Nová inzulínová pumpa zlepší diabetikom život

Bratislava, Admin – Nová inzulínová pumpa je určená najmä pre ľudí s diabetom 1. typu, ktorí sú odkázaní na celoživotné podávanie inzulínu a navyše trpia častými hypoglykémiami. Vďaka zabudovanému inteligentnému systému dokáže predvídať hladinu cukru v krvi a rozpoznať tak hroziace riziká pre pacienta o pol hodinu skôr ako vôbec nastanú. Pumpa je zároveň schopná sama na tieto riziká reagovať a regulovať množstvo a čas podávaného inzulínu. Vďaka tomu prispieva nielen k zlepšeniu kompenzácie, ale najmä k väčšej psychickej pohode a slobode pacientov. „Ľuďom s diabetom 1. typu, a v prípade detí aj ich rodičom prináša táto najnovšia generácia inzulínovej pumpy novú kvalitu života, väčší pocit pohodlia a istoty,“ hovorí predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. a dodáva: „Už to nie je len presná aplikácia inzulínu. Nová pumpa pomáha udržiavať bezpečnú hladinu glykémie a ako vôbec prvá pumpa na svete poskytuje 24-hodinovú ochranu pred nebezpečnou, často až život ohrozujúcou situáciou, akou je hypoglykémia a jej dôsledky. Napokon, prispieva tiež k zlepšeniu prognózy z hľadiska dlhodobých komplikácií ako je poškodenie zraku, obličiek či rozvoj diabetickej nohy alebo srdcovo-cievnych ochorení. Medicína tak zaznamenáva ďalší pokrok, vďaka ktorému sme stále bližšie k vývoju umelého pankreasu.“

Inzulinova Pumpa v akcii_graf   Inzulinova Pumpa v akcii_grafSK

„Na Slovensku žije s diabetom 1. typu približne 27 000 ľudí a len za posledný sledovaný rok pribudlo na Slovensku 193 detí do 19 rokov s diagnózou diabetu 1.typu. Ide o autoimunitné ochorenie a taký typ diabetu, kedy pankreas prestane produkovať inzulín. Zvyčajne sa objavuje v detstve a mladosti, ale môže vzniknúť v akomkoľvek veku. Pacienti sú doživotne odkázaní na podávanie inzulínu,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák z Detského diabetologického centra.

Inzulínová pumpa zm

Strašiak menom hypoglykémia
Najväčším strašiakom pre ľudí s diabetom 1. typu, a v prípade detí s týmto typom cukrovky aj ich rodičov, je hypoglykémia, teda nedostatok cukru v krvi. „Hypoglykémia sa prejavuje pocitom slabosti, zníženou koncentráciou, zmenou nálady, poruchou reči, zhoršením zraku, pocitom hladu, potením, kŕčmi alebo mravčením v prstoch. Človek v hypoglykémii môže pôsobiť ako opilec, no v skutočnosti mu ide o život,“ hovorí MUDr. Barák a dodáva: „Tento stav nedostatku cukru v krvi môže totiž vyústiť až do straty vedomia a v prípade neposkytnutia adekvátnej pomoci až smrti.“
Až 30 % ľudí s diabetom 1. typu, teda každý tretí, si však hypoglykémiu neuvedomuje. „Predstavte si, že šoférujete a zrazu stratíte vedomie. Alebo si predstavte dieťa s diabetom 1. typu, ktoré sa bicykluje a zrazu sa objaví hypoglykémia. To môže mať fatálne dôsledky a to nielen pre samotného diabetika,“ upozorňuje MUDr. Barák a dodáva: „Nejde však len o tragické situácie. Opakované a časté hypoglykémie poškodzujú mozog a môžu byť napríklad príčinou horších výsledkov v škole či častých zmien nálad.“

