Ako pomôcť telu s jeho očistou

Bratislava, Admin – Náš organizmus je od prírody dokonalý stroj, ktorý síce nedokáže zabrániť nečistotám, aby sa doň dostali, no má v sebe zabudovaný systém, ktorý má škodliviny, toxíny a iný „neporiadok“ odstraňovať a ochraňovať ho pred ich zhubným vplyvom. Ibaže niekedy je toho aj na imunitný systém jednoducho priveľa a potrebuje pomoc. Našťastie mu ju múdra príroda nachystala.

Pečeň je základ

Imunitný systém si nedokáže poradiť bez pečene. Je to naozaj unikátny orgán a nie náhodou sa mu hovorí aj chemické laboratórium, veď v ňom každú sekundu prebieha mnoho životne dôležitých procesov! „Pečeň je najväčšia exokrinná žľaza v organizme a spolu so slizničným imunitným systémom v črevách tvorí základ našej existencie,“ vysvetľuje Mgr. Igor Kolárik, biológ z fytofarmaceutickej spoločnosti Himalaya. „Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, prostredníctvom ktorej sa zase vylučujú z tela niektoré liečivá, vytvára veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických procesoch v tkanivách, podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi a má mnoho ďalších funkcií.“

Takže ten, kto si zo školy pamätá, že v pečeni sa odbúravajú toxíny, si síce pamätá dobre, ale do celkovej skladačky mu chýba ešte veľa dielikov.

Ako perpetum mobile?!

Pečeň však nie je unikátna len tým, čo všetko pre organizmus zabezpečuje, ona sa navyše sama dokáže obnovovať a čistiť. A veru, má od čoho! Je toho toľko, čím sme schopní naše telesné schránky znečistiť. Jedlo, nápoje (nielen alkoholické), lieky, chemikálie, cigarety…, to všetko prechádza vstrebané do krvi pečeňou, ktorá musí ako Popoluška triediť dobré od zlého a zároveň sa z toho neotráviť, neochorieť, nezlyhať. Nie vždy sa jej to podarí…

„Pečeň môže postihovať celý rad chorôb. Môžu dlhodobo prebiehať bez akýchkoľvek príznakov, prípadne príznaky môžu byť len veľmi nevýrazné. Inokedy sa choroba pečene prejaví náhle, z plného zdravia,“ hovorí farmaceut PharmDr. Tomáš Rada, PhD., zo spoločnosti Himalaya. Pečeň často trpí aj preto, že chceme zvyšku tela pomôcť a užívame lieky. „Nielen antibiotiká, ale aj voľnopredajné lieky alebo antikoncepcia môžu spôsobiť poškodenie pečene,“ upozorňuje Tomáš Rada.

Bylinky pomocníčky

Z času na čas preto naozaj nie je na škodu, ale naopak rozumné, užívať namiesto liekov bylinné preparáty určené na podporu regeneračných schopností pečene. Účinky rôznych bylín na ľudský organizmus sú známe a využívané tisícky rokov a v súčasnosti sa fytoterapia stáva čoraz pevnejšou súčasťou modernej medicíny. „Biologická odpoveď na liečbu rastlinnými drogami je pri správnej indikácii a dávkovaní vcelku priaznivejšia a podiel nežiaducich účinkov alebo intoxikácií je nižší než pri podávaní syntetických liečiv, resp. izolovaných účinných látok,“ vysvetľuje MUDr. Karol Mika vo svojej publikácii Fytoterapia z pera lekára. „Moderná fytoterapia nefunguje na starých receptoch babičiek-bylinkárok, ale je predmetom neustáleho vedeckého bádania. Jej produkty treba užívať s mierou a podľa pokynov výrobcu,“ dvíha varovný prst farmaceut T. Rada.

Tak teda ako? Môžeme pomôcť pečeni zregenerovať sa, aby organizmus zase fungoval ako švajčiarske hodinky? Alebo radšej nie? „Pomoc je určite vítaná, ale po porade s lekárom alebo lekárnikom. Zároveň by sme sa nemali spoliehať na to, že nejaký bylinný preparát dokonale zvráti škody spôsobené zlým životným štýlom. Rastliny majú svoje silné účinky, ale pokiaľ nebudeme dbať o to, čo a koľko jeme či pijeme a ako žijeme, nezachránia nás,“ uzatvára I. Kolárik.

