Súťaže kuchárov na treťom Zimnom festivale jedla

Bratislava, Admin – Svetoznáma kuchárska súťaž Bocuse d’Or 2015 nazývaná aj ako olympiáda kuchárov sa konala vo francúzskom meste Lyon koncom januára tohto roku. Celkovo bolo zastúpených 24 najlepších národných kuchárskych tímov z rôznych svetadielov. Kuchári boli počas dvojdňovej súťaže rozdelení do dvoch 12 členných skupín a varili buď prvý alebo druhý deň. Žiaľ, slovenskí kuchári sa nedostali na túto významnú súťaž, ale slovenská verejnosť dúfa, že príde čas, keď aj slovenský tím sa zúčastní na Bocuse d’Or – olympiáde kuchárov. Víťazom svetoznámej dvojdňovej kuchárskej súťaže sa stal národný tím kuchárov z Nórska, striebornú medailu získal prekvapivo kuchársky tím USA a Švédsko si odnieslo bronz za tretie miesto. Odovzdávali sa dve ďalšie ceny, za najlepší rybí pokrm si vzali domov medaile Japonci a za mäsité jedlo Fíni. Podrobnosti o tejto súťaži a poradie úspešnosti národných tímov nájdete na webovej stránke http://www.bocusedor.com/norway-wins-the-bocuse-d-or-2015.

Aj keď sa naši kuchári neprebojovali do súťaže Bocuse d’Or 2015, práve v tomto zimnom období majú možnosť prezentovať svoje umenie doma v rámci Tretieho ročníka Zimného festivalu jedla (ZFJ), v rôznych regiónoch Slovenska. Zimný festival jedla je dobre dostupný pre návštevníkov, nakoľko organizátori festivalu jedla zahájili možnosť platby kartou priamo prostredníctvom stránky http://www.zimnyfestivaljedla.sk/, čo uľahčí a zrýchli objednávanie gurmánskych zážitkov!

Najmä bratislavskí „fajnšmekri“ majú dobrú možnosť vyberať si z bohatej ponuky reštaurácií, ktoré sú v ZFJ a vyskúšať si starostlivo pripravené ikonické jedlá viacerých vybraných podnikov. Vďaka gastrofestivalu môžu hostia získať aktuálny a relevantný prehľad o kulinárskej úrovni prihlásených reštaurácií nášho hlavného mesta. Zimného festivalu jedla sa zúčastňujú samozrejme aj reštaurácie mnohých miest Slovenska. Tento pozitívny trend môže zlepšiť úroveň slovenských reštaurácií a pozitívne vplývať na biznis v domácom turizme. Návštevníci počas súťaže majú možnosť pochutiť si na pripravených špecialitách a podľa svojej peňaženky a finančných možností vybrať si z ponuky jedno, dvoj alebo trojchodové menu.
Vďaka organizátorom festivalu návštevníci reštaurácií v tomto zimnom období môžu ochutnať typické špeciality a kulinárske pochúťky pripravené šéfkuchármi vybraných reštaurácií. Úspešné podujatie dáva priestor slovenským kuchárom prezentovať svoje umenie a zviditeľniť svoju profesionalitu pred širokou verejnosťou a dostať svoju reštauráciu na kulinársku mapu Slovenska.

V prvých týždňoch sme sa v Bratislave sústredili na 4 reštaurácie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Dunaja.
O reštaurácii Au Café sme už písali (https://egoodwill.sk/aktuality/zimny-festival-jedla-aj-v-au-cafe/ ), ďalší podnik, ktorý sme navštívili na pravom brehu Dunaja je reštaurácia Leberfinger.

ZFJ Leberfinger IMG_1975

Táto rázovitá reštaurácia, s rustikálnym vybavením je veľmi známa medzi Bratislavčanmi, najmä vďaka typickým husacím hodom. Častými hosťami sú Viedenčania, ale aj turisti z iných krajín. V ponuke majú predovšetkým jedlá slovenské a stredoeurópske, pravidelne raz ročne organizujú mesiace maďarskej, českej a rakúskej kuchyne. Ani teraz nás nesklamali, jednotlivé chody boli veľmi chutné a výdatné.

ZFJ Leberfinger IMG_1990   ZFJ Leberfinger IMG_1993

1. Terina z bielej pečene s lesnými čučoriedkami, podávaná s domácim chlebom
2. Teľací perkelt s jablkami, podávaný s maslovými haluškami
3. Domáca jablková štrúdľa, podávaná so šodó krémom

Návštevnosť podniku Leberfinger bola z našich osobných skúseností najvyššia, stoly boli obsadené v obedňajšej dobe až na 70 percent.