Pumpa pomáha a chráni
Takéto stavy však môžu byť minulosťou práve vďaka novej inzulínovej pumpe v kombinácii s kontinuálnym monitorovaním glukózy v podkoží. Tá nielenže dodáva telu chýbajúci inzulín, ale zároveň dokáže podávanie inzulínu v prípade hroziacej hypoglykémie a straty vedomia zastaviť. Pumpa totiž nepretržite (24 hodín denne) meria hladinu cukru v krvi a ak zistí, že hrozí pokles cukru v krvi až na úroveň hypoglykémie, tak podávanie inzulínu dočasne zastaví. Keď sa hladina cukru upraví, pumpa podávanie inzulínu automaticky obnoví. Nezanedbateľným benefitom je aj eliminácia každodenného viacnásobného pichania inzulínu. „Pumpa je úžasnou pomôckou nielen po zdravotnej, ale aj psychickej stránke, keďže dáva mojej dcére, a tým aj mne istotu, že jej nehrozí stav bezvedomia,“ hovorí Ľubica Pilková, matka 16-ročnej dcéry s diabetom 1. typu. „Vďaka pumpe, ktorú používam už 8 rokov, mám stabilné hodnoty cukru v krvi. To mi dáva viac slobody a priestor a čas myslieť aj na iné veci ako len diabetes. Vďaka svojej pumpe môžem žiť úplne normálny, aktívny a plnohodnotný život ako všetci moji rovesníci. Táto nová pumpa má naviac rôzne vychytávky a vďaka variabilnému nastaveniu ma cez deň v prípade potreby upozorní na hroziacu hypoglykémiu v predstihu, pred spaním si zasa alarm vypnem a pokojne sa vyspím. Pumpa si poradí sama. Mala som ju možnosť vyskúšať a som nadšená! Teším sa, až starú vymením za novú,“ hovorí 16-ročná Hanka.

Inzulínová pumpa_brucho zm

Ako funguje inzulínovú pumpa?
Inzulínová pumpa MiniMed 640G je veľká približne ako mobilný telefón a zaisťuje nepretržité zásobovanie inzulínom podobne ako zdravý pankreas. Inzulín sa podáva pomocou infúznej súpravy zakončenej malou kanylou, ktorá sa zavádza tesne pod kožu. Takto pumpa automaticky uvoľňuje stále množstvo inzulínu – bazálnu dávku, ktorou udržuje hladinu cukru v krvi v požadovanom rozmedzí bez nutnosti pravidelnej aplikácie inzulínu bez jedla. K zamedzeniu nadmerného vzostupu hladiny cukru v krvi, napr. pred jedlom, si pacient podá jednorázovú dávku inzulínu – tzv. bolus. V inzulínových pumpách sa používa len krátkodobo pôsobiaci inzulín, ktorý účinkuje podobne ako inzulín vylučovaný zdravým pankreasom.
Systém tvorí inzulínová pumpa MiniMed 640G s technológiou SmartGuard, najmodernejší glukomer a senzor Enlite, ktorý prostredníctvom vysielača komunikuje s pumpou a zasiela denne 288 údajov o nameranej hodnote glukózy v medzibunkovej tekutine. Inzulínová pumpa tak dokáže okamžite reagovať a v prípade hroziacej hypoglykémie zastaviť podávanie inzulínu. Ak sa do pol hodiny hladina glukózy upraví, podávanie bazálnej dávky inzulínu pumpa znovu obnoví. Využívanie technológie SmartGuard má význam hlavne v noci, kedy nedokáže osoba zasiahnuť a hroziacu hypoglykémiu eliminovať podaním sacharidov.
Celý systém dopĺňa terapeutický softvér CareLink, ktorý je prístupný zdarma na webe a vďaka prehľadným a ľahko čitateľným grafickým výstupom dokáže lekár flexibilne upravovať liečbu.
Minimed 640G má úplne nový dizajn s intuitívnym ovládaním, plnofarebnou obrazovkou, rôznymi nastaveniami pripomienok a výstrah a možnosťou diskrétne podávať bolus inzulínu pomocou diaľkového ovládania v glukomere.
„Skvalitňovanie života pacientov s diabetom a podpora ich aktívneho života je hlavnou misiou našej spoločnosti. Očakávame, že ľudia s diabetom budú môcť túto technológiu využívať k úprave svojho stavu, a tým skutočne zlepšiť kvalitu života,“ hovorí Ing. Pavol Lepey, vedúci slovenskej pobočky svetového lídra vo výrobe zdravotníckych technológií, spoločnosti Medtronic, z dielne ktorej nová pumpa vzišla.