Rastliny majú však aj vedľajšie účinky, a preto by sme ich nemali len tak bezhlavo kombinovať. Môžeme totiž dosiahnuť opačný efekt. Preto je častokrát lepšie siahnuť po doplnkoch výživy, ktoré sú klinicky testované a ich účinnosť a bezpečnosť bola potvrdená mnohými klinickými štúdiami. Ako príklad môžeme spomenúť prírodné produkty Himalaya, ktoré sú spracované iba z liečivých rastlín.

CystoneCystone, Himalaya, balenie 100 tabliet, kúpite v lekárni, odporúčaná cena: 7,50 €

Komplex výťažkov zo siedmych bylín prispieva ku zlepšeniu funkcie obličiek a močových ciest. Výťažky z Didymocarpus pedicellata a Saxifraga ligulata pomáhajú udržiavať správnu funkciu močových ciest, extrakt z Rubia cordifolia udržiava ich priechodnosť. Prírodný výživový doplnok pomáha predchádzať tvorbe močových kameňov, opakujúcim sa infekciám močových ciest, má antibakteriálne a protizápalové účinky.

Koflet - HxKoflet – H, Himalaya, balenie: 12 pastiliek, kúpite v lekárni, odporúčaná cena: 4,30 €

Jedinečná kombinácia deviatich bylín a medu prináša úľavu od kašľa, pôsobí pri zápale hrdla, hlasiviek a priedušiek a pomáha uvoľňovať hlien. Pastilky majú jemnú bylinno-medovú chuť a silný účinok. Sú dostupné v príchutiach ďumbier, pomaranč a citrón. Jedná sa o klinicky testovaný doplnok.

LIV.52Liv.52, Himalaya, 120 tabliet, kúpite v lekárni, odporúčaná cena: 7,30 €

Unikátny komplex výťažkov z ôsmych vzácnych bylín priaznivo pôsobí na funkciu pečene. Kapara tŕnitá, čakanka obyčajná a vrcholiak arjuna pomáhajú zlepšiť činnosť pečene. Výťažky z kasie západnej a tamarišky francúzskej podporujú prirodzenú detoxikačnú funkciu pečene a očistu organizmu. Čakanka obyčajná v kombinácii s tamariškou francúzskou podporujú zdravé trávenie. Účinnosť prírodného výživového doplnku bola potvrdená klinickými štúdiami.

 

Rumalaya_forteRumalaya forte, Himalaya, balenie: 60 tabliet, kúpite v lekárni, odporúčaná cena: 9,30 €

Unikátna kombinácia rastlinných zložiek výživového doplnku Boswellia serrata (kadidlovník), Commiphora wightii (myrhovník) a Tinospora cordifolia (chebula srdcovolistá) pomáha udržiavať optimálny stav kostí a kĺbov, pôsobí protizápalovo a upokojujúco pri bolestiach pohybového aparátu. Účinná zložka Myrhovník má silné protizápalové účinky, chráni kĺby pred voľnými radikálmi, pomáha posilňovať poškodenú štruktúru kĺbovej chrupavky a prirodzeným spôsobom posilňuje kosti. Jedná sa o klinicky testovaný doplnok – jeho účinnosť a bezpečnosť bola potvrdená mnohými klinickými štúdiami.

Rumalaya_gelxJRumalaya gel, Himalaya, 30g, kúpite v lekárni, odporúčaná cena: 5,10 €

Rastlinný gél s vysokoúčinnou kombináciou výťažkov z liečivých bylín poskytuje rýchlu a bezpečnú úľavu od bolesti krčnej chrbtice, krížov, kĺbov, stuhnutých svalov, po športovom výkone alebo inej námahe. Extrakt z boswelie tlmí zápalové procesy pohybového aparátu, extrakt z mäty, borovice a škorice prekrví a zahreje boľavé miesto, céder himalájsky uvoľní stuhnuté svalstvo, zázvor pôsobí protizápalovo a protialergicky.

Všetky spomínané produkty boli vyvinuté na základe 5 000 rokov starých a overených postupov tradičnej indickej medicíny Ajurvéda.

(Zdroj: Manuela Kočišová, Trumpeter; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Ako pomôcť telu s jeho očistou

  1. Raz mesačne pijem len vodu a tento prípravok, ale stačí aj voda a telo sa perfektne prečistí

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*