Thermoval duo scan – revolúcia
v meraní telesnej teploty

Admin, 04. 11. 2013 - Z rozhodnutia komisie Európskej únie sa v júni 2009 ukončil predaj ortuťových teplomerov v Slovenskej republike. Ich miesto zaujali digitálne teplomery a len nedávno infračervené teplomery, ktoré si pre svoj pozitívny prínos už našli cestu do

mnohých domácich lekárničiek.

Thermoval duo scan_teplomer s obalom

Kvalita i dizajn
Najvyšším radom digitálnych teplomerov a doslova revolúciou v meraní telesnej teploty sa stali dotykové infračervené teplomery. Jedným z predstaviteľov najmodernejšieho a najrýchlejšieho spôsobu merania teploty je teplomer Thermoval duo scan. Ten umožňuje hneď dva spôsoby jemného a komfortného merania – v uchu a na čele (čo je zvlášť vhodné u detí, ktoré majú zlú skúsenosť so zápalom stredného ucha alebo neudržia teplomer v ústach či podpazuší ). Ovláda sa jednoducho, jediným tlačidlom a jeho moderný dizajn umožňuje pohodlné držanie v ruke. Pre meranie teploty v uchu slúži zúžená vodotesná hlavica prechádzajúca postupne do tela teplomera. Pre meranie na čele sa na ňu nasadí snímateľný nástavec. Správnemu použitiu napomáha akustický a optický signál, ktorý upozorní na začiatok a koniec merania teploty.

Veľmi priaznivá je nielen jeho vysoká presnosť merania overená v klinickej praxi, ale aj čas potrebný na meranie. Zatiaľ čo meranie teploty klasickými digitálnymi teplomermi zaberie niekoľko minút, v prípade Thermoval duo scan sú to len 3 sekundy pri meraní na čele, resp. 1 sekunda pri meraní v uchu. Výsledok posledného merania sa ukladá do pamäte a tak nie je problém výsledky meraní medzi sebou porovnávať. Teplomer je spoľahlivý a jeho batéria vydrží bez výmeny viac ako 1 000 meraní.

Hartmann  Thermoval duo scan_image fotka_dievca_meranie na cele

Prečo práve infračervený teplomer?
Infračervené, čiže tepelné žiarenie je všade okolo nás. I keď nie je viditeľné voľným okom, vyžaruje ho každé teplé teleso (aj ľudské telo) a zachytiť ho dokážu špeciálne senzory zabudované v hlavici infračerveného teplomeru. Intenzita infračerveného žiarenia je priamo úmerná teplu, ktoré telo vyžaruje. Infračervený teplomer je preto vhodný pre pohodlné a neinvazívne zisťovanie teploty jadra tela, pretože tejto teplote zodpovedá aj teplota meraná v mieste spánkovej tepny a ušného bubienka. Preto sú práve tieto miesta pre meranie telesnej teploty ideálne.

Hartmann  Thermoval duo scan SK
Presný, rýchly a bezpečný
Zástancovia ortuťových teplomerov spochybňujú presnosť digitálnych a infračervených teplomerov avšak opak je pravdou – tieto teplomery merajú veľmi presne. Prípadná nepresnosť merania spočíva v nesprávnom použití či nedodržaní návodu. Dôležitým faktorom sú aj prirodzené rozdiely teploty na rôznych miestach tela. Aj pri správnom postupe merania sa totiž teplo vydávané ľudským telom môže mierne líšiť od teploty nameranej v konečníku, v dutine ústnej a v podpazuší .

Hartmann   Thermoval duo scan_image fotka_chlapec_meranie na cele-detail

Ako správne merať teplotu s Thermoval duo scan?
Ako teda merať teplotu, aby namerané hodnoty boli čo najpresnejšie? Najlepšie sa meria teplota v uchu, pretože zvukovod je oveľa menej vystavený vonkajším teplotným vplyvom ako napríklad čelo. Meranie teploty v uchu trvá len sekundu, čo je výhodné najmä u detí. Pred samotným meraním je vždy potrebné skontrolovať, či dieťa nemá vo zvukovode ušný maz. Meranie vykonávame vždy v rovnakom uchu. Tento spôsob má svoje nesporné výhody, avšak nie je vhodný keď má dieťa zápal vonkajšieho zvukovodu alebo zápal stredného ucha. Pri samotnom meraní je potrebné napriamiť zvukovod miernym povytiahnutím ušnice smerom k temenu. Hrot teplomera potom opatrne zavedieme dovnútra až kým nepocítime ľahký odpor. Akonáhle sa na displeji rozsvieti symbol ucha, možno tlačidlom SCAN spustíť meranie. Koniec merania oznámi dlhý tón a výsledok sa zobrazí na displeji.

