Ako sa zbaviť bolestí krku počas spánku

BRATISLAVA/ADMIN – Možno patríte k ľuďom, ktorí si uvedomujú, že ich držanie tela počas dňa nie je príliš vzpriamené a pokúšate sa opakovane vedome vystierať. Poloha vášho chrbta počas dňa je skutočne veľmi podstatná. Vedeli ste však, že rovnako dôležité je aj to, ako ležíte v posteli? Zlá poloha pri ležaní či spánku totiž môže viesť k stiahnutiu svalov, kŕčom, bolestiam hlavy a neschopnosti otočiť ráno hlavu. Lekári tvrdia, že človek by mal mať aj počas noci v princípe vystretú a rovnú chrbticu. Hlava a krk by mali byť vypodložené, aby ste sa vyhli prebytočnej námahe, napnutiu svalov a ich natiahnutiu. Ako si však zvoliť polohu, ktorá všetky tieto podmienky spĺňa?

Nespite na bruchu

Spanie na chrbte alebo na boku je pre váš krk najmenej namáhavé. Je to preto, že spanie na bruchu vás núti ohýbať chrbticu a otáčať hlavu na stranu, čo je pre celú chrbticu nesmierne namáhavé. Aj keď spánkové polohy sú často naučené i prisvojené už na začiatku života a je ťažké sa ich neskôr preúčať, stojí za to skúsiť ich zmeniť, ak vám ráno spôsobujú nepríjemné bolesti. Mnohí ľudia sa totiž stretávajú s bolesťami už len keď zohnú krk na to, aby sa pozreli na displej svojho telefónu a skontrolovali si novú poštu či športové stávky. Trvalá zmena polohy by však tento problém mohla vyriešiť úplne.

Záloha v podobe vankúšov

Ak chcete trvalo zmeniť svoju polohu pri spaní, zvážte umiestnenie vankúšov na iné miesto ako len priamo pod hlavu. Ak chcete spať na chrbte, skúste si dať vankúš pod kolená alebo stehná. Ak sa vám zdá reálnejšie naučiť sa spať na boku, skúste objímať vankúš na hrudi. Ak už bežne spíte na strane, ďalšie vankúše môžu byť stále dobrým nápadom. Je totiž užitočné umiestniť vankúše medzi dolné končatiny, aby ste vyrovnali chrbticu a pomohli si s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta, zatiaľ čo vankúš pod nohami môže pomôcť vyrovnať chrbtové svaly. A ak jednoducho nemôžete prestať spať na bruchu? Plochý vankúš pod panvou vám pomôže chrbticu vyrovnať.

Nový vankúš každý rok a pol

Čo s vankúšmi navyše už vieme, ale ako naložiť s tým pod hlavou? Ak spávate na chrbte alebo na boku, zvážte páperový vankúš, ktorý prispôsobuje svoj tvar vášmu krku. Ďalšou možnosťou by mohol byť aj ergonomický vankúš s pamäťovou penou, ktorý má už vopred pripravený priestor pre krk. Tí, ktorí spia na bruchu môžu využiť vankúš, ktorý je tenký a plochý. Vhodné by bolo spať aj úplne bez vankúša. Bez ohľadu na to, aký má váš vankúš tvar, charakter či materiál, mali by ste ho vymeniť vždy po 18 mesiacoch, respektíve vtedy, keď ho zložíte na polovicu a on sa nevráti späť do svojej pôvodnej polohy.

(Zdroj: PE; Foto: Archív autora článku; Pripravila: red.)

1 Komentár Ako sa zbaviť bolestí krku počas spánku

  1. včera som spadla na lade pri lyžovaní boli ma krk na ľavej strane

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*