Lekári upozorňujú na možný zánik ambulancií

Admin, 20.06.2012 - V prípade, že by nedošlo k navýšeniu platieb pre ambulancie v súvislosti so zákonom o mzdách sestier, mohlo by to podľa šéfa Slovenskej lekárskej komory (SLK) Mariana Kollára znamenať aj zánik niektorých z nich.

“Nemožno pripustiť, aby prišlo k ohrozeniu efektívneho fungovania ambulancií, čo v tejto chvíli skutočne hrozí,” povedal. Aj na stretnutí 18.06.2012 s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou preto tento problém označil za akútny.

Poukázal na to, že ambulancie sú v stave “hlbokého podfinancovania” platieb za jednotlivé výkony. “To by mohlo spôsobiť v krátkej dobe zatváranie ambulancií v prípade, že by sa neuzavreli také zmluvy s poisťovňami, ktoré napomôžu k ich prežitiu. Veríme však, že k takémuto krízovému stavu nepríde a nakoniec sa uzavrú také zmluvy, ktoré toto všetko eliminujú,” doplnil.

Komora dnes so šéfkou rezortu diskutovala aj o svojom postavení v systéme a prípadných legislatívnych zmenách. “Kladieme si za cieľ vytvorenie takého legislatívneho prostredia, aby sa komora stala pre občana garantom etiky a odbornosti výkonu lekárskeho povolania a pre lekára, aby sa stala jeho zákonným zástupcom pri presadzovaní a obhajobe profesijných, sociálnych a hospodárskych práv lekárov,” avizoval Kollár.

Zároveň vyhlásil, že SLK ani lekári nemajú záujem ísť s ministerstvom do konfrontácií, ale naopak, chcú podať pomocnú ruku na spoluprácu. “Sme pripravení podieľať sa nielen na príprave, ale aj podpore všetkých návrhov a riešení, ktoré budú v prospech zdravotníctva,” uzavrel.

Foto TASR – Pavel Neubauer

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*