(Zdroj: Michal Holčík, Webster, Pripravila: Valéria Nagyová)

29 Komentáre Nová inzulínová pumpa zlepší diabetikom život

 1. Zofia Novotna // 7. júna 2015 at 21:00 // Odpovedať

  Zaujima ma hlavne dostupnost a cena. Pripadne, ci bude hradene nieco zdravotnou poistovnou. Dakujem.

 2. Život na jednotku // 8. júna 2015 at 14:06 // Odpovedať

  Inzulínová pumpa je v prípade splnenia indikačných kritérií preplácaná zdravotnou poisťovňou. Zdravotná poisťovňa tiež pre deti a tehotné ženy prepláca 4 senzory na rok. Pacient však potrebuje v priemer na rok 40 takýchto senzorov, čiže zvyšok si musí hradiť sám.

 3. Gyöngyvér Illésová // 16. septembra 2015 at 12:16 // Odpovedať

  Zaujíma ma cena senzora. Ďakujem

 4. Život na jednotku // 17. septembra 2015 at 9:20 // Odpovedať

  Glukózový senzor uhrádza zdravotná poisťovňa:

  -tehotným diabetičkám 1. typu – 4 kusy počas gravidity
  – deťom do 18 rokov s DM 1. typu, ktoré sú na inzulínovej pumpe a nie sú dostatočne metabolicky kompenzované s HbA1c viac ako 8% (podľa DCCT metodiky) alebo s opakovanými závažnými hypoglykémiami – 4 kusy za rok

  Senzor môže byť zavedený v podkoží podľa odporúčaní výrobcu 3 dni. Cena jedného senzora kompatibilného k pumpe je 47,43 EÚR.

 5. 1897,20-eur/rok v priemere iba za glukozove senzory, tomu sa teda hovori dostupnost! A kolko stoji samotny pristroj? Dalsiu tisicku? Preco su zdravotnicke pomocky a pristroje niekolkonasobne drahsie ako ina cierna/biela elektronika? Rozumiem tomu, ze vyvoj, testy a ich certifikacia nieco stoji a preto je ich cena vyssia, ale nemala by byt premrstena do astronimickych vysin. Pri zdravotnickej elektronike su aj vyrobky od firmy s jablckom v logu lacne smejdy. Mam pochybnosti o moralke biznisu so zdravotnickou technikou.

 6. je to hanba, že sa paraziti nabaľujú na chorých ľuďoch. Prístroj nemá ani toľko funkcii, ako mobilný telefón za 150€, ale stoji nehorázne veľa. Lekárka nás informovala o inzulínovej pumpe, ktorá stojí 3,5 tisíc € a majú na ňu nárok len deti do 18 rokov. O tom, že je k tomu potreba toľko predražených senzorov sa dozvedám až tu. Z toho svinstva je mi na vracanie a všetkých biznismanov by som postrieľal. V reklamách totiž s úsmevom ukazujú, ako chcú pomáhať diabetikom, pritom pomáhajú len sebe plniť vrecká.

  • Pumpu a kanily kompletne preplaca poistovna v akomkolvek veku len Vam to musi doporucit Vas diabetolog!!!! Pumpa funguje velmi dobre aj bez senzorov, tie nie su podmienkou funkcnosti….ja ju mam 2 roky a od vtedy som velmi dobre stabilizovany….

   • presne tak. Žijem s 13 ročným synom s diabetov v USA, tu je to ešte horšie. Je mi zle z producentov zdravotníckej techniky a farmaceutických spoločností. Tiež by som to strieľala

 7. Ako je možné , že štát prepláca liečbu alkoholikom a ďalším drogovo závislým ľuďom. Môj syn má diabetes I.typu. On si túto chorobu nezapríčinil.Teraz je nastavený na inzulínovú pumpu. Sme zhrození, že poisťovňa mu nebude refundovať senzori k dia. pumpo.

