Použite proti vírusom dve najsilnejšie zbrane

BRATISLAVA/ADMIN – Vitamín C a zinok sú dvaja najvernejší kamaráti, ktorí by nás mali sprevádzať od jesene až do zimy. Čo sa stane s naším telom, keď ich máme nedostatok?

Vitamín C je silný antioxidant

Vitamín C chráni naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi, je nevyhnutný pre výrobu kolagénu, podporuje zdravú pokožku a hojenie rán. Vitamín C tiež zvyšuje absorpciu železa zo stravy. Jeho nedostatok je vzácny a prípadné príznaky sú: krvácajúce ďasná, rýchla tvorba modrín, suchá šupinatá koža, svalová slabosť alebo bolesti kĺbov. Nedostatok vitamínu C môže tiež zhoršiť hojenie rán.

Zinok pomáha pri viacerých problémoch

Zinok pomôže s vypadávaním vlasov aj s inými problémami. Zinok je stopový prvok, ktorý je dôležitý pre viaceré aktivity v našom tele. Koncentruje sa hlavne vo svaloch, kostiach, koži, ale aj v obličkách a v pankrease, v očiach a u mužov tiež v prostate. Naše telo pre správne fungovanie nepotrebuje prijímať vysoké dávky zinku, no jeho vplyv na náš organizmus je veľmi významný. Dôležitý je napríklad na dobré hojenie poranení a podporuje zdravie pokožky, vlasov i nechtov.

Spolu sú vitamín C a zinok naozaj špičkoví pomocníci v týchto sychravých dňoch.

Poďme si povedať, ktoré potraviny obsahujú tieto dve látky

Ružičkový kelNie každý holduje tejto úžasne chutnej zelenine. Ona ale patrí medzi top potraviny, ktoré obsahujú najvyšší podiel vitamínu C na 100 g. Takisto netreba zabúdať aký má účinok pri prevencii rakoviny.

PaprikaČervená, žltá, biela či zelená obsahuje viac vitamínu C ako jeden veľký pomaranč.  Dokonca obsahuje minimum kalórií a chutí výborne v každom šaláte.

HrášokTieto lahodné sladučké guličky obsahujú viac vitamínu C ako akákoľvek väčšia zelenina, či už sú čerstvé alebo mrazené, neodporúčajú sa však tie z konzervy!

KarfiolČi už surovú, alebo mierne uvarenú, túto chrumkavú zeleninu má rád snáď každý. Je plná C-éčka a neobsahuje skoro žiadne kalórie, takže počas jesene odporúčame zaradiť do vášho jedálnička aspoň raz za týždeň.

PetržlenMožno vás to prekvapí, ale aj táto bylinka je zázračne plná vitamínu C.  Používajte ju namiesto korenia a stačí aj keď ju vyvaríte v dobrom vývare.

KiwiToto už na pohľad vizuálne krásne ovocie chutí presne tak, ako vyzerá, výborne sladko. Je obľúbené najmä u detí, už len kvôli farbe. Kľudne kúpte aj tvrdšie kiwi. Pri izbovej teplote dozrie presne tak, aby bolo plné sladkej chuti.

JahodySladučké jahody sú zázračne sladké, plné vitamínov a ešte z nich ani gram nepriberiete. Čerstvé chutia najlepšie, no aj smoothie z nich je neprekonateľné.

OrechyKonzumácia orechov, ako sú píniové oriešky, arašidy, kešu a mandle, môže zvýšiť príjem zinku. Orechy ďalej obsahujú zdravé živiny vrátane zdravých tukov a vlákniny, ako aj množstvo ďalších vitamínov a minerálov. Ak hľadáte orech s vysokým obsahom zinku, kešu sú dobrou voľbou.

Mliečne výrobkyMliečne výrobky ako syr a mlieko poskytujú množstvo výživných látok vrátane zinku. Mlieko a syr sú dva pozoruhodné zdroje, pretože obsahujú vysoké množstvo biologicky dostupného zinku, čo znamená, že väčšinu zinku v týchto potravinách môže vaše telo absorbovať.

MäsoMäso je dokonalým zdrojom zinku. Červené mäso vedie na prvom mieste, ale veľké množstvo nájdete v rôznych druhoch mäsa, ako napríklad v jahňacom a bravčovom. Navyše je mäso skvelým zdrojom mnohých ďalších dôležitých živín, ako je železo, vitamíny B a keratín.

VajciaVajcia obsahujú dostatočné množstvo zinku na splnenie denného plánu. Nech si ich už pripravíte na mäkko, na tvrdo alebo ako praženicu.

Céčko a zinok v jednej krabičke

Ak nemáte čas si pripravovať tieto potraviny na zimu, postačia vám vhodné výživové doplnky. Maxi Vita tabletky Vitamín C so zinkom dodajú vášmu organizmu dôležité Céčko, ktoré tak veľmi potrebujete každý deň. Maxi Vita Vitamín C so zinkom obsahuje prírodný komplex vitamínu C a zinku, ktorý sa významne podieľa na funkcii imunitného systému. Je nevyhnutný na udržanie dobrého zdravotného stavu ako imunity, tak aj celého organizmu. Zinok aj vitamín C sú totiž nenahraditeľné pri tvorbe protilátok, ktoré pomáhajú znižovať únavu a podporujú oslabenú imunitu. Jednu tabletu denne stačí nechať voľne rozpustiť v ústach, čo je komfortnejšia alternatíva pre starších ľudí či osoby staršie ako 15 rokov.

Viac informácií na www.vitar.sk

(Zdroj: LL Bott; Foto: Pixabay.sk; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*