Alergiami trpí až 40 percent populácie Slovenska

Bratislava, Admin, 7. 3. 2014 - Na Slovensku trpia nejakou formou alergie až dva milióny ľudí a ich počet neustále pribúda. Za posledných sto rokov sa počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na 40 percent. Zasahujú tak, spolu so srdcovocievnymi

ochoreniami a rakovinou, najväčšiu časť populácie. Tento alarmujúci stav je daňou za súčasný spôsob života. Alergie sú bezpochyby civilizačnými ochoreniami. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú, ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života.

Alergie  Terapia dýchacieho aparátu

Alergie sú výsledkom nesprávne fungujúceho imunitného systému.

Chemikálie v jedle, v liekoch, konzervačné látky, smog – to sú faktory, ktoré u mnohých ľudí imunitný systém zdeformovali a tak namiesto toho, aby ich telo chránil proti vonkajším škodlivinám, spôsobuje negatívnu reakciu –alergiu. Inak povedané – alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa stretávame v bežnom prostredí. Ako vraví klinická imunologička a alergologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD, svoju rolu pri tom, či budete alergický alebo nie, zohrávajú aj genetické predispozície, no vplyv prostredia je ešte zásadnejší: „Ľudia žijúci vo veľkomestách sú vystavení väčšiemu riziku, ako ľudia žijúci na vidieku a blízko prírody“.
Alergie môžu mať rôzne formy – od inhalačných alergií, cez alergie na potraviny, na lieky, na jed hmyzu až po respiračné alergie. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku trpí alergickou nádchou viac ako 400 tisíc pacientov a bronchiálnou astmou až takmer 200 tisíc ľudí.

Alergie Dom Bedřicha Smetany

Rozhoduje aj životný štýl

K tomu, že sa napokon staneme súčasťou štatistiky o pacientoch s alergiou, nás vo veľkej miere nasmeruje zvolený spôsob života. „Výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fast food“, majú aj o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy,“ hovorí MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Žiaľ, my sami si často likvidujeme imunitný systém, ktorý zodpovedá za schopnosť organizmu ubrániť sa nielen pred baktériami a vírusmi, ale aj pred všetkými druhmi alergénov. V kancelárii sedíme za počítačom a doma pred televízorom, takmer vôbec sa nehýbeme, dlhé hodiny trávime v klimatizovanom prostredí, zabúdame chodiť do prírody a konzumujeme priveľké dávky nevhodných jedál a nápojov. A obranyschopnosť si oslabujeme aj dlhodobým stresom, fajčením, používaním množstva chémie pri osobnej hygiene i údržbe interiéru a experimentovaním s exotickými potravinami na dovolenke.
Sú však rizikové faktory rozvoja alergie, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Či už dedičné predispozície na toto ochorenie po rodičoch alebo znečistené životné prostredie najmä v priemyselných zónach a v mestách.

PROP1

Ignorovať zdravotný problém sa nevypláca

Podceňovať symptómy, nezaujímať sa o svoj zdravotný stav alebo nedbať na liečbu a odporúčania lekára môže mať pre pacienta vážne dôsledky. Príznaky alergie v prvom rade obmedzujú človeka v jeho profesionálnych, ale i v spoločenských aktivitách a znižujú jeho výkonnosť v práci alebo pri štúdiu. Problémom je, že stav sa neskôr pravdepodobne zhorší. Napríklad neliečenú sennú nádchu zvykne komplikovať zápal prínosných dutín a časom sa z nej môže rozvinúť astma spojená s ťažkými záchvatmi, ktorá už bezpodmienečne vyžaduje konzultácie s lekárom a prísne dodržiavanie liečebných postupov. Rokmi môže alergik stratiť čuch alebo sa mu pri opakovaných zápaloch stredného ucha zhorší sluch. Sprievodným problémom alergickej nádchy býva aj narušený spánok, ktorý vedie ku chronickej únave a pocitu vyčerpanosti a niekedy aj ku psychickým problémom. A ľudí s poškodeným srdcom neliečená alergia pre nedostatočný prísun kyslíka dokonca ohrozuje na živote. Iba necelých 20 percent pacientov má šťastie, že alergia sa rokmi nevyvíja a stav sa nemení.
Zdravotné ťažkosti, nepohoda a nižšia výkonnosť majú aj sociálno-ekonomické dopady na život pacienta. Niekto pre zlé študijné výsledky nedokončí školu, iný môže pre časté absencie prísť napokon o prácu a tým o hlavný zdroj príjmu.

