Vaše srdce nezabúda

Admin, 01.10.2012 - Koncom septembra vyvrcholila na Slovensku edukačná kampaň MOST – mesiac o srdcových témach. V predvečer Dňa srdca, ktorého dátum určila Svetová federácia srdca na 29. september, boli vo všetkých regiónoch našej krajiny

odborníci vyšetrovať záujemcov a radiť im, ako predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam. V uliciach miest  po celom Slovensku bolo v piatok 168 tzv. meracích miest, kde záujemcom poskytol odborný zdravotnícky personál merania krvného tlaku, cholesterolu, zisťovanie rytmu EKG a iných rizikových faktorov.
Správca nadácie a hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu, ktorý je zároveň koordinátorom Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev, doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC hovorí: „Počas uplynulých rokov sa Slovenskej nadácii srdca podarilo výrazne zvýšiť záujem obyvateľov Slovenska o témy zdravého životného štýlu, prevencie kardiovaskulárnych ochorení a prehĺbiť povedomie o najdôležitejších rizikových faktoroch. Stále je to však málo, a preto v edukácii pokračujeme.“ Počas Dňa srdca sa tentoraz návštevníci viac dozvedeli aj o súčasnej „epidémii 21. storočia“ – fibrilácii predsiení srdca, ktorá býva najčastejšou poruchou srdcového rytmu. Predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca, prof. MUDr. Ján Murín, CSc., FESC vysvetľuje: „Fibrilácia predsiení srdca má dnes epidemické rozmery a riziko stúpa hlavne s vekom. Ohrozuje až 10 percent ľudí starších ako 65 rokov. Pritom ide o mimoriadne závažnú komplikáciu. Táto srdcová arytmia totiž spôsobuje náhly vznik cievnej mozgovej príhody, ktorá býva rozsahom poškodenia mozgu väčšia ako ostatné (ischemické) príčiny mozgovej príhody“.
Vyšetrenia a odborné rady získali tiež cestujúci. Ako dodáva doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC: „Aj toho roku sme vypravili vlaky zdravia a kto chcel sa mohol nechať vyšetriť odborníkom počas cesty za povinnosťami alebo oddychom. Dva vlaky išli už v piatok na trase Bratislava – Košice  cez Žilinu aj Zvolen a ďalšie dva v sobotu na spiatočnej ceste z Košíc do Bratislavy“ opäť oboma trasami.
Napriek tomu, že srdcovocievne ochorenia sú u nás už niekoľko rokov najväčším „zabijákom“, mnoho Slovákov sa stále správa rizikovo.  V niektorých oblastiach sa situácia dokonca zhoršuje. Podľa doterajších výsledkov prieskumu, ktorý robila Slovenská nadácia srdca, sú na tom Slováci zle aj v porovnaní s obyvateľmi mnohých iných európskych krajín.  Až dve tretiny mužov trpia nadváhou alebo obezitou. Pritom ide o jeden z mimoriadne závažných faktorov, ktoré prispievajú ku kardiovaskulárnym chorobám. Alarmujúce je aj to, že pribúda obéznych detí. Takmer polovica populácie má zvýšený cholesterol, pričom viac ako 13 percent dosahuje patologické hodnoty. Celonárodný prieskum však preukázal aj pozitívne zistenia. Dlhodobými edukačnými aktivitami sa podarilo znížiť počet pravidelných fajčiarov, mierne znížiť výskyt osôb s rizikovými hladinami celkového cholesterolu a mierne znížiť prevalenciu osôb s vysokým tlakom.
Celonárodnú edukačnú kampaň MOST organizovala Slovenská nadácia srdca najmä vďaka podpore partnerov.

(lr)

Foto: Advantage (Lekári, štátny tajomník MZ SR a srdiečka).

Foto: Advantage (Doc. Kamenský).

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*