Love Colors je viac ako more pekných vecičiek

BRATISLAVA/ADMIN – Pre magazín eGoodwill sme oslovili zakladateľku populárnej slovenskej handmade značky Love Colors. Mladá textilná dizajnérka Julianna Rencés Kovács sústreďuje svoju tvorbu na textilné interiérové doplnky, ktoré spríjemňujú atmosféru domova.

Julianna Rencés Kovács

Kedy ste v sebe objavili túžbu tvoriť? Bolo to už v ranom detstve alebo až neskôr? 

Vždy som veľmi rada tvorila, ako dieťa som sa neustále motala okolo mojej starej mamy, krajčírky. Zo začiatku som šila len zo zbytkov látok, ale ako som rástla, osvojila som si remeslo, ani neviem ako a prišli na rad aj jednoduchšie oblečenia. Kreativitu som zdedila aj od mojej druhej babky, ktorá bola akademická maliarka, preto umenie a kreativita v mojom živote bolo akýmsi životným štýlom. Nevedela som si predstaviť, že by som sa zaoberala niečím iným. Moji rodičia si to všimli tiež, a podporovali ma na tejto ceste, za čo som im vďačná.

Po ukončení štúdia na Fakulte Textilu Technickej Univerzity v Liberci ste začali pracovnú kariéru ako dizajnérka módnej bižutérie. Čo vás neskôr v roku 2012 presmerovalo zo sveta módy do odvetvia interiérového dizajnu a založenia vlastnej značky Love Colors?

Šitie som nikdy nezavesila na klinec. V univerzitných časoch som šila skôr oblečenie, ale väčšinou len pre seba a pre rodinu. Priznám sa, že v dobe, keď som skončila školu, šitie a odevná tvorba bola trošku podceňovaná, málokomu sa darilo v brandži. Ja som hľadala iné cesty a ako dizajnérka módnej bižutérie som našla to, čo ma naozaj bavilo. Toto krásne obdobie mi dalo naozaj veľa, dodnes z toho čerpám z profesionálneho hľadiska. Pohybovala som sa v oblasti módy, komunikovala som so zákazníkmi – ktorí boli mnohokrát dizajnérmi známych svetových značiek a navrhovala som aj vlastné kolekcie. Naučila som sa rozmýšľať konštruktívne a konceptuálne, riešiť problémy dizajnu, cien a retailu. Žili sme krásny slobodný život v Čechách, ale s manželom sme sa rozhodli pre vlastnú rodinu, tak pred narodením nášho prvého syna sme sa presťahovali na Slovensko. Počas materskej „dovolenky“ som sa venovala šitiu intenzívnejšie, lebo mnoho vecí mi chýbalo na trhu. Nevedela som dostať naozaj kvalitnú detskú deku, poctivo spracovaný mantinel na mieru, milé vankúše, ktoré zaujmú aj deti, tak som si ich vyrobila. Moje veci sa páčili aj známym, tak ma často prosili o krajčírske služby takéhoto druhu. Šitie detských interiérových doplnkov ma naozaj bavilo. Vedela som, že moje know how je jedinečné a bola by škoda nevyužiť to, v čom som dobrá. Postupne som svoje portfólio rozšírila aj o prešívané prehozy pre dospelých, ktoré sa predávajú najmä do zahraničia.

Do akej miery sú vaše interiérové doplnky Love Colors vlastne podmienené módou, ak vôbec?

Ako vo všetkom, aj v interiérovom dizajne sa môžeme rozprávať o módnych trendoch. Bola by škoda módu obchádzať, však každý z nás chce byť obklopený krásnymi vecami. Avšak ja osobne inklinujem aj k slow fashion. Rada kombinujem veci, na mojich fotkách často nájdete aj starožitnosti, veci nájdené na blších trhoch alebo nábytok zdedený po babke. Interiérový dizajn je o životnom štýle, musí dýchať, pulzovať, musí mať dušu. Ak to chýba, je to mŕtvy priestor, čomu ja osobne nemám čo dodať. V každom interiéri by malo byť niečo osobné, musí reflektovať človeka. Nemusíme byť bohatí, aby sme vedeli krásne zariadiť naše príbytky, veď štýl nemá cenovku. Podľa môjho názoru treba investovať do kvalitných doplnkov raz za čas, napríklad do krásnej nadčasovej prikrývky, ktorá poslúži dlhé roky. Potom už len stačí meniť vankúše podľa sezóny alebo nálady, čo je podstatne menšia investícia.

