Potešenie z jazdy okorenené športovým duchom Renault sport

Bratislava, Admin – TWINGO GT vďaka svojmu konceptu „všetko vzadu“ prináša skutočné potešenie z jazdy. Vozidlo je poháňané turbomotorom TCe s výkonom 110k a točivým momentom 170Nm. K dispozícii sú dva typy prevodovky: manuálna alebo dvojspojková automatická prevodovka EDC.
Pre bezpečné využitie týchto výkonových parametrov je podvozok vybavený špecifickým zavesením a využíva prispôsobiteľné nastavenie dynamickej kontroly stability ESC a riadenie s variabilným prevodovým pomerom.
Dizajn vozidla TWINGO GT, ktorý je inšpirovaný konceptom Twin’Run, sa vyznačuje 17“ diskami kolies z ľahkej zliatiny, postranným otvorom pre prívod vzduchu a dvomi koncovkami výfuku.
TWINGO GT je presné, pohodlné, zábavné a prináša dostupné zážitky v duchu tradície verzií GT navrhnutých športovou divíziou Renault Sport.

Verzia GT… a ešte niečo navyše

Je tomu už takmer 20 rokov, čo športová divízia Renault Sport vyvinula jedinečné know-how v oblasti športových vozidiel. Charakteristickým prvkom jednotlivých verzií R.S. a GT, odvodených od vozidiel TWINGO, Clio a Mégane bol pohon predných kolies s motorom uloženým vpredu. Tretia generácia modelu TWINGO priniesla vývojovým inžinierom úplne novú výzvu!

„Vývoj vozidla s motorom uloženým vzadu predstavoval pre divíziu Renault Sport výzvu pre jeho veľmi odlišné dynamické vlastnosti poháňaných predných kolies, na ktoré sa pri vývoji obvykle sústreďujeme. TWINGO GT je vyvážené vozidlo poskytujúce zábavu pri riadení a to špeciálne pri dvojspojkovej prevodovke EDC,“ povedal Patrice Ratti – generálny riaditeľ divízie Renault Sport Cars.

Závan čerstvého vzduchu pre motor

Napriek tomu, že TWINGO zdieľa určité prvky s niektorými športovými vozidlami, ktoré sa zapísali do histórie športovej divízie Renault Sport, ako napríklad R5 Turbo alebo Clio V6, naďalej zostáva malým mestským vozidlom zameraným na jednoduché ovládanie a zaručené pohodlie. Trojvalcový motor umiestnený medzi zadnými kolesami s náklonom 49 stupňov, z dôvodu kompaktnosti, vyplňuje celý voľný priestor.
Tím Renault Sport pracoval na optimalizácii najvýkonnejšieho motora – Tce s objemom 898 cm3.
Charakteristickou črtou modelu TWINGO GT je otvor pre prísun vzduchu na ľavom zadnom blatníku, ktorý je náhradou za pôvodný otvor umiestnený v podbehu kolesa.
Táto úprava má zásadný význam pre lepšie výkonové parametre motora, pretože teplota vzduchu nasávaného turbokompresorom je nižšia približne o 12 %. Tento prívod vzduchu v kombinácií s potrubím s väčším priemerom umožňuje zvýšenie prietoku paliva o 23 %.
Pre využitie „závanu“ čerstvého vzduchu boli zvýšené otáčky turbokompresoru. Benzínové čerpadlo bolo špeciálne navrhnuté za účelom zvýšenia prietoku paliva a rovnako je tomu aj pri vodnom čerpadle, ktoré optimalizuje chladenie mechanických súčastí.
Špecifickou úpravou prešiel aj výfukový systém s novou kalibráciou prietoku vzduchu a protitlaku, pričom takisto bolo obohatené o tlmič s dvomi koncovkami.

