Nie všetky domáce recepty sú dobré, poraďte sa s lekárom

Bratislava, Admin – Niekedy môžete pomôcť svojmu zdraviu aj bez toho, aby ste navštívili lekára. Ak túžite po žiarivom úsmeve, ale zubára sa bojíte viac ako mačka vody, existuje riešenie – na bielenie zubov skúste bieliace pásiky a nemusíte čakať v ordinácii, kde kvíli zubárska vŕtačka. Ak chcete pomôcť s detoxikáciou alebo regeneráciou po vážnom ochorení, pomôžu vám byliny a rastliny, ktoré sa tešia veľkej obľube. Ale pozor – nikdy ich nemeňte za primárnu lekársku liečbu.

Čierny kmín

Čierny kmín alebo aj černucha či zlato faraónov sa používa už viac ako dve tisícročia. Posilňuje obranyschopnosť organizmu aktiváciou bielych krviniek. Okrem toho má priame antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Je skvelým pomocníkom pre vás imunitný systém a obsahuje veľa nenásytených mastných kyselín. V Ázii sa používa napríklad v boji proti červom a parazitom. Má silné močopudné účinky, a tak pomáha pri detoxe. Pomôže vám pri črevných problémoch, ale aj kŕčoch v žalúdku. Vyhnúť sa mu musíte počas tehotenstva, pretože pôsobí na hladké svalstvo. No počas kojenia sa môžete k nemu vrátiť.

Pestrec mariánsky

Pestrec mariánsky je skvelý antioxidant, ktorý pomáha pri otrave alkoholom, intoxikácii drogami, hubami či chemikáliami. Ľudovo sa prezýva Kristova koruna. Prečo? Lebo skutočne tak vyzerá. Odporúča sa užívať po chemoterapii, pretože dokáže skvelo regenerovať pečeň. Je to veľmi univerzálna bylinka, ktorá vám aj s týmito problémami: zlé krvné a pečeňové testy, zväčšená pečeň, zažívacie problémy, problémy so stolicou, kožné ochorenia, metastázy na pečeni, ale aj pri psychických problémoch ako syndróm vyhorenia, únava či migrény.

Domáce recepty môžu aj uškodiť

Nie však každý domáci recept vám pomôže, práve naopak – niektoré vám uškodia. Nehovoríme teraz o pití Sava na rakovinu, to je úplne nezmysel. Ale napríklad o tom, že si zuby budete bieliť citrónom či sódou bikarbónou. Toto je veľmi nebezpečné, pretože si poškodíte zubnú sklovinu. Aj preto by ste mali zveriť bielenie zubov do rúk odborníkom alebo pásikov a konzultovať každý domáci recept, ktorý nájdete na internete, so svojím lekárom.

(Zdroj: Tomáš Turek, Seocentrum; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*