 8. Pumpu a kanily kompletne preplaca poistovna !!!! Neviem odkial podaktori beru ze sa to musi kupovat…Akurat senzory sa neprplacaju, ale k pumpe je aj glukomer ktory odosle do pumpy informaciu o glykemii, v podstate zabezpecuje tu istu funkcionalitu ako senzor akurat netreba byt lenivy a castejsie si treba merat glykemiu glukomerom….

  • Jasné ako kto bude platiť za prúžky keď sa minút ani nie za 1 mesiac . Prúžky by mali vydržať na 2 mesiace. Teraz prúžky stoja okolo 20€ za 1 krabičku.

  • Ahojte chcela by som sa spýtať , za koľko rokov sa dá vymeniť inz. pumpa? Ja mám diabetes už 3 roky ako chcEla by som novú pumpu. Nevedel by mi niekto poradiť?

 9. Nikto , ani výrobca, ani distribútori, predajcovia v zdravotníckych potrebách , a už vôbec kategorizačná komisia si neuvedomuje, že vlastne tak užitočný prístroj ako je inzulinová pumpa s minilinkom a senzormi na Slovensku vlastne NECHCÚ. Celý systém CSII mám už 8 rokov, a len Kvôli nemu som stále nažive. Mám fenomén neuvedomovania si hypoglykemie , no čo som s tým prístrojom zažil ,je na jednu odbornu publikáciu. Zadlžil som sa kvôli tomu v bankách, ale som tu. Nedá sa predsa žiť z 320 eur, z invalidného dôchodku a pritom si platiľ len za senzory do mesiaca 47 x 5, tj 235 eur . Nie je to pre našich ľudí. Minilink stojí cca 400 eur a vydrží 2 roky. Je to vyrábané len pre uzky okruh boháčov, žiaľ.

 10. Jan Dvorčák // 9. júla 2016 at 8:57 // Odpovedať

  Rozhodol som sa pre inzulinovu pumpu.Diabetes typ.1 mam uz 25 rokov a v poslednom čase často idem do hypo a neskoro si to uvedomujem.Toto sa mi doposial nestavalo.Chcem pumpu, aku značku mi odporučate?

 11. Pavol Gurňák // 8. augusta 2016 at 15:44 // Odpovedať

  Dobrý deň. Mám 60 rokov a diabetes mám 2 typu 8-9 rokov, Chcem sa spýtať, že na základe toho, že mám neustále vysoké hodnoty glukózy / hodnota glykémie je okolo 16-20 a pichám si 4x denne / môžem požiadať o inzulinovú pumpu a koľko by som za ňu zaplatil, resp. či ju prepláca zdr.poisťovňa. Ďakujem a prajem pekný deň. Pavol Gurňák

 12. Dobrý deň. Chcela by som sa informovať, ako prebieha edukácia na inzulínovú pumpu a či je možnosť aj ambulantne, alebo len v nemocnici. Ďakujem. Denisa

 13. Dobry den ,

  Mam uz druhu inzulinovu pumpu od daneho vyrobcu . Zhrniem VAm moje poznatky:

  PRE:
  – inzulin sa dostava do tela suvislo v malych davkach + bolusi pri jedeni ( je to pre organizmus prirodzenejsie )
  – mensie riziko ketoacidozy ,
  – nestane sa Vam ze si zabudnete pichnut ( kedze s perom je to strasna rutina a raz si nieste isty ci ste si podali inzulin alebo nie )
  – dokaze kompenzovat ranne zore ( vysoke ranne glikemie ktore vas vedia rozhodit na cely den) .
  – urcite potrebne pre tehottne diabeticky ( s tym ale ja nemam skusenost 🙂 )

  PROTI:

