CRP test zistí, či k liečbe potrebujete antibiotiká

Bratislava, Admin – Tridsaťosem na teplomere, bolesť hlavy a podozrivé škriabanie v krku. Tak začína známa dilema medzi cestou k lekárovi a stávkou na samoliečbu. Jej riešenie teraz potrvá už len päť minút – stačí mať po ruke CRP test pre domáce použitie. S unikátnym diagnostickým nástrojom pacient veľmi jednoducho zistí, či onemocnenie môže mať bakteriálny pôvod a na zváženie je liečba antibiotikami. CRP testy pre domáce použitie možno dostať v lekárňach bez lekárskeho predpisu.

CRP BOX SK

S CRP diagnostikou sa pacienti doteraz stretávali predovšetkým v zdravotníckych zariadeniach, v posledných rokoch sa postupne stala pomerne bežnou súčasťou ordinácií praktických lekárov. Zdravotníci na nej oceňujú najmä rýchlosť a vysokú úspešnosť správneho odhalenia pôvodu choroby, ktorý je rozhodujúci pre zvolenie adekvátneho liečebného postupu.
“Zvýšená telesná teplota nie je dostatočnou informáciou pre určenie diagnózy. Je dôležité poznať hladinu tzv. C-reaktívneho proteínu – CRP. Podľa jeho obsahu v krvi sme schopní pomerne presne rozlíšiť medzi bakteriálnym alebo iným, najčastejšie vírusovým, pôvodom ochorenia. Kým prvý prípad spĺňa podmienky pre nasadenie antibiotík, v druhom väčšinou stačí z choroby sa vyležať a vyliečiť bežne dostupnými prostriedkami,” vysvetľuje MUDr. Peter Lipták, všeobecný lekár zo Slovenskej spoločnosti všeobecných praktických lekárov.

Ako CRP test funguje?
CRP test pre domáce použitie umožňuje túto klinicky preverenú metódu vykonať v pohodlí domova. Stačí k tomu kvapka krvi odobraná z bruška prsta na ruke. Koncentráciu C-reaktívneho proteínu v krvi zisťuje test v troch množstevných úrovniach. Ak je koncentrácia CRP v krvi vysoká (tretí stupeň), je veľmi pravdepodobné, že v organizme prebieha ťažší bakteriálny zápal. V takom prípade je nutné nechať posúdiť zdravotný stav lekárom. Pri bežných ochoreniach spôsobených vírusmi sa zvyčajne hladina CRP nezvyšuje a liečba antibiotikami nie je nutná.
Proces vyhodnotenia vzorky trvá presne päť minút. Testovanie je teda veľmi rýchle a jednoduché. Jeho presný priebeh ukazuje aj video pod nasledujúcim odkazom: https://www.youtube.com/watch?v=aAB1XgqtDEA.

CRP test pre domáce využitie sa oplatí napríklad ľuďom s časovo náročným zamestnaním, ktorí si vďaka nemu môžu v priebehu niekoľkých minút urobiť orientačne predstavu o závažnosti svojho zdravotného stavu. Ocenia ho ale aj mamičky s malými deťmi, ktorým pomôže zistiť, či je skutočne nutné cestovať do preplnenej čakárne.

aplikace_03     aplikace_10

Osobne tento posun v individuálnej starostlivosti o zdravie hodnotím pozitívne a som presvedčený, že môže byť prospešný aj z pohľadu lekárskej praxe. Pre všeobecného lekára dnes zohráva spolupráca s jeho pacientom stále väčšiu úlohu. V tomto prípade sa jedná o uznanie, že do rozhodnutia či nasadiť ATB, je na základe domáceho testu CRP najlepšie zainteresovať pacienta alebo jeho rodinu. Edukovaní pacienti v rodinách na základe tohoto jednoduchého testu môžu sami posúdiť či sa jedná iba o vírusové ochorenie a najlepšia je liečba bez antibiotík, tj. bez lekára v pohodlí domova, alebo či je skutočne potrebné sa s vážnejším bakteriálnym ochorením vydať pre antibiotiká k lekárovi,“ dopĺňa MUDr. Lipták.
Ale rovnako ako u liekov na prechladnutie aj v prípade CRP testov pre domáce použitie je potrebné venovať pozornosť priebehu choroby. “Ak v prípade výsledku upozornenia na vírusové ochorenie v prvých dňoch príznaky zdravotných ťažkostí nevymiznú, je nutné lekára navštíviť,” uzatvára MUDr. Lipták.
Výhradným distribútorom CRP testov pre domáce použitie do lekární v Slovenskej republike je popredný výrobca zdravotníckych pomôcok HARTMANN-RICO. Odporúčaná maloobchodná cena za jedno balenie, ktoré obsahuje dva testy, je 10,90 eur.

(Zdroj: Želmíra Habalová, TAKTIQ COMMUNICATIONS, Irena Malá, HARTMANN-RICO, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*