K dispozícii aj s prevodovkou EDC

Aby TWINGO GT splnilo očakávania prevažne mestskej klientely, tak okrem manuálnej prevodovky ponúka aj šesťstupňovú prevodovku EDC.
V rade Renault Sport dostali prevodovku EDC (Efficient Dual Clutch) tiež vozidlá Clio R.S. a MEGANE GT, ako aj Nový MEGANE R.S.
Prevodovku EDC možno používať v celkom automatickom režime alebo v sekvenčnom režime pomocou riadiacej páky. Vďaka dvojspojkovej prevodovke sa prevodové stupne radia rýchlejšie, bez prerušenia točivého momentu, a radenie je tak plynulé a účinné.
Špecifické prevodové pomery prispievajú k športovému a dynamickému charakteru vozidla TWINGO GT. Po úprave mapovania motora dosahuje agregát výkon 110k s maximálnym točivým momentom 170Nm.

Plynový pedál reagujúci na nohu aj oko!

Plynový pedál vozidla TWINGO GT, ktoré predstavuje spojenie nielen medzi vodičom a vozidlom, ale aj medzi motorom a reakciami podvozku, využíva technológiu vozidiel R.S. Uvoľnenie nohy z pedálu, vďaka jeho mapovaniu, zaisťuje dynamické akcelerácie s rýchlym nárastom otáčok. Pri uvoľnení nohy z pedálu obmedzí dynamická typizácia pocit nečinnosti. Prianie vodiča je tak akceptované – lepšie jazdné vlastnosti a potešenie z jazdy. TWINGO GT je možné používať v dvoch režimoch: Normal a Eco.

Presný a pohodlný podvozok zároveň

Podvozok sa podobne ako motor od pôvodnej architektúry nelíši. Tím Renault Sport ho však špecificky vyladil. Nové tlmiče sú kombinované s pôvodnými pružinami, ale s tuhším nastavením. Predná stabilizačná tyč je typom s väčším priemerom. TWINGO GT je stabilné vďaka zníženému podvozku o 20mm, a vďaka 17“ diskom z ľahkej zliatiny v dizajne Twin’Run s pneumatikami Yokohama BluEarth.
Úpravy sa dotkli aj oblasti elektroniky s novým kalibrovaním dynamickej kontroly stability (ESP).
„Uprednostňovali sme trakciu pred dynamickým štýlom jazdy s ohľadom na nové charakteristiky podvozku a pneumatík, ale nikdy to nebolo na úkor bezpečnosti,“ vysvetľuje Matthieu Métivier, inžinier syntézy doplnkov pre TWINGO GT. „Konkrétne vodič, ktorý silne zošľapuje plynový pedál pri výjazde z ostrej zákruty, pocíti mierne vychýlenie, kým systém ESP nasmeruje vozidlo do požadovaného smeru. Toto správanie vozidla je typické pre pohon zadných kolies s motorom uloženým vzadu.“
TWINGO GT doladili skúšobní jazdci športovej divízie Renault Sport rovnako ako aj pri všetkých radoch R.S. a GT.

Stále správnym smerom

TWINGO GT je vybavené riadením s variabilným prevodovým pomerom-táto výbava je novinkou v segmente mestských športových vozidiel. Pevný pomer riadenia okolo nulového bodu spôsobuje niekoľko variantov vedenia vozidla v závislosti od rýchlosti a typu zákruty, a to všetko so zreteľom na presnosť vedenia a ovládateľnosť. Aby sa kolesá natočili o 1° na diaľnici, je nutné otočiť volantom o 18°, oproti 13° v meste. TWINGO GT je s polomerom otáčania len 4,30 metra majstrom v manévrovaní. Na otočenie o 180° mu stačí o jeden meter menej než väčšine jeho konkurentov!

Potešenie z jazdy sa dostaví už pri prvých otáčkach kolies

TWINGO GT dosahuje vynikajúci pomer hmotnosti a výkonu- 8,5 kg/k v porovnaní s 9,8 kg/k pri vozidle TWINGO II GT. Toto zníženie sa prejavuje úžasnými výkonovými parametrami: zrýchlením z 0 na 100 km/h, ktoré TWINGO GT zvládne za menej ako 10 sekúnd! Akcelerácia 80 až 120 km/h za menej než 9 sekúnd rovnako patrí k najlepším v jeho kategórii. Ľahko a jednoducho sa tak dostanete z dopravnej špičky. Motor, ktorý sa vyznačuje pružnosťou pri všetkých prevodových pomeroch, je výkonný vo všetkých situáciách.

