Čo obnáša preventívna prehliadka u obvodného lekára

Bratislava, Admin – Ako to s tými zdravotnými preventívnymi prehliadkami vlastne je? Kto má na ne nárok, čo vás na nich čaká a ako často ich môžete absolvovať? Pozreli sme sa na preventívne prehliadky zblízka.

Nemusíte, ale môžete
Na preventívnu prehliadku má nárok každý, kto má zdravotné poistenie. Nikto vás však nebude prosiť, aby ste došli. Samozrejme, nájdu sa aj lekári, ktorí píšu pacientom správy alebo im dokonca volajú, no nespoliehali by sme sa na to.

Ak na ňu nepôjdete, nič sa nestane. Je to vaše zdravie a vaša voľba. Avšak pri preventívnej prehliadke u zubára existuje určitá forma nátlaku. Ak ju totiž neabsolvujete raz ročne, ten ďalší rok si všetky ošetrenia u zubára platíte v plnej výške.

Takisto u detí je súčasťou niektorých preventívnych prehliadok povinné očkovanie. U dospelých je však všetko na ich starosť. Je ale vždy lepšie, keď sa preventívkam nebudete vyhýbať. Môžu vám zachrániť život. Okrem toho, neplatíte za ne ani cent.

Aké diagnózy môže lekár na preventívnej prehliadke odhaliť?
Existuje hneď niekoľko diagnóz, na ktoré môže lekár pri preventívnej prehliadke prísť. Tie najčastejšie sú chudokrvnosť, zápal v tele či cukrovka. Z vyšetrení krvi vám vedia zistiť aj poruchy funkcie obličiek a pečene a zvýšený cholesterol. Tieto diagnózy je lepšie zistiť skôr ako neskôr. Lekári s nimi vedia pracovať a vy sa ani nenazdáte a budete sa cítiť lepšie ako predtým.

Čo vás čaká na preventívnej prehliadke?
Ak máte nad 18 rokov, raz za dva roky ju môžete absolvovať. Pri darcoch krvi je preventívna prehliadka každý rok. Na čo sa teda lekár zameria? Jednou z prvých vecí, ktoré robí, je meranie hmotnosti, pulzu a krvného tlaku. Určite ste už niekedy stáli na zdravotníckej váhe, kde si vás možno rovno aj odmerali.

Nasledujú odbery moču a krvi. Odchýlky v rozbore krvi vám môžu odhaliť napríklad spomínanú málokrvnosť, ale aj rakovinu. Z moču zas vedia zistiť, ako sú na tom vaše obličky, prípadne, či nemáte zápal močovej sústavy.

Pri ľuďoch nad 50 rokov sa pri preventívnej prehliadke robí aj vyšetrenie na okultné krvácanie. Tým sa vie odhaliť prípadný karcinóm hrubého čreva. Ak sa na prehliadke zistí, že niečo nie je v poriadku, lekár vás buď začne liečiť, alebo vás odporučí na ďalšie odborné vyšetrenia, napríklad na neurológiu, gastroenterológiu, urológiu, gynekológiu a podobne.

Ako prebieha preventívna prehliadka u detí?
Vedeli ste, že preventívna starostlivosť u dieťaťa sa začína už dva dni potom, ako ho pustia z pôrodnice? V prvom roku bábätka sa robí dokonca až 9 preventívnych vyšetrení. To desiate sa robí, keď má dieťa jeden a pol roka. Následne až dovtedy, kým dovŕši 18 rokov, by malo chodiť k detskému lekárovi aspoň raz za dva roky.

Čo sledujú preventívne prehliadky pri deťoch? Zisťujú, či sa dieťa vyvíja ako má, či má adekvátnu výživu, ako sa mu vyvíjajú zmyslové orgány a motorika. V týchto rokoch vedia lekári pomocou prehliadok zistiť aj prípadné metabolické poruchy, poruchy krvotvorby alebo nedostatok vitamínov.

Ako sme už vyššie spomenuli, dôležité je aj očkovanie. Deti sa očkujú proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne či vírusovej hepatitíde. Ďalšími ochoreniami sú osýpky, mumps, rubeola, hepatitída B a očkujú sa aj proti pneumokokom a rotavírusom.

Ak by pri preventívnej prehliadke u detí lekár na niečo prišiel, takisto ho odošle na ďalšie potrebné odborné vyšetrenia. Očkovaním a preventívnymi prehliadkami tak viete predísť mnohým závažným ochoreniam.

Ako ste na tom s preventívnymi prehliadkami? Chodievate na ne pravidelne alebo sa im vyhýbate?

(Zdroj: Lesana Vaneková; Foto: Archív autorky; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*