárskej, echinacei purpurovej, aceroly a citrusových bioflavonoidov, je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive, pričom roztok VIROSTOP vykazoval vyššiu účinnosť ako samotný extrakt cista,“ vysvetlil Jankovics, niekdajší hlavný lekár Národného laboratória pre chrípku WHO. Produkt je tak podľa odborníka schopný predchádzať infekcii a lokalizovať ju.

Na Slovensku vyrábané spreje do nosa a úst sú na trhu už deväť rokov a využívajú sa ako prevencia voči chrípke. Za ten čas sa predalo viac ako 1 500 000 kusov VIROSTOP-u a neboli zistené žiadne vedľajšie účinky. Po tom, ako ich predaj po vypuknutí pandémie v marci a apríli rekordne stúpol, rozhodol sa výrobca Herb-Pharma Corporation s.r.o., ktorý je súčasťou švajčiarskeho holdingu Herb-Pharma AG, zistiť, či by bol VIROSTOP tak úspešný aj pri zmierňovanej pandémii.


Dr. István Jankovics
Pôsobil ako hlavný odborník pri vývoji produktu VIROSTOP. Ide o maďarského medzinárodne uznávaného vedca, lekára, virológa a mikrobiológa. Od ukončenia štúdia medicíny v roku 1979 sa venuje vírusu chrípky. Podieľal sa na výrobe a kontrole chrípkových vakcín. Počas svojej vedeckej kariéry pôsobil na univerzite vo Viedni, na Katedre virológie, ale aj na Katedre biotechnológie na Pasteurovom inštitúte v Paríži. V roku 2011 zastával post hlavného lekára Národného laboratória pre chrípku WHO. Desaťročie tiež pracoval v Národnom centre pre verejné zdravotníctvo a v Národnom centre pre epidemiológiu v Budapešti, kde pôsobil na vedúcich pozíciách. Od roku 1989 riadi epidemiologický a virologický dohľad nad vírusom chrípky v Maďarsku. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení.

(Zdroj: Vladimír Pabiš, PRime time; Pripravila: red.)

5 Komentáre Zmierniť pandémiu vraj môže ochrániť sprej vyrábaný na Slovensku

 1. Dobrý deň.
  Kde sa dá kúpiť Virostop alebo objednať výroba Slovensko.
  Ďakujem.
  Tel.0905311167

 2. Máme skladom – lekáreň Smart Bratislava 🙂 – ústny aj nosný

 3. Magda Baloghova // 26. októbra 2020 at 12:37 // Odpovedať

  Prosim kde ho mozem kupit a kolko stoji 1 balenie. Potrebujem 6 ks

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*