Aký je váš názor na udržateľnosť súčasného textilného priemyslu a akú rolu zohrávajú podľa vás handmade tvorcovia a lokálni podnikatelia v trende slow fashion?

Zbytočne veľa kupujeme, to je jednoznačné. Výrobky ulovené vo fast fashion obchodoch už pre nás nemajú žiadnu hodnotu. Však krásny trendový vankúš za 4 € s vianočným motívom zlacnený na 2 € je mega trhák, láka nás ku kúpe, však tá cena je smiešne lacná, za toľko ani kávu nedostať. Bohužiaľ, málokto si uvedomuje skutočnú hodnotu a cestu toho vankúša. Nielen že zanecháva hroznú uhlíkovú stopu cez celú zemeguľu, ale koľko zaň dostane pracovník, ktorý to šil, si ani nevieme predstaviť. Osobne inklinujem k podpore lokálnych tvorcov. Aj keď viem, že fast fashion úplne vynechať nedokážem (kiež by som vedela), ale snažím sa čo najmenej míňať svoje peniaze v retail obchodoch, a kupujem len to, čo naozaj potrebujem. Radšej si ušetrím a podporím lokálneho dizajnéra. Tie veci sa nosia úplne inak, človek má lepší pocit a šíri sa pozitívna energia. Dnes už hovoríme o znovuobjavení remeselných prác, handmade hnutie sa stalo akýmsi životným štýlom. Ľudia pyšne kupujú slovenské výrobky, radi nosia slovenský odev, snažia sa obnoviť staré zabudnuté remesla, znovu otvárajú – renovujú skrachované historické fabriky.

Akými kritériami sa riadite vo svojom tvorivom procese? Čo vás inšpiruje?

Pre mňa je najdôležitejšie, aby moje výrobky boli kvalitné a praktické. Nešijem také veci, ktoré by som ja ako matka nepoužívala, alebo nestotožnila by som sa s ich funkciou. Všetky detské – i dospelácke deky prešívame, aby dlho dobre slúžili, aby sa výplň nepotrhala počas používania a prania, ako sa to bohužiaľ bežne stáva pri neprešívaných dekách. Ako matka troch detí som mala možnosť vyskúšať veľa výrobkov, a k najlepším riešeniam som sa musela dopracovať sama. Častokrát ide o pokus-omyl, ale človek musí testovať svoje výtvory. Keď sa mi narodili chlapci, chýbal mi na trhu kvalitný, poctivý mantinel, ktorý vydrží v postieľke a neborí sa. Taký naozaj kvalitný, čo dieťa nestrhne. Musela som vyrobiť vlastný model, lebo ponuka na trhu mi vôbec nevyhovovala. Veľakrát riešime atypické požiadavky našich zákazníkov. Výrobcovia moderných postieľok nemyslia na doplnky, a už vôbec nie na montáž mantinelov, pričom dopyt o tieto výrobky je veľký. Šijeme výbavičky aj na mieru. Často dostávame už hotový návrh interiéru od dizajnera, my už len dotvoríme textílie, baldachýny, hrací kútik, prikrývky, mantinele a mnoho krásnych doplnkov.

Máte prvé v hlave nápad, motív a až potom sa zameriavate na kúpu látok alebo je to naopak?

Pokiaľ pracujem na novej kolekcii Rainboo (to je podznačka Love Colors, kde prezentujem svoje ilustrácie v podobe detských diek, vankúšov a mnoho ďalších výrobkov), tak prvý je nápad, až potom prídu na rad doplnkové látky. Pri zariaďovaní detských izieb väčšina rodičov už má nejakú predstavu čo sa týka farieb a štýlu, ja len dotvorím celý koncept. Niekedy ma oslovia ľudia, aby som im pomohla s celým procesom zariaďovania, alebo sa ma pýtajú na názor. Dávam aj rady, čo je praktické a čo nie. Často sa stáva, že zákazníka radšej odhovorím od istého produktu, keď mi príde nepraktický alebo zbytočný. Vždy si nájdeme vhodné a estetické riešenie.

