Toto sú overené spôsoby, ako si na jeseň posilniť imunitu

BRATISLAVA/ADMIN – Jeseň a s ňou súvisiace ochladenie a nástup detí do škôl každoročne navýši počet chorých v čakárňach lekárov. Ak sa chcete tento rok chorobám vyhnúť, začnite už teraz pracovať na posilnení svojej imunity. Čo vás ochráni pred vírusmi?

Vitamíny a minerály

Aj keď sa neustále diskutuje o tom, že by sme mali denne skonzumovať aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny, ukazuje sa, že mnoho ľudí v svojom jedálničku uprednostňuje spracované potraviny a polotovary, ktoré sú často chudobné na vitamíny a minerály. Pre správne fungovanie imunity sú nesmierne dôležité vitamíny A, C, D, E, zinok a selén. Ak si nie ste istí, či máte v tele dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, nechajte si ich hladinu zmerať u lekára. Účinných pomocníkov na posilnenie imunity nájdeme aj v prírode. Silnú obranyschopnosť nám pomôže vybudovať rakytník, šípky, hliva ustricová či oreganový olej. Kvalitné výživové doplnky s najdôležitejšími vitamínmi a minerálmi nájdete aj na My protein.sk. Využite pri objednávke Myprotein zľavový kód a získajte na svoj nákup zľavu.

Starajte sa o svoju črevnú mikroflóru

Vedeli ste, že väčšina imunity sa nachádza v črevách? Ak chcete byť menej náchylní na choroby, musíte sa dobre starať o svoju črevnú mikroflóru a tráviaci systém. Nevhodná strava, vysoký príjem cukru či niektoré lieky môžu viesť ku premnoženiu škodlivých baktérií, a to následne ku vzniku rôznych ochorení. Ako môžete v črevách opäť nastoliť rovnováhu? Mali by ste sa zamerať na príjem zdraviu prospešných baktérií, ktoré nájdete napríklad v jogurtoch alebo kyslej kapuste. Ak tieto potraviny pravidelne nejete, môžete siahnuť po probiotikách, ktoré takéto živé kultúry obsahujú. Kvalitné probiotiká nájdete aj na Benu lekáreň.sk. Využite pri online objednávke Benulekáreň zľavový kód a uplatnite si na svoj nákup zľavu. Okrem probiotík nesmiete zabúdať ani na dostatočný príjem vlákniny, ktorá je pre správne fungovanie tráviaceho systému takisto nevyhnutná

Pravidelne cvičte

Aj pravidelný pohyb prispieva k posilneniu imunity. Nemusí ísť o dlhé a fyzicky náročné tréningy, stačí aj polhodina denne. Využite ešte teplé jesenné dni a športujte vonku. Okrem zvyšovania imunity sa vám po cvičení budú vyplavovať endorfíny, ktoré prispievajú k dobrej nálade a k zníženiu stresu.

Doprajte si kvalitný spánok

Pravidelný pohyb pozitívne ovplyvňuje aj kvalitu spánku, ktorý je pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutný. Dospelý človek by mal spať v priemere 6-8 hodín denne. Prieskum, ktorý skúmal, aký vplyv má dĺžka spánku na imunitu, preukázal, že tí, ktorí spali menej ako 6 hodín denne, boli oveľa náchylnejší na vznik rôznych ochorení, ako je napríklad chrípka. Dajte si pozor na to, aby ste sa tesne pred spaním vyhýbali modrému svetlu a dostatočne zatemnili závesy v spálni, aby sa mohol organizmus cez noc regenerovať.

Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám a rýchlemu občerstveniu

Pitie alkoholu a fajčenie cigariet nielen vážne poškodzuje naše zdravie a zvyšuje riziko vzniku rakoviny, ale takisto výrazne oslabuje imunitu. To je hneď niekoľko dôvodov, prečo s týmito zlozvykmi čím skôr skončiť. Nášmu zdraviu neprospieva ani konzumácia nezdravého jedla. Raz za čas nám to neuškodí, ale ak na našich tanieroch prevažujú nezdravé potraviny nad vyváženým pomerom proteínov, sacharidov a zdravých tukov, riskujeme zdravotné problémy. Okrem nekvalitného jedla by sme sa mali vyhýbať aj nadmernému príjmu cukru. Sledujte pozorne zloženie potravín, cukor sa často pridáva aj do potravín, kde by ste ho vôbec nečakali.

Minimalizujte stres

Stres je významným spúšťačom mnohých chorôb a má ma svedomí aj oslabenie imunity. Občasný stres nám neškodí. Problém nastáva, keď sa pod tlakom nachádzame dlhodobo a začína sa meniť na chronický. V stresových situáciách sa uvoľňuje stresový hormón kortizol, ktorý oslabuje náš imunitný systém. Náš organizmus sa potom vplyvom dlhodobého stresu už nedokáže účinne brániť proti chorobám a infekciám. Ako teda predchádzať nadmernej tvorbe kortizolu? Identifikujte stresové situácie a snažte sa ich v pokoji vyriešiť, venujte sa svojim koníčkom, trávte čas s rodinou a priateľmi, podnikajte výlety do prírody, zájdite si na masáž a relaxujte.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*