SPA & AQUA

Liečba musí byť komplexná

Pri opakovaných, často už chronických zdravotných problémoch sa ľudia zvyknú spoľahnúť na voľno predajné antihistaminiká, rôzne tabletky a spreje či kvapky do nosa, ktoré však väčšinou len potlačia a zmiernia príznaky alergie. Pacientovi môže skutočne pomôcť len alergiológ, ktorý problém pomocou špeciálnych testov diagnostikuje a určí správnu liečbu. Kľúčové je užívanie predpísaných liekov a akceptovanie odporúčaní lekára, ktoré pomáhajú znížiť negatívny vplyv zdroja problémov pacienta – konkrétnych alergénov. Zároveň je však nevyhnutné zmeniť štýl života. Naučiť sa správne stravovať a uprednostňovať zdravé potraviny, venovať sa pohybovým aktivitám, dostatočne dlho spať a relaxovať, vyhýbať sa stresu a vzdať sa alkoholu i fajčenia. Tým všetkým si každý dokáže systematicky posilňovať imunitu a budovať organizmus odolný voči vonkajším vplyvom.

Alergie Bazén v exteriéry Aphrodite zm

Kúpele ako účinná alternatíva

Ak už ale alergiou trpíte, súčasťou liečby sú aj liečebné pobyty v kúpeľoch. Možností je niekoľko, ako však vybrať ten správny? „Pacientom často lekári ponúknu zoznam kúpeľov vhodných na liečbu ich problému, avšak, ďalej už neporadia. Cieľom RelaxGalaxy je na základe zadaných kritérií, vybrať najvhodnejší balíček. Máme tím odborníkov, ktorí vedia poradiť, čo je pre toho-ktorého individuálneho pacienta najlepšie“, vraví výkonný riaditeľ RelaxGalaxy.sk Peter Salem. Podľa neho sa totiž nestačí rozhodovať na základe toho, ktoré kúpele sú najbližšie k bydlisku pacienta.
Predovšetkým na liečbu respiračných ochorení sa špecializujú aj najväčšie kúpele na Morave – Luhačovice. „Medzi základné liečebné metódy u nás patrí pitná kúra (minerálne vody, napríklad Vincentka), ale tiež inhalácia a rôzne typy kúpeľov, ktoré využívajú prírodné bohatstvo liečivých, minerálnych prameňov“, vysvetľuje vrchná sestra kúpeľov Luhačovice Hana Kolaříková. Podobne ako v iných kúpeľoch v Česku aj na Slovensku, aj tam majú pacienti k dispozícii masáže, prísadové kúpele, ale tiež netradičnú akupunktúru, plynové injekcie, elektroliečbu, svetloliečbu, oxygenoterapiu alebo špeciálnu magnetoterapiu.
Ak sa už teda u vás objavila alergia, nezabúdajte, že jej lieč zahŕňa komplexné opatrenia. Nestačí len užívanie tabletiek a pravidelné pobyty v kúpeľoch. Dôležitá je celková zmena životného štýlu – viac športu, zdravšia strava a najmä – vyhýbanie sa podnetom, ktoré u vás alergiu spôsobujú.

(RelaxGalaxy.sk, Avicenum s.r.o.)

1 Komentár Alergiami trpí až 40 percent populácie Slovenska

  1. Dobrý deň, vedeli by ste mi pomôcť pri chronickom zápale prostaty?

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*