 Sheraton IMG_1871

Brasserie Anjou sa nachádza v komplexe hotelu Sheraton pri nákupnom centre Eurovea, žiaľ v nedeľu napoludnie sme boli jediní hostia a keď sme odchádzali pribudlo tam len niekoľko zákazníkov. Hostia tejto brasserie sa grupujú hlavne z hotelových hostí, ktorí sú ubytovaní v hoteli Sheraton alebo divákov Slovenského národného divadla, ktorí si spájajú návštevu kultúrneho podujatia s dobrou večerou.

Sheraton IMG_1880   Sheraton IMG_1882

1. Velouté z čierneho koreňa s vanilkou, sušenými olivami a bylinkami
2. Pečené bažantie prsia s tekvicovým pyré, borievkovou omáčkou a brusnicami
3. Krupicový dezert s kakaovým piškótom, kakaom a rumovými višňami

Mon Lapin IMG_1905

Lepšie zviditeľnenie, viac reklamy a profesionálnu propagáciu určite potrebuje aj novootvorená reštaurácia Mon Lapin Brasserie & Vinotheque, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti River Parku. Hoci vzdialenosť brasserie od centra nie je veľká, počas sobotného obeda sme jedlo konzumovali len my sami, ďalší dvaja hostia vošli iba na kávu. Najširší výber z ponuky vín sme mali možnosť zaregistrovať práve v Mon Lapine, ktorá funguje aj ako vinotéka so širokým sortimentom výborných francúzskych vín a gurmánskych pochutín. Školený personál môže poskytnúť podrobnejšie informácie o ich kvalite, nakúpiť sa dajú v cene porovnateľnej s inými bratislavskými vinotékami.

Mon Lapin IMG_1900   Mon Lapin IMG_1904

1. Quiche Lorraine s cibuľou a údenou slaninkou a syrovým krémom
2. Kohút na červenom víne so šampiňónmi, baby karotkou a šalotkou
3. Saint Honoré Mon Lapin

Na jar alebo v letnom období je situácia určite priaznivejšia, lebo táto časť Bratislavy je obľúbeným miestom pre dlhšie prechádzky. Tu vedie aj cyklotrasa smerom k Botanickej záhrade. Bratislavčania tu s obľubou sedávajú na terase a pod slnečníkmi ochutnávajú kuchárske špeciality.
Veríme, že situácia sa v nasledovných rokoch zlepší, keď doriešia dlhodobý spor a starú budovu PKO a jej zdevastované okolie nahradia novými budovami, ktoré vylepšia dunajskú siluetu nášho hlavného mesta.

Po návšteve troch reštaurácií uvádzame Top jedlo z ich menu:
1. Predjedlo: Terina z bielej pečene s lesnými čučoriedkami, podávaná s domácim chlebom, Leberfinger Bratislava (viď obr. 3)
2. Hlavné jedlo: Pečené bažantie prsia s tekvicovým pyré, borievkovou omáčkou a brusnicami, Brasserie Anjou, Hotel Sheraton, Bratislava (viď obr. 6)
3. Dezert: Saint Honoré Mon Lapin,  Mon Lapin Brasserie & Vinotheque, Bratislava (viď obr. 11)

Mon Lapin IMG_1907

Podľa členenia súťaže o ikonické jedlo, chute regiónov a recepty našich mám odporúčame:
• Naše ikonické jedlo: Quiche Lorraine s cibuľou a údenou slaninkou a syrovým krémom,  Mon Lapin Brasserie & Vinotheque, Bratislava
Chute regiónov: Velouté z čierneho koreňa s vanilkou, sušenými olivami a bylinkami, Brasserie Anjou, Hotel Sheraton, Bratislava
Recepty našich mám: Domáca jablková štrúdľa, podávaná so šodó krémom, Leberfinger Bratislava

Nabrezie Dunaja IMG_1864

Aj v budúcnosti mienime podporovať takúto kvalitnú súťaž akou je Zimný festival jedla, ktorou sa naše reštaurácie dostanú na vyšší level v jedlách a ich servírovaní, vďaka čomu si zvýšime kredit aj pri návštevách zahraničných turistov v našej krajine. Veríme, že slovenskí kuchári sa aj vďaka takejto súťaži dostanú na zahraničné súťaže, akou je napríklad súťaž Bocuse d’Or.

(Zdroj: Valéria Nagyová, Foto: Eugen Michal Nagy)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*