Navonok ľahká, v skutočnosti ťažko riešiteľná – taká je Rubikova kocka

BRATISLAVA/ADMIN – Nesúď knihu podľa obalu – aj táto zaužívaná múdrosť sa dá použiť pri opise Rubikovej kocky. Tá navonok vyzerá mimoriadne príjemne, sympaticky, a dokonca až ľahko. V skutočnosti však predstavuje náročný matematický hlavolam, ktorý predstavuje výzvu pre hráčov akéhokoľvek veku. Rubikova kocka v minulosti neoddeliteľne patrila do detských izieb. Doba sa potom zmenila, no dnes sa tento klasický hlavolam opäť vracia do rúk detí. A je to len dobre.

Čo je to Rubikova kocka?

Predpokladáme, že už ste si niekedy vyskúšali Rubikove kocky alebo máte aspoň nejakú základnú vedomosť, v čom tento hlavolam spočíva. Vždy ide o to, aby ste z kociek rôznych farieb zložili požadovaný obrazec, vo väčšine prípadov stenu kocky iba v jednej farebnej kombinácii. Je však dobré vedieť, že tento vynález maďarského architekta Rubika zo sedemdesiatych rokov minulého storočia si dnes viete zaobstarať v rozličných verziách. Najrozšírenejšou verziou je originálna kocka v rozmeroch 3 x 3 x 3, no nájdeme aj tzv. vreckovú podobu (2 x 2 x 2), alebo naopak tzv. Rubikovu pomstu (4 x 4 x 4) či extra formát 5 x 5 x 5. Číslom jeden je však originálna verzia.

Ťažšia než sa zdá

Rubikovu kocku v originálnom rozmere môžete zložiť do 43 triliónov rôznych kombinácií! Len predstava toho čísla je fascinujúca a zároveň trochu desivá. Je však najlepším dôkazom, že Rubikova kocka môže navonok vyzerať jednoducho a príjemne, no pri jej skladaní sa aj poriadne zapotíte. Jej poskladanie si vyžaduje množstvo času, trpezlivosti a, samozrejme, intelektu, veď nie nadarmo ide o jeden z najpopulárnejších svetových hlavolamov.

Vhodná aj pre deti

Ako sme už spomenuli, Rubikova kocka sa postupne vracia aj do detských izieb. Je vhodným hlavolamom pre deti, ktoré si takto rozvíjajú či už jemnú motoriku, ale najmä logické a priestorové myslenie. Rubikova kocka im v tomto smere môže len pomôcť.

(Zdroj: ML; Foto: Smyshliaeva Oksana / Shutterstock.com; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*