Teplo domova z krbových kachlí

BRATISLAVA/ADMIN – Vytvoriť to známe teplo domova nie je len prázdnou frázou. Znamená to vytvoriť doma pocit príjemnej rodinnej atmosféry, zladiť všetky dekorácie, postarať sa o štýlový interiér, ale aj doslova zariadiť, aby bolo doma príjemne teplo, a to najmä v chladných mesiacoch.

V niektorých domácnostiach, a to najmä vo väčších rodinných domoch či na chalupách, kde je problém s vykúrením celého interiéru radiátorom, podlahovým kúrením či iným spôsobom, môžu byť praktickým doplnkovým zdrojom vykurovania krbové kachle. Tie však v miestnosti už dávno neplnia len praktickú funkciu, ale aj tú estetickú.

Atmosféra ohňa

Dnes už môžete kúpiť krbové kachle, ktoré sú hotovým dizajnovým kúskom a v interiéri slúžia aj ako doplnok. Je na vás, či zvolíte tradičné prevedenie, alebo siahnete po modernom modeli. Pohľad do horiaceho plameňa a zvuk praskajúceho dreva je upokojujúci, navodí romantickú atmosféru a s krbovými kachľami navyše zvýšite úspornosť elektrickej energie či spotrebu plynu.

Ako krbové kachle vybrať?

Pri výbere krbových kachlí sa zamerajte na ich výkon a zdroj energie, ktorý využívajú. To záleží najmä na veľkosti miestnosti. Ak sa zaujímate o ekologickú voľbu a ekonomicky výhodnú, potom skúste siahnuť po dostupnej biomase. Ide o biologický materiál, ktorý je rozložiteľný. Sledujte tiež to, či majú výmenník, alebo nie. Tým môžete vykúriť viacero miestností, no sú finančne nákladnejšie. V menších priestoroch zdvihnú teplotu rýchlejšie zase tie bez výmenníka.

V neposlednom rade vás bude zaujímať samotný materiál krbových kachlí. Ten môže byť buď z plechu, liatiny alebo z keramiky, pričom dve posledné spomenuté akumulujú teplo a hodia sa na pravidelné denné používanie.

Pri inštalácii krbových kachlí dbajte na bezpečnosť. Povrch, kam ich umiestňujete, musí byť spevnený a nehorľavý. Dopredu si ale zvoľte aj to, kam budete umiestňovať dymovod, pretože od toho sa vám môže odvíjať práve miesto inštalácie.

(Zdroj: ML; Foto: perfectlab / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*