  – zariadenie je velke a tazke , zle sa nosi hlavne lete. ( aj ked papierovo ma par gramov pocitovo pri noseni to tak nieje )
  – inzulinova pumpa je naodzaj veeelmi hlupe nesofistikovane zariadenie ktore len tak ako ma nastavene kazdu pol hodinu pusti do tela vopred dane mnozstvo inzulinu . ( ak mate senzor na hladinu glikemie v krvi zastavi v pripade nizkej hladiny davku inzulinu , ale ako sa uz pise vyssie na slovensku su prepacane len 4 ks na rok . cize vam to nepomoze )
  – hypoglykemiu mozete dostat s pumpov ci bez nej ( ak mate senzor upozorni vas , co moze byt skvele ale … vysvetlenie vyssie ) co je ale skor zapricinene rychlim strebavanim novrapidu oproti aktrapidu . a ked budete mat priemerne nizsie glykemie tak aj podstatne neskor budete citit tras , potenie , busenie srdca . pri hypoglykemii .
  – aj napriek pumpe musite mat sebou pero ( malimi pismenkami to vyrobca odporuca ( na dovolenku urcite ) mne sa z vlasnej skusenosti pumpa pokazila a na dvolenke je to velka neprijemnost .
  – ak niekde cestujete tahate sebou cely kufor , kanil , zasobnikov na inzulin +- 3x viac ako s perom .
  – ak mate vecsiu spotrebu inzulinu robia sa modriny a hoja sa daleko dlhsie ako od pera ( celu jednu bombicku inzulinu si v priebehu 3 dni date na jedno miesto vpichu ) .

  Uz len par postrehov, ktore sa nehodia do pre aj proti, tak ako to uz bol napisane vyssie . inzulinova pumpa je strasne zderstvo jednoduche zariadenie s este jednoduchsim firmwerom v hodnote urcite nepresahujucej 50 eur predavane za neskutocnu sumu 3500 eur , firemnym zastupcom ktory mal skolenie na predaj asi v Treblinke, alebo Dachau , som rad ze sme sa nestretli osobne urcite by ma bili palicou 🙂 aby som si dal pumpu predpisat . Toto je ale problem poistovne a tvorby cien nie pacienta . Ja osobne kombinujem pumpu aj pero , ale ako pri vsetko treba pouzivat rozum . Ak ho nemate nepomoze vam pero ani pumpa. S pumpou je to komplikovane ale budete mat z dovodu plinulosti primania inzulinu lepsie vysledky , no zivot s nou nie ale jednoduchy ako vam budu vsade tvrdit . zvolte si vy

  uz iba mali komentar z mojho pohladu by som vic prial male zariadenie ktore by obsahovalo iba pumbu a zasobnik o velkosti pera ktore sa zmesti vsade a bolo by ovladane mobilom . ako rozmernu pumpu s farebnym displejom a vodotriskom.

 14. Denisa Majorošova // 11. februára 2017 at 19:15 // Odpovedať

  Mám už vyše 10.rokov cukrovku a často mám hypoglikemie a pracujem a aj šoférujem pýtala som sa doktorky kedy mi dá inzulínovu pumpu ta bola ticho a sama si môžem zakúpiť?

  • Pre viac informácií kontaktujte 24-hodinovú linku pomoci spoločnosti Medtronic 0910 20 69 86 alebo navštívte webovú stránku https://www.medtronic-diabetes.sk/.

  • Tibor Porubän // 3. decembra 2020 at 17:38 // Odpovedať

   inzulinova pumpa je naodzaj veeelmi hlupe nesofistikovane zariadenie ktore len tak ako ma nastavene kazdu pol hodinu pusti do tela vopred dane mnozstvo inzulinu .
   Ten Váš odborný výklad, ktorý som skopíroval, je absolútny nezmysel a to píšete, že máte už druhú pumpu. Ja, na rozdiel od Vás, mám už tretiu a v r. 2021 mam nárok na ďalšiu, takže nemôžem súhlasiť so všetkým, čo tu píšete. Skúste si to naštudovať a nezavadzajte. Bazál je nastavený každú hodinu na 20 mikro dávok, teda každé 3 minúty aplikuje pumpa inzulín do vášho tela. Konkr.: ak je napr. medzi 13-14 hod. dávka inzulinu 1,2 jednotky, tak ta je rozdelená na 20x každé 3 minúty a nie ako Vy trepete, že každú pol hodinu. Bez urážky, ale toto ma vie vytočiť. Naopak, sú tam informácie s ktorými sa dá súhlasiť.
   S pozdravom
   Tibor Porubän

