Astigmatizmus – keď je rohovka nesprávne zakrivená

Bratislava, Admin – K najčastejším poruchám videnia patrí okrem ďalekozrakosti a krátkozrakosti aj astigmatizmus, teda nesprávne zakrivenie rohovky. Viete, čo za ním stojí a ako si s ním poradiť?

O čo ide?
Pri astigmatizme ide o nepravidelné zakrivenie lámavého prostredia, kedy sa objekt v tvare bodu na sietnici zobrazí ako čiara. Povrch rohovky pri astigmatizme nie je guľatý, ale v jednej rovine sa láme silnejšie ako v na ňu kolmej rovine.

Takto astigmatizmus spoznáte
Trápi vás rozostrené videnie na blízko alebo zahmlené videnie do diaľky? Už vtedy môžete uvažovať o astigmatizme. Táto zraková chyba sa však veľmi často spája s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. K ďalším príznakom astigmatizmu patrí aj to, že človek nie je schopný určiť na väčšiu vzdialenosť tvar alebo kontrasty medzi nerovnako zakrivenými objektmi. Spoznáte to napríklad aj pri očnom vyšetrení so špeciálnymi tabuľkami. K častým sprievodným prejavom patria aj bolesti hlavy. Tie sú spôsobené práve rozostreným videním a prílišným namáhaním oka a sietnice. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj škúlenie.

Čo za tým stojí?
Najčastejšie sa jedná o dedičné ochorenie. Za nepravidelným astigmatizmom, označovaným ako asférická refrakčná vada, môže byť napríklad aj málo jasného denného svetla. Deformáciu rohovky spôsobujú aj rôzne zápaly či úrazy oka. Mechanicky si môžete poškodiť rohovku aj vtedy, ak si napríklad z dôvodu alergií často pretierate oči.

Ako vyriešiť astigmatizmus?
Astigmatizmus sa dá korigovať kontaktnými šošovkami alebo okuliarmi s cylindrickými dioptriami. Cylindre sa kombinujú s dioptriami, ktoré pacient potrebuje na korekciu základnej chyby, ktorou je krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Takto sa dá astigmatizmus aspoň väčšinou korigovať. Praktickým riešením je operačný zákrok. Aký typ operácie je pre daného pacienta vhodný, určí po dôkladnom vyšetrení očný lekár.

(Zdroj: PS; Foto: Bigstockphoto; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*