Prevenciou do boja s kolorektálnym karcinómom

Bratislava, Admin – Rakovina. Strašiak číslo jeden a téma, ktorá na Slovensku v apríli rezonuje. Spolupatričnosť onkologickým pacientom vyjadrujeme v Deň narcisov, ktorý tento rok pripadol na 11. apríla. Rakovina má mnoho tvárí a niekedy sa do života človeka dostane celkom nenápadne, ako je tomu aj v prípade kolorektálneho karcinómu. Inak povedané, rakoviny hrubého čreva alebo konečníka. Naša krajina má v tomto smere na konte smutné prvenstvo. Podľa údajov z ECIS (European Cancer Information System) sme v roku 2018 mali najvyššiu úmrtnosť na tento typ rakoviny spomedzi krajín Európy. Na druhom a treťom mieste boli Maďarsko a Írsko.

„Národný kvalifikovaný odhad výskytu zhubného nádoru hrubého čreva alebo konečníka na Slovensku za rok 2018 je 2 724 novodiagnostikovaných mužov a odhaduje sa 1 376 úmrtí. U žien je to 1 900 nových prípadov a 1 020 úmrtí,“ uviedol Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií SR.

Tieto smutné štatistiky sa pritom nemenia. Mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik tohto ochorenia, vieme pozitívne redukovať uvedomelou životosprávou. V rámci prevencie lekári odporúčajú:
• Zbaviť sa nadváhy či obezity
• Byť fyzicky aktívny
• Eliminovať fajčenie
• Minimalizovať konzumáciu alkoholických nápojov (muži menej ako dva poháre denne, ženy menej ako jeden pohár denne – pozor na nevhodné odporúčania niektorých lekárov!)
• Vyhýbať sa údeninám i grilovanému mäsu, ktoré obsahujú karcinogénne látky
Avšak, ani to vždy nestačí. Rizikových faktorov, ktoré majú vplyv na vznik kolorektálneho karcinómu, ale ktoré ovplyvniť nevieme, je totiž mnoho. „Je to predovšetkým vek (riziková je veková kategória 50+), výskyt rakoviny hrubého čreva v rodine, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba či prekonaná (hoci aj úplne vyliečená) rakovina hrubého čreva (nádor sa môže vytvoriť v inej časti hrubého čreva),“ hovorí Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., internista-gastroenterológ, profesor verejného zdravotníctva z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

Ak patríte k niektorej z rizikových skupín, treba byť pozorný. Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú nenápadné a mnoho pacientov sa tak dozvie o svojej diagnóze až v štádiu metastázovania. Preto je potrebné si všímať akékoľvek neštandardné zmeny spojené s odchodom stolice. „Odporúčam absolvovať preventívnu kolonoskopiu po dovŕšení 45. roku života. Samozrejme, ak si všimnete krv v stolici, na nič nečakajte a kolonoskopiu absolvujte čo najskôr,“ radí prof. Štefan Hrušovský. Ak sa už choroba vyvinula, je veľmi dôležité, v akom štádiu ju lekár zachytí.

Je dôležité sa zodpovedne zaujímať o svoj zdravotný stav, chodiť na preventívne prehliadky, konzultovať svoj stav s lekármi, brať ich vážne a poctivo dodržiavať ich odporúčania. Ak sa choroba zachytí včas, pacient má približne 90 % šancu na prežitie a ďalší život bez vážnejších následkov.
Onkologická diagnóza však vyradí z pracovného procesu minimálne jedného dospelého člena domácnosti, čo môže rodine pacienta spôsobiť nemalé finančné problémy. Preto by medzi preventívne opatrenia malo patriť aj životné poistenie. „NN Životná poisťovňa ponúka Investičné životné poistenie NN Smart, s ktorým si, okrem optimálnej poistnej ochrany, vytvárate aj finančnú rezervu v závislosti od investičnej stratégie. K nemu je možné zvoliť si rôzne pripoistenia, ako napríklad Pripoistenie pre prípad kritických chorôb dospelých, ktoré kryje až 69 vážnych diagnóz vrátane rakoviny, lymskej boreliózy, operácie aorty či roztrúsenej sklerózy,“ vysvetľuje Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne. „Financie, ktoré poisťovňa vypláca pacientovi, síce nevykompenzujú fyzickú aj psychickú náročnosť takejto životnej skúšky, ale pomôžu rodine poisteného od finančných ťažkostí, ktoré onkologické ochorenia so sebou často prinášajú,“ dodáva D. Tomášková.

(Zdroj: Katarína Selecká, PRKonektor; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*