Vitamíny a minerály v strave športovca

BRATISLAVA/ADMIN – Vitamíny a minerály zohrávajú veľmi dôležitú úlohu vo fungovaní ľudského tela. Ich nedostatok môže viesť k veľmi vážnym zdravotným komplikáciám. To je obzvlášť dôležité v prípade stravy športovcov, pretože počas fyzickej námahy je telo vystavené zvýšenej spotrebe vitamínov a minerálov. To znamená, že sa musia dopĺňať potravou, a ak sa potreba nedá pokryť bežnou stravou, musia sa použiť vhodné výživové doplnky a doplnky stravy.

Ako zistíte, či potrebujete vitamínové a minerálne doplnky?

Najjednoduchším spôsobom je kontrola jednotlivých živín prostredníctvom krvného testu. Je však dobré sledovať aj svoje telo, pretože nedostatok jednotlivých látok sa často prejaví aj nenápadnými príznakmi. Príznaky nedostatku rôznych vitamínov a minerálov môžu byť podobné alebo dokonca rovnaké. Výskyt viacerých z nich však môže byť signálom na návštevu lekára, dietológa alebo iného špecialistu.

Navyše v prípade športovcov by to malo byť obzvlášť dôležité, pretože v dôsledku vysokej fyzickej aktivity má telo jednoducho zvýšenú potrebu vitamínov a minerálov. Je to spôsobené tým, že pomerne veľká časť z nich sa podieľa na mnohých procesoch súvisiacich okrem iného s výrobou a uvoľňovaním energie. Okrem toho sú potrebné pre regeneráciu organizmu, tvorbu napríklad červených krviniek a celkovú imunitu.

Okrem toho musia športovci venovať osobitnú pozornosť doplneniu vitamínov a minerálov, pretože ich nedostatok môže viesť k zníženiu výkonnosti organizmu, a tým aj fyzickej výkonnosti. To môže mať za následok horší športový výkon. To je hlavný dôvod, prečo sa vitamínové a minerálne doplnky stávajú čoraz populárnejšími.

Na ktoré vitamíny a minerály sa oplatí dávať pozor?

Napriek tomu, že každá suplementácia by mala byť prispôsobená konkrétnej situácii, je vhodné venovať pozornosť vitamínom a minerálom, ktorých nedostatok je najčastejší. Medzi takéto živiny patria:

Vitamín D – jeho doplnenie sa odporúča všetkým, dokonca aj fyzicky neaktívnym ľuďom, a jeho nedostatok sa vyskytuje u prevažnej väčšiny populácie. Dôvodom je skutočnosť, že jeho hlavným zdrojom je slnečné svetlo a v ľudskom tele má veľmi dôležité funkcie.

Vitamíny skupiny B – tu sa oplatí venovať pozornosť celej škále vitamínov skupiny B, ale vitamín B12 bude v strave športovca obzvlášť dôležitý, pretože sa podieľa na tvorbe červených krviniek, ovplyvňuje nervový systém atď.

Minerály – horčík, železo, vápnik, zinok, draslík – týmto piatim živinám treba venovať osobitnú pozornosť. V ľudskom tele majú mnoho dôležitých funkcií, ako napríklad všeobecné fungovanie svalov alebo správna štruktúra kostí, ich odolnosť atď. Ich primeraná úroveň má tiež pozitívny vplyv na výkonnosť ľudského tela, čomu by mal každý športovec venovať pozornosť.

Všetky druhy výživových doplnkov a doplnkov stravy by sa mali vždy kupovať od oficiálnych distribútorov. Takéto výrobky musia byť pred uvedením do obehu riadne testované a použitie neoficiálneho zdroja môže byť jednoducho nebezpečné pre zdravie.

(Zdroj: PR; Pripravila: red)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*