Tuhý podvozok modelu TWINGO GT zaisťuje presné riadenie s vysokou úrovňou spoľahlivosti. Nakláňanie vozidla TWINGO GT umožňuje rýchlejší a vskutku bezstarostný prejazd zákrutami.

„S VOZIDLOM TWINGO GT zažijete veľkú zábavu! S dizajnom „všetko vzadu“, navrhnutým športovou divíziou Renault Sport, sa vedenie vozidla mení na zábavu. Akcelerácia motora a pružnosť podvozku vám rozžiari oči! Komfort, dostupnosť a bezpečnosť podobne ako u ostatných vozidiel verzie GT rady Renault Sport prispievajú k harmónii tohto vozidla,“ povedal Benjamin Manceau, produktový manažér vozidla TWINGO GT.

Dizajn inšpirovaný konceptom vozidla Twin’Run

Zábavné TWINGO GT je láska na prvý pohľad. Precízne vyplnené podbehy kolies vďaka 17“ diskom a zníženiu výšky karosérie vytvárajú vizuálnu harmóniu s puncom športového štýlu.
Dizajn ráfikov z ľahkej zliatiny pochádza z konceptu Twin’Run, ktorý bol predobrazom sériovej verzie modelu TWINGO.
Ďalšími charakteristickými prvkami sú prívod vzduchu, difúzor na zadnom nárazníku, ktorý bol prepracovaný pre integrovanie dvoch koncoviek výfuku, a označenie Renault Sport umiestnené na bokoch a na zadnej časti.
TWINGO GT, ktoré bolo predstavené v novom odtieni Oranžová Piment, je v ponuke aj vo farbe Šedá Cosmic, Čierna Etoilé a Biela Cristal.

„TWINGO je v rade Renault provokatérom. Pre toto nezávislé vozidlo sme nechceli použiť modrý odtieň, ktorý je už spravidla typickým pre naše vozidlá GT. TWINGO GT, ktoré sa vyvíja bez uplatnenia obvyklých pravidiel, prekvapí všetkých, a to nie len kvôli odtieňu Oranžová Piment,“ povedala Mario Polla, vedúca dizajnového projektu vozidla TWINGO.

Polep NACA, ktorý začína na kapote, prechádza strechou a zvýrazňuje aerodynamické prívody vzduchu, pripomína ešte inak Twin’Run. Tento dizajnový, no funkčný prvok má čiernu farbu pri oranžovom odtieni Piment a oranžovú farbu pri ostatných odtieňoch karosérie.

Farebné prevedenie kabíny ladí s exteriérom. Decentné oranžové prvky oživuje čalúnenie sedadiel v kombinácii dvoch materiálov koža/látka, stred volantu a manžeta riadiacej páky. TWINGO GT vďaka dverovým prahom s označením Renault Sport, hliníkovým pedálom a hlavicou riadiacej páky zo zinkovej zliatiny stále okúzľuje a pozýva vás na cesty!

Skupina Renault

Minulý rok bol doteraz pre značku Renault najúspešnejším! Opäť sa značka Renault stala TOP francúzskou značkou na svete a dvojkou spomedzi všetkých automobilových značiek v Európe. Naviac, Renault je opäť lídrom v segmente elektrických vozidiel a aktuálne č. 2 v predaji ľahkých úžitkových vozidiel v Európe. Sú jednotkou v podieli na trhu vo viacerých štátoch a ich modely patria k najúspešnejším v rebríčkoch predaja.

V roku 2017 Skupina Renault predala viac ako 3,7 milióna vozidiel, čo je 8,5 %-ný medziročný nárast. Renault zaznamenal 2 671 000 predaných vozidiel (+7 % oproti roku 2016). Stal sa lídrom vo Francúzsku, Belgicku, Portugalsku, Španielsku a Slovinsku.

(Zdroj: Ivana Obadalová, PR manažér Renault Slovensko; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*