V nemocnici Košice-Šaca je odber pupočníkovej krvi lacnejší

Admin, 20. 12. 2013 - Prvá súkromná nemocnica v Košice Šaca ako jediná vo východoslovenskom regióne prináša v novembri a decembri zaujímavú ponuku pre rodičky. Vďaka sponzorskému príspevku jednej zo slovenských poisťovní dostanú mamičky odber pupočníkovej krvi lacnejšie

o 400 eur. Možnosť uchovať vzácnekmeňové bunky pre budúcu potrebu dieťaťa alebo celej rodiny je tak pre mamičky z Košíc a okolia teraz dostupnejšou. Gynekologicko-pôrodnícka klinika zabezpečuje aj odbery darovanej pupočníkovej krvi. V takomto prípade je odber pre mamičku bezplatný a pupočníkova krv je k dispozícii v medzinárodnom výmennom systéme pacientom z celého sveta.

Kosice-Saca

„Naše gynekologicko – pôrodnícka klinika bola v rámci projektu HPI Sprievodca pôrodnicami, ktorý v roku 2012 hodnotil služby, kvalitu zdravotníckej starostlivosti a spokojnosť mamičiek, vyhodnotená ako najlepšia vo východoslovenskom regióne. Z môjho pohľadu je to veľký záväzok voči našej skutočne širokej klientele z celého regiónu (ročne vykonáme až 1600 pôrodov). Samozrejme okrem pôrodov poskytujeme komplexnú diagnostickú aj liečebnú starostlivosť, ponúkame služby štandartné aj nadštandartné. Možnosť odberu pupočníkovej krvi považujem tiež za súčasť dobrého štandardu pôrodníce. My odbery robíme už niekoľko rokov a sme veľmi radi, že môžeme práve teraz ponúknuť túto službu rodičkám v našej nemocnici za zvýhodnenú cenu. Vďaka sponzorskému príspevku jednej zo slovenských poisťovní mamičky v našej nemocnici ušetria až 400 €. S takouto ponukou sme v regióne východného Slovenska zatiaľ jediní,“ povedal MUDr. Erik Dosedla, primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky.
Odber pupočníkovej krvi pre darcovské, ale aj rodinné využitie je na Slovensku už niekoľko rokov bežnou praxou. Od roku 2012 je možný aj odber tkaniva pupočníka – nemocnica Košice-Šaca poskytuje rodičkám aj túto novinku. Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa používajú štandardne pri liečbe hematologických a onkologických ochorení. V tejto oblasti majú slovenskí lekári skúsenosť s podaním vlastnej aj súrodencovej pupočníkovej krvi. Nádejou sú klinické skúšania na diagnózy v rámci tzv. regeneratívnej medicíny ako sú napríklad detská mozgová obrna či autizmus. Ku najrenomovanejším patrí klinická štúdia v Duke University v USA. Práve na tomto pracovisku dostala v máji tohto roka infúziu kmeňových buniek z vlastnej pupočníkovej krvi prvá slovenská pacientka s diagnózou detskej mozgovej obrny, päťročná Nelly Vadovičová z Voderád.

Kosice Saca 2

„Pupočníková krv a tkanivo pupočníka obsahujú kmeňové bunky, ktoré sú mladé, nezaťažené starnutím, chorobami, či životným štýlom a v takejto kvalite sú k dispozícii iba jedenkrát v živote. Sú odobraté v čase „nula“ kedy je potenciál ich množenia najväčší. Je škoda, aby takýto vzácny liečebný zdroj končil ako biologický odpad,“ dodáva primár, ktorý pomohol na svet už stovkám detí.

(Daniela Gilanyi)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*