Pri chemoterapii nemusia vypadávať vlasy

Admin, 24. 10. 2013 - Strata vlasov je pre ženy, ktoré podstúpili liečbu rakoviny chemoterapiou, jedným z najhorších vedľajších účinkov liečby. Zmena výzoru je totiž v tomto prípade pre ženu nedobrovoľná a radikálna, čo má negatívny vplyv na jej sebavedomie

a psychiku. Už aj na Slovensku, ako v jednej z mála krajín Európy,však majú pacienti k dispozícii prístroj, ktorý pomáha počas chemoterapie zachovať si svoje vlasy.

Ing. Valachova        Mgr Andrasiova, zmensene

Chemoterapia je jedným z najčastejšie využívaných liečebných postupov pri liečbe nádorových ochorení. Kým za pomoci chirurgickej liečby a rádioterapie dokážu lekári odstrániť rakovinové bunky len v určitej oblasti tela, chemoterapia dokáže zabíjať rakovinové bunky v celom tele, keďže útočí na všetky rýchlo sa deliace bunky. To však zároveň vedie k známym a obávaným nežiaducim účinkom liečby, keďže v tele máme aj normálne, zdravé bunky, ktoré sa rýchlo delia a chemoterapia ich poškodzuje. Sú to najmä bunky krvotvorby v kostnej dreni, bunky výstelky tráviaceho traktu, ale tiež bunky vlasových korienkov. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky preto patria hnačky, zvracanie, poruchy krvotvorby a imunity, či strata vlasov.

Models_PSC-2        MUDr zm.

Pre ženy s rakovinou je strata vlasov jedným z najhorších a po psychickej stránke najťažšie zvládnuteľných vedľajších účinkov liečby. Chemoterapia ich totiž pripraví o vlasy, symbol ich ženskej identity. So stratou vlasov často strácajú sebavedomie a prichádzajú o psychickú pohodu. Zmena výzoru je totiž v tomto prípade nedobrovoľná a radikálna. Navyše ide o najviac viditeľný dôkaz o rakovine, ktorý pacientke nedáva možnosť slobodne sa rozhodnúť, komu o svojom ochorení povie a komu nie. Môže preto trvať až niekoľko dlhých týždňov či mesiacov, kým sa žena s touto skutočnosťou ako tak zmieri a pohľad do zrkadla, pre ňu nebude až taký desivý.

psc-2_cooler

V súčasnej dobe však už existuje metóda, pomocou ktorej sa dá predchádzať tomuto, pre ženy najtraumatizujúcejšiemu, vedľajšiemu účinku liečby. Účinným ochladzovaním pokožky hlavy sa zníži prekrvenie vlasových korienkov a tým sa spomalí ich metabolizmus. Vďaka ich zníženej aktivite potom chemoterapia nezasiahne vlasové korienky v takej veľkej miere, a tak sa dá vypadávaniu vlasov predchádzať. Účinnosť systému proti vypadávaniu vlasov Paxman ukázali vedecké štúdie, v ktorých bolo dosiahnuté znížené riziko úplnej straty vlasov. Tento spôsob prevencie straty vlasov je vhodný pre niektoré druhy chemoterapie, a preto je potrebné poradiť sa s pracoviskom, kde so systémom Paxman majú skúsenosti, o vhodnosti použitia. Chladenie hlavy prebieha podľa typu liečby asi 30 minút pred a 30 minút po podaní chemoterapie a rovnako aj počas podávania samotnej protinádorovej liečby. Pre pacienta je procedúra bezbolestná a pohodlná. Obsluha chladiacej jednotky je jednoduchá a nezaťažuje zdravotnícky personál počas podávania chemoterapie.

Paxman_coloured_caps
Tento moderný postup sa v praxi využíva vo viac ako 18 krajinách západnej Európy, Ameriky, v Austrálii, Japonsku a Egypte a prvé skúsenosti s ním majú už aj pacienti na Slovensku. Pri rutinnom využívaní prístroja a presmerovaní príspevkov poisťovní z doplatku na parochne na hradenie tohto výkonu by návratnosť prostriedkov bola podľa intenzity jeho využitia 3 až 5 rokov.
(ez, Foto: Accelerate)

6 Komentáre Pri chemoterapii nemusia vypadávať vlasy

 1. babelova iveta // 2. marca 2015 at 21:21 // Odpovedať

  Dobry vecer, zistili mi rakovinu prsnika a musim podstupit chemo, no nechcem o vlasy prist. Byvam v Presove a cchem sa opytat, ci je tento pristorj na ochladzovanie hlavy aj v Presove? Dakujem.Alebo ako inac sa da tomu zabranit?

 2. Alexandra Brilley // 18. júna 2015 at 14:54 // Odpovedať

  Dobry den, idem podstupit operaciu nadoru prsnika a nasleduje chemoterapia. Existuje hore uvedeny pristroj aj v Bratislave?

  Vopred dakujem za info.

 3. Katarina Bohusova // 26. júna 2015 at 16:24 // Odpovedať

  Dobry den,

  existuje toto zariadenie/ pristroj aj v bratislave?
  od buduceho tyzdna nastupujem chemo, kde sa da kontaktovat
  niekto v ramci Bratislavy?

  Dakujem

 4. Dobrý deň, už som po liečbe chemoterapiou, vlady mi vypadali . Nové už narástli po pol roku, ale opäť mám absolvovať chemoterapiu po operácii. Nechcela by som znova prísť o vlasy. Mám sa obrátiť na inú onkológiu, kde mi vlasy zachránia ?

 5. Ak prídeš o väčšinu vlasov tak môžeš na to obdobie prechdné skúsiť zahustenie s clip in technikou je uplne senzačná 🙂 ja mám akuraát teraz cez clipinhair takto zahustené vlasy a je to supiš a na vlasoch nebadať chemošku

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*