Päť škodlivých účinkov prejedania sa

BRATISLAVA/ADMIN – Či už ste doma alebo vonku, nekonečné možnosti chutných jedál a široká dostupnosť rýchleho občerstvenia uľahčujú prejedať sa. Ak nepoznáte veľkosti porcií, prejedanie sa môže ľahko vymknúť kontrole a viesť k rôznym negatívnym zdravotným následkom. Jedným zo spôsobov, ako dostať tento zvyk pod kontrolu, je najprv pochopiť, ako prejedanie ovplyvňuje vaše telo.

1. Môže podporovať nadmerný telesný tuk

Vaša denná kalorická bilancia je určená počtom kalórií, ktoré skonzumujete v porovnaní s tým, koľko ich spálite. Keď zjete viac, ako vydáte, nazýva sa to nadbytok kalórií. Vaše telo môže ukladať tieto dodatočné kalórie ako tuk. Prejedanie sa môže byť obzvlášť problematické pri rozvoji nadbytočného telesného tuku alebo obezity, pretože môžete konzumovať oveľa viac kalórií, ako potrebujete  To znamená, že nadmerná konzumácia bielkovín pravdepodobne nezvyšuje telesný tuk v dôsledku spôsobu, akým sa metabolizuje. Nadbytočné kalórie zo sacharidov a tukov sú oveľa náchylnejšie na zvýšenie telesného tuku.

Aby ste predišli nadmernému prírastku tuku, skúste sa nasýtiť chudými bielkovinami a neškrobovou zeleninou pred jedlom s vyšším obsahom sacharidov a tukov.

2. Môže narušiť reguláciu hladu

Dva hlavné hormóny ovplyvňujú reguláciu hladu – ghrelín, ktorý stimuluje chuť do jedla, a leptín, ktorý potláča chuť do jedla. Keď ste nejaký čas nejedli, hladina ghrelínu sa zvyšuje. Potom, čo ste jedli, hladina leptínu povie vášmu telu, že je sýte. Prejedanie sa však môže túto rovnováhu narušiť. Jedenie potravín s vysokým obsahom tuku, soli alebo cukru uvoľňuje hormóny dobrej nálady, ako je dopamín, ktoré aktivujú centrá potešenia v mozgu.

V priebehu času si vaše telo môže spojiť tieto potešenie s určitými potravinami, ktoré majú tendenciu mať vysoký obsah tuku a kalórií. Tento proces môže nakoniec prekonať reguláciu hladu a povzbudí vás, aby ste jedli skôr pre potešenie ako pre hlad. Narušenie týchto hormónov môže spustiť večný cyklus prejedania sa. Tomuto efektu môžete čeliť tak, že si rozdelíte určité potraviny na dobrý pocit a budete ich jesť pomalším tempom, aby vaše telo zaregistrovalo svoju plnosť.

3. Môže vám spôsobiť nevoľnosť

Pravidelné prejedanie sa môže spôsobiť nepríjemné pocity nevoľnosti a poruchy trávenia. Žalúdok dospelého človeka má približne veľkosť zovretej päste a prázdny môže pojať asi 75 ml, hoci sa môže roztiahnuť, aby udržal asi 950 ml. Upozorňujeme, že tieto čísla sa líšia v závislosti od vašej veľkosti a množstva, ktoré pravidelne jete.

Keď zjete veľké jedlo a začnete dosahovať hornú hranicu kapacity žalúdka, môžete pociťovať nevoľnosť alebo poruchy trávenia. V závažných prípadoch môže táto nevoľnosť vyvolať zvracanie, čo je spôsob, akým vaše telo zmierňuje akútny tlak žalúdka Zatiaľ čo mnohé voľne predajné lieky môžu liečiť tieto stavy, najlepším prístupom je regulovať veľkosť porcií a jesť pomalšie , aby ste týmto príznakom predišli.

Akútne prejedanie môže viesť k nevoľnosti a poruchám trávenia v dôsledku veľkého množstva jedla, ktoré sa dostane do žalúdka a obmedzuje tráviaci systém.

4. Môže spôsobiť nadmernú plynatosť a nadúvanie

Konzumácia veľkého množstva jedla môže zaťažiť váš tráviaci systém, spustiť plynatosť a nadúvanie. Položky produkujúce plyn, ktorými sa ľudia zvyknú prejedať, sú korenené a mastné jedlá, ako aj sýtené nápoje, ako je sóda. Fazuľa, určitá zelenina a celé zrná môžu tiež produkovať plynatosť. Navyše, príliš rýchle jedenie môže podporovať plynatosť a nadúvanie v dôsledku veľkého množstva jedla, ktoré sa rýchlo dostáva do žalúdka. Nadmernej plynatosti a nadúvaniu sa môžete vyhnúť pomalým jedením, čakaním na pitie tekutín až po jedle a znížením veľkosti porcií jedál.

Konzumácia veľkého množstva korenistých a mastných jedál, ako aj pitie šumivých nápojov, ako je sóda, môže spôsobiť plynatosť a nadúvanie.

5. Môže vás uspávať

Po prejedení sa veľa ľudí stáva malátnymi alebo unavenými. Môže to byť spôsobené javom nazývaným reaktívna hypoglykémia , pri ktorej hladina cukru v krvi klesá krátko po zjedení veľkého jedla. Nízka hladina cukru v krvi sa bežne spája s príznakmi ako ospalosť, malátnosť, zrýchlený tep a bolesti hlavy. Hoci to nie je úplne pochopené, predpokladá sa, že príčina súvisí s nadmernou produkciou inzulínu. Hoci je najčastejšia u ľudí s cukrovkou, ktorí si podávajú príliš veľa inzulínu, u niektorých jedincov sa môže vyskytnúť reaktívna hypoglykémia v dôsledku prejedania sa.

Ako bojovať s následkami prejedania?

Prejedanie sa môže ľahko vymknúť kontrole a viesť k rôznym negatívnym tráviacim problémom. Medzi najčastejšie  patria bolesti žalúdka a brucha, nadúvanie, pocit plnosti, žalúdočno-črevné kŕče a nevoľnosť. Pri tráviacich ťažkostiach stiahnite po prírodnom lieku Iberogast. Liek Iberogast obsahuje výťažky z deviatich overených bylín, ktoré blahodarne pôsobia na rôzne tráviace problémy. Šesť problémov a jedno riešenie sa nachádza v bylinných kvapkách Iberogast. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľov lieku a poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Iberogast je liek na vnútorné použitie. Liek je zložený  z kvapalných extraktov rôznych častí bylín. Viac informácií na www.iberogast.sk

(Zdroj: bott; Foto: Pixabay; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*