Vyhnite sa zdravotnému riziku z vodného kameňa

Bratislava, Admin – Vodný kameň je problémom, s ktorým sa trápi väčšina domácnosti na Slovensku. Tvrdá voda je totiž veľkým nepriateľom spotrebičov, ktorým znižuje životnosť. Kvôli nej vás potrápia aj vyššie účty za energiu v domácnosti. Dlhotrvajúcim riešením tohto problému je úprava vody.

Čo je to ten vodný kameň?

Za pomenovaním vodný kameň sa ukrývajú usadeniny vznikajúce postupne z horečnatých a vápenatých solí vo vode. Zvyčajne má bielu farbu, no môže byť aj nahnedlý alebo žltkastý. Vodný kameň sa usádza na všetkých miestach, kde sa nachádza alebo nimi prechádza ohrievaná tvrdá voda. Ide o varné kanvice, práčky, kávovary či bojlery. Z mäkkej vody sa stáva tvrdá tak, že dažďová voda preteká podložím, v ktorom sa nachádza vápenec, pričom rozpúšťa uhličitan horečnatý a uhličitan vápenatý v minerálnej forme. V podstate môžeme povedať, že tvrdá voda je voda so zvýšeným obsahom horčíka a vápnika.

Prečo sa zbaviť vodného kameňa a tvrdej vody?

Vodný kameň odstraňujeme najmä z toho estetického hľadiska, keďže jeho usadeniny vytvárajú dojem špiny a nedostatku hygieny. Nejde však len o vzhľad. Odlúpnuté čiastočky vodného kameňa sa z kanvice dostávajú do čaju a kávy, čo so sebou prináša zdravotné riziko. Dôležitým faktorom je aj zvyšovanie spotreby energie a znižovanie životnosti spotrebičov.

Babské rady pomôžu na chvíľu, úprava vody na stálo

S odstraňovaním vodného kameňa sa spájajú aj rôzne rady starých mám, ako je použitie kyseliny citrónovej, octu a podobných kuchynských „vychytávok“. Oveľa praktickejším a najmä trvalejším riešením je úprava vody. Pri zmäkčovaní dochádza k výmene solí vápnika a horčíka za iné neškodné soli. Úprave vody predchádza meranie tvrdosti a komplexný rozbor vody.

(Zdroj: ČistáVoda.sk; Foto: Bigstockphoto; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Vyhnite sa zdravotnému riziku z vodného kameňa

  1. Áno vodný kameň, značne znižuje životnosť spotrebičov čo prichádzajú do styku s tvrdou vodou. Už len 1 mm. vrstva vodného kameňa zvyšuje spotrebu el. energie skoro o 30%. Preto odporúčame inštaláciu zmäkčovačov vody na centrálny prívod do domu . Dobré cena a aj výber nájdete na http://www.zmakcovace-vody.sk .

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*