Veľmi presnou metódou vhodnou najmä u detí je meranie teploty na čele, ktoré Thermoval duo scan zvládne za 3 sekundy. Ako prebieha meranie? Pred samotným meraním je potrebné skontrolovať pokožku čela (nesmie byť poranená, odretá, zapálená, vlhká ani pokrytá krémom či make-upom). Tiež je potrebné skontrolovať čistotu povrchu snímača (po prípadnom očistení treba vyčkať 15 minút, než začneme merať teplotu). Zapnutý prístroj priložíme senzorom na čelo asi 1 cm nad stred obočia (teplomer sa musí jemne dotýkať pokožky) a stlačením tlačidla SCAN prístroj aktivujeme. Meranie začne krátkym pípnutím. Potom jednosmerným plynulým pohybom posúvame teplomer k spánku, pričom sa stále zľahka dotýka kože. Pohyb musíme dokončiť v limite 3 sekúnd, po ktorých sa na displeji zobrazí nameraná teplota.

Najčastejšie chyby pri meraní
Chybný postup môže spôsobiť nameranie nezvyklých hodnôt teploty (príliš nízka alebo vysoká). Meranie digitálnymi a infračervenými teplomermi vyžaduje menšiu dávku praxe. Ak nameriate nezvyčajné hodnoty, znova sa oboznámte s postupom a meranie zopakujte. Medzi dvoma meraniami však počkajte aspoň 30 sekúnd, aby ste dosiahli čo najvyššiu presnosť.
Príčinou namerania neobvyklých hodnôt môže byť nedodržanie určitých podmienok pre meranie.

Pri meraní na čele preto odporúčame skontrolovať, či:

• pokožka na čele nie je vlhká (pot ochladzuje a výrazne znižuje výsledok merania)
• pokožka čela nie je krytá krémom alebo make-upom (krémy pokožku prekrvujú a ohrievajú)
• povrch senzora teplomeru je čistý (ak nie je, dôkladne očistite a počkajte 15 minút než začnete opäť presne merať)
• meraná osoba bola cca 30 minút pred samotným meraním vo fyzickom pokoji
• v miestnosti je primeraná teplota (studený alebo príliš teplý okolitý vzduch meranie skresľuje)
• pri meraní na čele je nastavený kryt pre čelné meranie a nástavec sa dotýka pokožky
• pri meraní teploty bola zachytená aj spánková tepna, t.j. teplomer sa počas merania posúval od stredu obočia až na spánok.

V prípade merania v uchu skontrolujte, či:

• zvukovod je čistý, bez ušnej zátky alebo nahromadeného mazu
• povrch senzora teplomeru je čistý (ak nie je, dôkladne očistite a počkajte 15 minút, než začnete merať)
• meraná osoba bola cca 30 minút pred samotným meraním vo fyzickom pokoji
• v miestnosti je primeraná teplota (studený alebo príliš teplý okolitý vzduch meranie skresľuje)
• meranie sa vykonáva v rovnakom uchu, hodnoty môžu byť v každom uchu iné, preto je potrebné merať teplotu vždy na rovnakej strane
• senzor smeruje priamo na ušný bubienok, nie do zvukovodu. To docielime povytiahnutím hornej časti ušnice šikmo hore, smerom k temenu hlavy.

Infračervený teplomer Thermoval duo scan zakúpite v lekárňach, predajniach zdravotníckych potrieb alebo na internete. Využiť tiež môžete aplikáciu na stránkach http://thermoval.sk/kde-koupit.html, pomocou ktorej môžete vyhľadať najbližšie predajné miesto s teplomermi Thermoval.

(Irena Malá)

4 Komentáre Thermoval duo scan – revolúcia
v meraní telesnej teploty

  1. Ahoj,
    chcem sa podeliť o skúsenosť s týmto teplomerom (Thermoval Duo Scan). Som veľmi spokojná, teplomer meria rýchlo, presne a k tomu je to aj celkom zábava 🙂 Stačí priložiť na stred čela a pohybovať do dobu 3 sekúnd ku spánku.
    Keď som sa prvykrát rozhodla merať týmto teplomerom, priznám sa, neverila som, že budú namerané také isté hodnoty ako so starým ortuťovým. Takže môžem ho hodnotiť len kladne.

  2. kupila som ho dnes, pretoze sme celá rodinka chorlava.. zatial teplota nevyskocila.. tak uvidime hadam ani nebudeme musiet pouzit nový teplomer.. no keby niečo 🙂 xixi

  3. Som spokojná. Na čele sa meria veľmi pohodlne a rýchlo. A deti to nijak neobťažuje. Doporučujem.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*