Počúvanie hudby má mnohé pozitívne účinky

Bratislava, Admin – Ľudia sa narodili so schopnosťami vnímať svoje okolie na základe rôznych zmyslov. V podstate by sme to mohli vnímať ako dar, ktorí sme dostali do vienka. Mali by sme si to vážiť, pretože nie všetci ním disponujú. Od malička by ste to mali pripomínať aj vašim deťom a učiť ich k správnemu zhodnoteniu všetkého, čo sa k nim dostane a čo majú. Tiež by to malo byť o schopnostiach podporovať ich v tom, čo je dobré, kam hudba jednoznačne patrí. My vás o tom teraz presvedčíme.

Čo sa deje pri počúvaní hudby?

Naše telo reaguje na všetko a na hudbu tiež. Aj keď sa nedá všetko jasne pochopiť a vysvetliť ani v tejto oblasti, štúdie preukázali, že pokiaľ vy alebo vaše dieťa  počúvate hudbu podľa vašich predstáv, váš mozog uvoľňuje chemickú látku Dopamín, ktorý má pozitívne účinky na vašu náladu.

To znamená, že pokiaľ sa chcete postarať o správny a zdravý duševný rozvoj vášho dieťaťa, nemali by ste mu brániť v počúvaní hudby, ktorá sa mu aktuálne páči. Tak ako zaujímavá interaktívna hračka pracuje s jeho zmyslami, koncentráciou a rozumovými schopnosťami, podobne to platí aj pri  hudbe. Podľa niektorých výskumníkov má dokonca schopnosť zlepšiť naše aktuálne zdravie a blahobyt.

Ako a v čom pomáha?

Aj keď to nemusí platiť na všetkých rovnako aj pri hudbe je nutné brať všetko s rezervou, jej počúvanie však môže mať nasledujúce pozitívne účinky na zdravie.

Zlepšuje náladu

Štúdie ukazujú, že počúvanie hudby môže byť prínosom pre celkovú pohodu, pomáha regulovať emócie a vytvára pocit šťastia a relaxácie v každodennom živote.

Znižuje stres

Počúvanie “uvoľňujúcej” hudby (pomalé tempo a žiadne texty) potvrdilo, že sa znižuje stres a úzkosť u zdravých ľudí a u ľudí podstupujúcich lekárske zákroky. Pomáha to aj pri upokojení malých detí (uspávanky).

Zlepšuje výkon

Existujú niektoré údaje, ktoré naznačujú, že hudba môže zvýšiť intenzitu aeróbneho cvičenia, stimulovať duševnú a fyzickú rovnováhu a zvyšovať celkovú výkonnosť, čo môžete spolu s deťmi najbližšie vyskúšať pri cvičení na pohodlnej žinenke.

Zlepšuje pamäť

Opäť jeden z dôvodov, prečo nie je rozumné deti v tomto smere obmedzovať. Výskum ukázal, že opakujúce sa prvky rytmu a melódií pomáhajú nášmu mozgu vytvárať vzory, ktoré zvyšujú pamäť. Ak sa rozhodnete umiestniť svoje dieťa do anglickej materskej škôlky v Trenčíne, hudba im v tomto smere pomôže tiež. Budú sa vedieť lepšie sústrediť na primárne vzdelávanie a možno sa im podarí lepšie si zapamätať každé jedno slovíčko, ktoré sa tu naučia.

Poskytuje pohodlie

Hudobná terapia sa tiež používa na zlepšenie komunikácie, zvládanie a prejavovanie vlastných pocitov ako je strach, osamelosť a hnev u pacientov, ktorí trpia vážnym ochorením.

Pomáha deťom s poruchou autistického spektra. Štúdie detí s poruchami autistického spektra, ktoré dostali hudobnú terapiu, vykazovali zlepšenie v sociálnych odpovediach, komunikačných zručnostiach a pozornosti.

Okrem iného hudba upokojuje dokonca aj predčasne narodené deti, preto ak aj napriek týmto skutočnostiam pochybujete o nutnosti uspávaniek v živote vášho dieťatka, zrejme by ste mali svoj názor na hudbu možno aj vo vašom živote zmeniť.

(Zdroj: PR ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: Valéria Nagyová)

 

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*