Nechajte sa zbaliť na remeslo a príďte na festival

Bratislava, Admin 3. 9. 2015 – Festival Dni majstrov ÚĽUV zavíta do ulíc Starého mesta Bratislavy 5. a 6. septembra. A bude jubilejný. Dokonca dvojnásobne – nielenže ÚĽUV – hlavný organizátor festivalu si pripomína 70 rokov od svojho vzniku, ale aj samotný festival má už neuveriteľných 25 rokov. Príďte si vychutnať tradičné remeslá v spoločnosti zručných výrobcov z celého Slovenska.

Tradičné remeslá sú príťažlivé pre malých aj veľkých zm

Viac ako 100 ľudovoumeleckých výrobcov z celého Slovenska príde predviesť svoje remeslo a ponúknuť najkvalitnejší sortiment svojich výrobkov. Hviezdoslavovo námestie sa tak pomyselne rozdelí na 3 kraje, kde návštevníci môžu stretnúť hrnčiarov, kováčov, tkáčky, drevorezbárov, drotárov a veľa iných výrobcov, ktorí sa usilujú o uchovanie tradičných remeselných výrob.

Kožené kapsy, výtvarný návrh Janka Menkynová, 70. roky 20. st.zm
„Sme veľmi radi, že raz v roku máme príležitosť predstaviť návštevníkom i domácim obyvateľom Bratislavy výber tých najlepších majstrov ľudovej umeleckej výroby z celého Slovenska. Keďže značka ÚĽUV je dlhodobo garantom kvality, mnohí návštevníci sa každoročne vracajú, aby si domov odniesli výrobok priamo z rúk majstra, aj s jeho príbehom“, hovorí Dana Kľučárová, generálna riaditeľka ÚĽUV.
Sekundovať tradičným výrobcom budú mladí dizajnéri, ktorí dokazujú, že tradícia môže ožívať aj v súčasnom dizajne. Milovníci módy a budúce nevesty by si nemali nechať ujsť módnu prehliadku „Vydáva sa ďiovča“ na Hlavnom námestí. Svadobné šaty inšpirované krojmi sa budú vynímať vo víre tancov folklórnych súborov Váh, Detva a tanečnej skupiny CreDance. Zážitkom pre návštevníkov bude aj možnosť vidieť pohromade desiatky paličkáriek. Na Primaciálnom námestí budú vyrábať jemnučké paličkované čipky, ktorými sa Slovensko pýši po celom svete.
Vrcholom podujatia bude opätovné udeľovanie titulu majster ľudovej umeleckej výroby. Počas programu Pocta majstrom spoznáme majstrov za rok 2015: keramikárku Izabelu Chylovú, čipkárku Hedvigu Kátlovskú, krasličiarku Oľgu Lórantovú, drevorezbárov Miloslava Jaroša a Viliama Meška, tkáča Metoda Salvu a hrnčiara Alexandra Sklenára.

Pozdišovský tanier s motívom karičky, návrh Júlia Kováčiková-Horová, 70., 80. roky 20. st.zm
70. výročiu založenia Ústredia ľudovej umeleckej výroby a 25. výročiu festivalu Dni majstrov bude venovaná exteriérová výstava ÚĽUV vo fotografii na Hviezdoslavovom námestí. Festival Dni majstrov nezabúda ani na najmenších. Pre deti sú opäť pripravené tvorivé dielne, súťaže, drevený kolotoč na ručný pohon, školička tanca, škola hry na zvonce, vystúpenia detských folklórnych súborov, ale aj detské bábkové divadlo. Deti spolu s dospelými sa opäť vyberú na Vandrovku za remeslom a budú odpovedať na kvízové otázky. Na konci ich čakajú lákavé odmeny.
A keďže remeslo ide lepšie od ruky pri dobrej hudbe, ÚĽUV aj tento rok sľubuje bohatý hudobno-tanečný program na Hlavnom námestí a v Altánku na Hviezdoslavovom námestí. Predstavia sa známe folklórne súbory a hudobné skupiny, ako napr. SĽUK, Lúčnica, FS Železiar, FS Detva, FS Váh, TS CreDance, ako aj mnohí sólisti a inštrumentalisti. Zo širokej ponuky vystúpení, dramaturg Pavol Pitoňák vyberá:Návštevníci by si nemali nechať ujsť temperamentné vystúpenia známych folklórnych súborov Železiar, Detva a Váh. O zábavu sa určite postarajú originálni Vrbovskí Víťazi, ktorí pri svojej tvorbe využívajú netradičné po domácky zhotovené nástroje. Pre deti odporúčam program z dielne Sľuku – Zvuky nie sú muky“.
Tradičnú slovenskú kuchyňu nájdu návštevníci na Rybnom a Primaciálnom námestí. Hlad môžu zahnať vynikajúcimi párancami, podpecníkmi, či zemiakovými plackami. Na svoje si prídu aj milovníci špecialít zo salaša. Oživením bude tohto roku aj ponuka hrušovského lepníka a vajnorských lokší.

Servírovacia súprava, návrh Janka Menkynová, 90. roky 20. st.zm

PROGRAM DNI MAJSTROV ÚĽUV 2015 – Bratislava – pešia zóna Starého Mesta

Čipkované Slovensko
Primaciálne námestie
sobota, nedeľa: 10.00 – 18.00 h
predvádzanie paličkovania čipiek vybranými klubmi čipkárok z celého Slovenska

Škola remesiel
Primaciálny palác, Nádvorie sv. Juraja – pre deti od 4 do 15 rokov
Primaciálne námestie – pre dospelých
sobota, nedeľa: 10.00 – 18.00 h

ÚĽUV vo fotografii
Hviezdoslavovo námestie
Exteriérová výstava fotografií venovaná 70. výročiu založenia Ústredia ľudovej umeleckej výroby a 25. výročiu festivalu Dni majstrov

Galéria drotárie
Primaciálny palác, Justiho sieň
sobota, nedeľa: 10.00 – 18.00 h
tradícia a súčasnosť drotárskej tvorby

Oddychová zóna pre deti aj dospelých
Primaciálny palác, Nádvorie sv. Jána Nepomuckého
sobota, nedeľa: 10.00 – 18.00 h
drevený kolotoč na ručný pohon, drevené chodúle, hojdačka, zapletanie vrkočov, čitáreň
sobota 15.30: detské bábkové divadlo – Kamarát Bambuľko
nedeľa 14.30: Rezbár Čalamacha rozpráva o živote na salaši

Vandrujeme za remeslom
zábavno-súťažný kvíz pre deti aj dospelých (kvízové lístky získate v Infostánkoch ÚĽUV na Rybnom a Primaciálnom námestí)

Zažeň hlad!
Rybné námestie, Primaciálne námestie
sobota, nedeľa: 10.00 – 18.00 h
výber z tradičných jedál slovenskej kuchyne

Sv. omša za nositeľov tradícií
Primaciálny palác, Kaplnka sv. Ladislava
nedeľa: 8.30 h

(Zdroj: Jana Melicherčíková, ÚĽUV, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*