Nepleťte si zelený a sivý zákal

Bratislava, Admin Celkom nešťastne vybrané pomenovanie dvoch častých očných ochorení, nás priam láka hodiť všetky očné zákaly do jedného vreca. Pritom medzi sivým zákalom a tým zeleným je veľký rozdiel. Navyše, každé ochorenie postihuje inú časť oka.

Ktorý zákal je horší?

V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že každý jeden zákal je iný. Takisto záleží na konkrétnych okolnostiach a špecifikách u každého pacienta. Ak to chceme zovšeobecniť, zelený zákal je v našich podmienkach závažnejší. Už len kvôli tomu, že hoci sa liečiť dá, na jeho liečbe musí pacient i lekári pracovať celý život. Sivý zákal sa zase dá vyriešiť výlučne chirurgicky. Pomerne jednoduchá operácia zbaví často pacienta ochorenia už na celý život.

Slepotu môže spôsobiť aj sivý zákal

Hoci sa sivý zákal dá pomerne jednoducho vyliečiť, pri zanedbaní príznakov môže oko aj celkom oslepiť. K tomu dochádza takmer výlučne v rozvojových krajinách, kde je takýto operačný zákrok pre chorého človeka mnohokrát nedostupný. Šedý zákal je najčastejšou príčinou slepoty na svete. Podľa odhadov WHO spôsobuje sivý zákal približne 40 % prípadov slepoty na celom svete, v prípade zeleného zákalu je to 15 % nevidomých.

Vyššie riziko hrozí starším ľuďom

Zelený a rovnako aj sivý zákal ohrozuje podstatne viac starších ľudí. Veď operácia šedého zákalu patrí k najčastejším operáciám vykonávaných u pacientov starších ako päťdesiatšesť rokov. Na sivý zákal sú viac náchylní tí, ktorí naň majú genetické predispozície a tiež ženy. Takže ak vašich rodičov či súrodencov už trápi šedý zákal, je vysoko pravdepodobné, že sa tak stane aj vo vašom prípade.

Riešením je nenáročná a účinná operácia

Ak trpíte sivým zákalom, určite nie je dôvod na odkladanie operácie. Kvôli zbytočnému strachu sa predsa neoplatí ochudobňovať sa o farby a krásy sveta. Operácia šedého zákalu sa vykonáva ambulantne, takže hneď po zákroku môžete ísť domov.

(Zdroj: Veni-vidi; Foto: Bigstockphoto; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Očnú ambulanciu vyberajte s rozumom - Dianka.sk

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*