Otestovali vaše detské deky aj vaši vlastní synovia a rodina? Aký bol ich ohlas?

Samozrejme, moje deti majú vlastné deky a vankúše od Love Colors. Každý nový výrobok testujú, či sú to mušelínové košele, alebo nový interiérový doplnok. Detské košele z bavlnenej dvojitej gázoviny sme testovali celé leto, kým som ich na jeseň pustila do predaja. Potrebovala som vedieť ako sa chová látka pri väčšej (detskej) záťaži. Predsa nemôžem predávať niečo, čo nespĺňa štandardné požiadavky moderných matiek :-).

Na facebooku a na internete ako takom máte pevnú základňu fanúšikov a fanúšičiek, ktoré sú ich najobľúbenejšie úlovky z Love Colors?

Ponuku Love Colors sa snažím obmieňať sezónne, aby vždy bolo niečo nové. V lete sa vankúše a plyšové hračky až tak veľmi nepredávali, preto som sa rozhodla rozšíriť portfólio aj o mušelínové oblečenie. Túto zázračnú jemnú tkaninu sme už používali niekoľko rokov na deky, ale vďaka úžasným vlastnostiam, látka je ideálna aj na letné šaty. Nedalo mi nevyužiť možnosť šiť z nej aj pre maminy. Zaradila som do ponuky aj šaty pre dojčiace matky, ktoré sa stali jesenným hitom. Veľmi obľúbené sú aj mama-dcéra-syn oblečenie z mušelínu. Vďaka Bohu, väčšina našich zákazníkov sa k nám vracia, čo pre nás znamená mnoho. Pred Vianocami väčšinou rastie záujem o baldachýny, Fashion bábiky a milé plyšové hračky.

Ste manželka, matka troch synov a šikovná tvorivá podnikateľka, ako to všetko zvládate? Čo je tajomstvo vášho úspechu?

Priznám sa, že jedna z najnáročnejších úloh je manažovať rodinný a pracovný život. Výchova mojich detí je pre mňa veľmi dôležitá, preto to nechcem podceňovať, a rodinný život bude pre mňa vždy prioritou. Bez podpory okolia a rodiny by to bolo nemožné. Manžel taktiež podniká a dobre chápe situácie, v ktorých sa nachádzam. Veľa mi pomáha z profesného hľadiska. Som z podnikateľsko – umeleckej rodiny, určité vzory som získala už v detstve od môjho šikovného otca. Vyrástla som vo vedomí, že tvrdá práca prinesie svoje ovocie a podľa toho sa snažím viesť svoj život. Love Colors je mojim štvrtým dieťaťom a aj keď je ešte v plienkach (oproti iným úspešným značkám), verím, že neustále rastie. Čoskoro otváram malý obchod vedľa ateliéru, kde si ľudia môžu zakúpiť naše krásoty, alebo prísť si vybrať látky osobne k svojim objednávkam. Je to pre mňa obrovský krok, cítim, že to posunie moju značku vpred a bude to nová skúsenosť. Podnikanie v kreatívnej sfére na Slovensku je dosť náročné, ale musím byť lepšia, originálnejšia ako moja konkurencia (podotýkam, že to nie sú lokálne firmy), ktoré majú výhodnejšie podmienky. Mojou výhodou je, že som srdcom mojej značky.

Budem vďačná, ak nás navštívite v ateliéri v Galante, na ulici 29. augusta č. 16.  Naše výrobky, ako detské výbavičky, vankúše, milé hračky, mušelínové oblečenie ale aj quilty si môžete pozrieť na stránke www.lovecolors.sk alebo priamo objednať na eshop.lovecolors.sk. Pre osobnú konzultáciu ma neváhajte kontaktovať emailom lovecolors@lovecolors.sk alebo telefonicky na čísle 0903 915 015.

Ďakujem za rozhovor.

(Foto: Love Colors; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*