Prečo sa dnes kolagén oplatí?

BRATISLAVA/ADMIN – Možno sa vám  bude zdať kolagén ako trend posledných rokov – a vlastne máte pravdu. Je to ale rozhodne jeden z tých, do ktorého sa oplatí investovať. Má totiž pre naše telo a zdravie obrovský význam. Vedeli ste, že s narastajúcim vekom sa jeho prirodzená produkcia v tele znižuje? Doplniť kolagén je ale jednoduchšie, než by ste si mysleli.

Viac, než len krása

Veľa ľudí zrejme pozná kolagén ako prípravok, ktorý ženy užívajú kvôli svojmu vzhľadu. Jeho využitie ako doplnok stravy však siaha ďalej. Vedeli ste, že slovo kolagén je odvodené z gréckeho slova kolla? To v preklade znamená lepidlo – tento preklad skvelo vystihuje jeho samotnú funkciu v ľudskom tele. Je to totiž základný stavebný prvok a slúži ako spojovateľ buniek. Je zvyčajné, že si ľudia kolagén automaticky spoja s kĺbmi a čiastočne majú pravdu. Okrem toho sa však vyskytuje v ďalších častiach tela, ako sú napríklad kosti, šľachy, pokožka a dokonca aj oči a zuby.

Prečo v tele zaniká?

Je vedecky dokázané, že zhruba okolo 25. roku života sa tvorba kolagénu vo vašom tele začne znižovať. Existuje ale mnoho ďalších faktorov okrem veku, ktoré môžu jeho tvorbe zabrániť. Jedným z hlavných je bezpochyby nadmerná konzumácia rafinovaných sacharidov a taktiež cukru. Nie je na škodu si občas dopriať svoje obľúbené nezdravé maškrty, avšak nič sa nesmie preháňať. Ani fajčenie nebude v tomto smere váš kamarát. Nielen, že drasticky znižuje hladinu vzniku kolagénu, napomáha aj netradične skorým vráskam.

Jedna výhoda za druhou pre vaše zdravie

Ak by sa mala funkcia tohto doplnku stravy zhrnúť stručne, potom by to rozhodne bol životabudič. Práve kvôli tomuto označeniu je kolagén veľmi často spojovaný s krásou. To sa však nutne netýka len vzhľadu, ale taktiež fyzického zdravia. Je to skvelý pomocník pri problémoch s pohybových aparátom alebo vlasmi, nechtami či pleťou.

V prípade, že už vás nejaký ten piatok trápi unavená pleť alebo vrásky, potom môže byť skvelým riešením práve kolagén.

(Zdroj: ML; Foto: fizkes / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*