Športové aktivity sú pre deti kľúčové. Ako ich motivovať k športu?

BRATISLAVA/ADMIN – Šport ako taký je vhodný pre všetky vekové kategórie. Okrem dobrej postavy nám prináša napríklad aj skvelú náladu v podobe vyplaveného hormónu – endorfínu. Ľudia ktorí realizujú šport majú menej psychických aj fyzických problémov a často aj vyššie sebavedomie. Vedia dobre prekonávať prekážky a sú odolní. Presne tak by sme chceli aj naše deti pripraviť do reality života. Ako ich motivovať k športu, aby v sebe pestovali tieto vlastnosti?

Detstvo je kľúčové

Práve detstvo je, čo sa týka športu, kľúčovým momentom k dosiahnutiu úspechu. Snažte sa pre deti realizovať rôzne športové aktivity a ukazujte im aký je šport pre život dôležitý. Ukazujte im rozdiel, ktorý dokáže poriadna pohybová aktivita urobiť v ich dni a tým docielite, že deti si šport zaradia ako hodnotnú záležitosť. Budú jej chcieť venovať čas a pozornosť, pretože budú vedieť, že je to pre ich život dôležité.

Veľký význam má aj podpora. Ak si vaše deti zmyslia, že sa chcú venovať konkrétnemu športu, napríklad futbalu, tak ich podporte. Kúpte im kopačky, zapíšte ich do tímu a choďte ich podporiť na zápas. Trénujte s nimi doma a rozprávajte sa o zážitkoch, ktoré im šport prináša. Postupne v nich vypestujete vzťah k športu a samotnej aktivite, či hre. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý takto získajú je pre nich nenahraditeľný.

Športom k zdraviu

Pravidelný pohyb je pre deti nesmierne dôležitý. Umožňuje udržiavať organizmus a pohybový aparát v dobrom stave. Najlepšie výhody však šport predstavuje ak s ním začnete už v útlom veku a tak budete môcť čerpať nespočetné množstvo výhod po fyzickej aj psychickej stránke. Pre deti má šport výhodu napríklad v tomu, že značne rozširuje schopnosť koordinácie a motoriky. Rovnako podporuje zdravé návyky a hygienu, tiež aj disciplínu a vôľu pracovať na sebe.

Tímové športy podporujú socializáciu a tiež aj vlastnosti ako je ochota spolupracovať a rešpektovať pravidlá. Deti sa vďaka športu učia byť menej impulzívne. Zlepšuje sa aj ich sebadôvera a zvyšuje sa miera zodpovednosti. Z dlhodobého hľadiska pomáha šport voči detskej obezite, ktorá ja značným celosvetovým problémom. Posilňuje pohybový aparát. Zvýšené množstvo kyslíka v mozgu zároveň zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa.

Fyzická aktivita výrazne vplýva aj na kvalitu spánku. Vďaka kvalitnému, neprerušovanému spánku sa potom deti vedia omnoho lepšie sústrediť a majú vycibrenú pozornosť. Deťom sa tiež zlepšuje ohybnosť a formujú sa im svaly, vďaka čomu celkový pohybový aparát omnoho silnejší. Deti tiež nadobúdajú fyzickú kondíciu a posilňujú sa im pľúca aj srdce.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*