 15. Ahojte ! Chcem sa opytat stretol sa niekto z vas s inzulinovou pumpou OmniPod?

 16. Ja som s touto pumpou spokojný a už preplacajú 26 senzorov na rok,ale i tak si myslím že to je málo.Jeden senzor vydrží 6 dní čož je dosť málo.Diabetik k tejto pumpe nepotrebuje ako bolo na začiatku spomenuté 40 senzorov,ale 52 senzorov aleb 54-56 senzorov.Irónia je v tom,že všetky spoločnosti zarábajú len na nás čo máme takto vážnu chorobu.Tím spratkom podrbaným preplacajú všetko(myslím alkoholikov a tých čo drogujú) a my čo potrebujeme pumpu a senzory tak to nie pumpu to preplatia,ale senzory len polovicu ostatok si si kup sám.Teraz neviem ako si to má človek tú na slovensku dovoliť keď len strava výjde draho na slovensku.Platy sa nedvihajú,len ceny idú hore.Slovensko by sa málo uvedomiť pretože my čo potrebujeme tieto veci,aby sme prežili zo dňa na deň,tak ich nedostávame dostatok.Táto pumpa je skvelý vynález,ale zároveň to není lacný špáz.Dúfam,že sa to všetko úpraví.Záujímavé je to,že vo vláde sa dokážu stratiť veľké sta milióny eur,ale preplatiť nám kompletne senzory to nedokážu.

 17. Edita Vargová // 2. apríla 2018 at 16:54 // Odpovedať

  Prečo niekto neodpovedá na otázky?

 18. Edita Vargová // 2. apríla 2018 at 16:55 // Odpovedať

  Prečo nikto neodpovedá na otázky?

 19. Dobrý deň
  Ako si mám poradiť? Od lekárky mám predpis na kanyly,zásobníky baterky do dia pumpy!!!! Ale prečo si to nemôžem vyzdvihnúť priamo v lekárni,ale tú objednávku musím zaslať poštou ako aj na pošte potom si vyzdvihnút zásielku??????
  Kto múdry vymyslel takýto systém????Bývam v hlavnom meste,a očakávam vybavenie týchto životu dôležitých pomôcok v priebehu 1dňa a nie si dopisovanie s distribútorom!!!!!Vie mi niekto poradiť,ako zjednodušene sa dostať k pomôckam???? Nemôžem akceptovať takto prekombinovanú cestu k pomôckam pre pumpu!!!!!! Určite nie som sama,komu to komplikuje život!!!!!!!

 20. Iveta ,kamaratka iba zavola distributorovy a na druhy den jej kurier prinesie to,co potrebuje a odovzda kurierovy poukaz …. inac z tymi senzormi je to na Slovensku svinstvo,oproti bratom Cechom je to zo senzormi u nas bieda….skoda ze Kažimir ,alebo niekto z kompetentnych nema dm1,hned by sa veci pohli do predu o)))

 21. Toto je typický debilný článok pumpa nemeria 24hod glukózu v krvi tá strana stojí stále 200€ mesiac tak nabudúce si overte či píšete a nie len katalógy a PR.ako je to možné že 90% diabetikov na inzuline do dnes ten senzor.nema.. sa zamyslite..čo text to klamstvo..úbohé

 22. Zdravim. Hlavne ze musime plnit zavazky v NATO. To musime dat do toho spolku 1,5 miliard eur na obranu a diabetikom je problem uhradit senzory na meranie glykemii?
  Preco vzdy musime byt 101 rokov vo vsetkom napr.za Ceskou rep? Hlvavne ze predstavitel vlady vzdy hovori:LEPSIE BUDE ???

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*