Stacionár a kreatívne centrum
v Žiline

ŽILINA/ADMIN – Združenie sclerosis multiplex Nádej (ZSMN) otvára v poradí už 3. chránenú dielňu na Slovensku, tentokrát v Žiline. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil zástupca primátora Mgr. Vladimír Randa aj podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, Ing. Milan Laurenčík. Zariadenie má slúžiť ako stacionár i kreatívne centrum.

Skleróza multiplex je závažné ochorenie, ktoré často znemožňuje pacientom aj tie najjednoduchšie pohyby. Pre tých, ktorí nechcú sedieť doma so založenými rukami, a najmä pre tých, ktorí sa rozhodli niečo urobiť pre seba, otvorilo Združenie sclerosis multiplex Nádej (ZSMN) už 3. chránenú dielňu na Slovensku. „S hrdosťou môžem povedať, že sme sa znovu rozrástli a podarilo sa nám otvoriť už 3. chránenú dielňu pre pacientov so sklerózou multiplex, čo považujem za malý zázrak,“ hovorí Jaroslava Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej (ZSMN).

Po zariadení v Bratislave a v Trenčíne tak vznikol aj v Žiline priestor pre pacientov s diagnózou skleróza multiplex. Chránená dielňa sídli na Košickej ulici v areáli SAD Žilina a je predĺženou rukou združenia, všetky aktivity kooperuje s centrálou v Bratislave. Okrem organizačnej práce je súčasťou dielne aj poskytovanie stacionárnych služieb. Pacienti majú v zariadení k dispozícii oxygenoterapiu, magnetoterapiu, infraterapiu, arteterapiu, stacionárny bicykel, artterapiu ale aj špeciálnu, spinálnu dynamicko-progresívnu iogu.

Dvere chránenej dielne Scarabeus 3 sú skúšobne otvorené už od marca 2019 a už si našli svojich priaznivcov. „Tieto aktivity veľmi vítam, vďaka rôznym cvičeniam človek rozhýbe telo, lepšie sa koncentruje a vďaka tvorivým dielňam nachvíľu zabudne na bolesť a cíti sa lepšie,“ hovorí pravidelná návštevníčka Scarabea 3.


Chránenú dielňu Scarabeus 3 prišili slávnostne otvoriť aj zástupcovia mesta na čele s primátorom Petrom Fiabánem, a zástupkyňa samosprávneho kraja Erika Jurínová, ktorí vyjadrili podporu aktivitám občianskeho združenia.

(Zdroj: Jaroslava Valčeková, predsedníčka ZSMN; Foto: Archív ZSMN; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*