Jesenná depresia: Ako si pomôcť bez lekárov

Bratislava, Admin – Ste smutní, nemáte energiu ani náladu? Nemusí ísť o psychiatrickú diagnózu. Podľa odborníčky je základným rozdielom to, či sme schopní cítiť sa aspoň občas šťastne. Pomôcť nám môžu konkrétne pohyby a cviky, ktoré priamo ovplyvňujú hladinu hormónov, a tým aj našu náladu.

monika-stehlikova_bodytalksPocit depresií sa objavuje predovšetkým v prechode ročných období. Prispôsobenie sa novým podmienkam si vyžaduje viac energie. Neskôr si organizmus zvykne a dokážeme prežívať šťastie, aj keď je vonku omnoho chladnejšie a sychravejšie.

„Pokiaľ ešte máme takzvané ostrovy šťastia, keď pociťujeme radosť, zvládneme si pomôcť aj sami. Základom je rozširovať tieto príjemné momenty. Odsledovať si, čo mi robí dobre a robiť toho viac,“ hovorí Monika Stehlíková, terapeutka a odborníčka na reč tela.

Existujú dokonca vedecky potvrdené formy pohybov, ktoré zlepšujú náš emočný stav. Ovplyvňujú žľazy s vnútorným vylučovaním a následne hladinu noradrenalínu a endorfínov v krvi.

  1. Dve minúty denne

Veľmi účinné je navodiť si v tele pocit beztiaže. Kým depresia nás doslova tlačí dole, cielene sa snažíme o opak. Na milisekundy zažívame odľahčenie aj pri behu alebo skákaní.

Základ je vydržať skákať aspoň 2 minúty. To je čas, za ktorý náš mozog zaregistruje zmenu a vytvoria sa ideálne podmienky na zmenu i na emočnej úrovni,“ vysvetľuje Stehlíková.

Ak sa chcete cítiť výrazne lepšie, skáčte alebo bežte ešte 8 minút, kým sa začne vyplavovať noradrenalín. Endorfíny vás zaplavia približne po 20 minútach.

  1. Leťte ako vták

V terapiách sa často využíva aj iná forma odľahčovania váhy. Mávajte rukami akoby ste sa chceli vzlietnuť. Odľahčite chodidlá a nechajte, nech vás paže a ramená jemne nadvihujú. Akoby ste cez všetky nepríjemnosti chceli s ľahkosťou preletieť.

Táto technika sa aplikuje najmä pri pacientoch, ktorým telesné obmedzenia nedovolia behať ani skákať.

  1. Masáže a dotyky

Hovoríme áno na vírivku, masáže, dotyky. Všetko, čo príjemne stimuluje vašu pokožku, je zároveň aj vstupenkou k lepšej nálade.

  1. Relaxujte s aplikáciou

Ak je depresia spôsobená skutočne náročným obdobím, treba sa vybrať skôr cestou relaxácie. „V takomto prípade telo a myseľ neodľahčujeme, ale, naopak, uzemňujeme,“ vysvetľuje odborníčka na reč tela.

Desať minút v ľahu a bez mobilného telefónu vie spraviť zázraky s celým dňom.

Na internete nájdete mnoho aplikácií, ktoré vedú k sprítomneniu sa a vedomej relaxácii. Prevažne ide o pomôcky v anglickom jazyku, no nájdete už aj slovenské verzie. Napríklad

https://www.calm.com/http://buddhify.com/ a http://www.bodytalks.sk/bodyscanning./

  1. Navštívte galériu alebo solárium

Nie je náhoda, že na jeseň chodievame častejšie do divadla alebo galérie. Povznáša nás nielen umelecký zážitok, ale aj presvetlené priestory s kryštálovými lustrami.

Ide v podstate o amatérsku formu liečby svetlom – fototerapiu. Pomôcť môže aj solárium, avšak v ňom je čas limitovaný.

  1. Bubnujte, dupte a boxujte

Podľa terapeutky Stehlíkovej môžu byť depresívne pocity aj prejavom potlačenej agresivity a hnevu.

„Pôvod nachádzame najmä vo výchove. Dieťaťu nie je dovolené, aby dupalo nožičkami, ale smútok a ľútosť sú akceptované. Ak mu niekto ukradne lopatku, je v poriadku sa rozplakať, ale nie kopnúť do kamaráta,“ objasňuje Stehlíková. Časom sa vytvorí model: keď som nahnevaný, tak som smutný.

Ak je vám táto téma blízka, vyskúšajte box, bojové umenie alebo nespútanú bubnovačku.

Základom zlepšenia depresívneho stavu a nálady je nebáť sa experimentovať. Nebojte sa skúšať, čo vám robí dobre a rozvíjajte to. „Menej rozmýšľajte a viac skúšajte,“ odkazuje špecialistka na reč tela.

 (Zdroj: Ela Dekánková, Public Relations Specialist; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*