Česko-Slovenský ples potvrdil status vrcholu plesovej sezóny

Praha, Admin – V sobotu 25. februára 2018 sa v jednej z najkrajších secesných stavieb Prahy – v sálach Obecného domu konal už 5. ročník Česko-Slovenského plesu, ktorého hlavnou myšlienkou a snahou je upevňovanie medzištátnych vzťahov a zbližovanie oboch národov.

Výber priestorov pre ples nie je vôbec náhodný. Obecný dom sa zapísal 6. januára 1918 do našich spoločných dejín podpisom Trojkráľovej deklarácie a 28. októbra bola práve v jeho priestoroch vyhlásená aj samostatnosť Česko-Slovenska. Tento rok si tak pripomíname 100. výročie vzniku spoločnej republiky. Organizátori preto bál poňali v tomto duchu.

Hostia si mohli pozrieť originál tzv. Štefánikovej vlajky, ktorá patrí do zbierky Národného múzea. Táto zástava bola vytvorená v Paríži v roku 1918 a stala sa oficiálnym symbolom Československej národnej rady. Autorstvo a tiež krásna symbolika sa pripisuje M. R. Štefánikovi. Modrý podklad je symbolom lepšej budúcnosti – oblohy bez mrakov. Štyri vzájomne poprepletané kruhy zobrazujú jednotu Čiech, Slovenska, Moravy a Sliezska.

Vzácni hostia na červenom koberci: vojnoví veteráni, najväčšie kapacity našej medicíny i uznávaní umelci

“Ples, na ktorý sa oplatí cestovať do Prahy” – takú prezývku dostal pred rokom najmä medzi slovenskými hosťami obľúbený Česko-Slovenský ples. Vlani, počas svojho štvrtého ročníka sa organizátori prvýkrát v histórii mladého prestížneho podujatia tešili z vypredaného Obecného domu. História sa zopakovala i tento rok, Česko-Slovenský ples hlásil vypredané už zhruba mesiac pred konaním podujatia.

“Pevne veríme, že naši vzácni hostia si na tohtoročnom Česko-Slovenskom plese užili neopakovateľný večer plný nezabudnuteľných zážitkov, rovnako ako aj my. Chcem im v našom mene poďakovať za prejavenú dôveru a už teraz sa tešíme na nadchádzajúci ročník Česko-Slovenského plesu, ktorý bude oslavou stého výročia pripomienky M. R. Štefánika, zároveň si spoločne pripomenieme 50 rokov od prvého Slovenského plesu v Prahe i 30 rokov od Nežnej revolúcie,” zhodnotil piaty ročník podujatia riaditeľ Česko-Slovenského plesu Radovan Čaplovič.

“Pripraviť dôstojnú oslavu a pripomenutie stého výročia vzniku Československa bola pre nás veľká výzva a záväzok a ja dúfam, že sa nám to vďaka skvelej atmosfére, ktorú spoločne s vystupujúcimi umelcami a celým organizačným tímom vytvorili samotní návštevnici plesu, podarilo”, dodal riaditeľ produkcie Česko-Slovenského plesu Lumír Mati.

Medzi plesajúcimi hosťami sa objavili známe tváre, ktoré sú skalnými priaznivcami podujatia a Česko-Slovenský ples je už pre nich tradíciou plesovej sezóny, ktorú nikdy nevynechajú: čerstvá držiteľka ocenenia Krištáľové krídlo, speváčka Celeste Buckingham, filantropka Lucia Hablovičová, moderátorka Televízie Prima Gabriela Lašková Kratochvílová, herečka Andrea Kerestešová Růžičková, speváčka Monika Bagárová, moderátorka Televízie JOJ Erika Barkolová, módna návrhárka Taťána Kovaříková či herec Martin Dejdar. Návrhárske duo Jakub a Nikol Ponerovi vystupujúci pod značkou Poner ovládlo Česko-Slovenský ples. 

              

Nechýbali ani uznávané osobnosti zo športového života, 17 násobná víťazka svetového poháru a držiteľka titulu Športovec roka 2017, biatlonistka Gabriela Koukalová s manželom, badmintonistom a 9 násobným majstrom Českej republiky, Petrom Koukalom.

Špeciálne pozvanie organizátorov pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa prijali vzácne osobnosti z rôznych oblastí verejného života – medzi nimi napríklad významný český kardiochirurg, prednosta Kardiocentra IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, baletný majster a nový umelecký šéf Baletu českého Národního divadla Filip Barankiewicz a nechýbali ani predstavitelia Československej obce legionárskej a priami účastníci bojov 2. svetovej vojny, vojnoví veteráni.

Rovnako ako každý rok, opäť nechýbali zástupcovia politickej špičky, ministerka práce a sociálnych vecí ČR Jaroslava Němcová, minister priemyslu a obchodu ČR Tomáš Hüner, hejtmanka Stredočeského kraja Jaroslava Jermanová Pokorná, primátorka hlavného mesta Prahy Adriana Krnáčová, primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal, viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák a množstvo ďalších vzácnych hostí z diplomatického, podnikateľského a kultúrno-spoločenského života oboch krajín.

Neprehliadnuteľnými ozdobami červeného koberca a najvyhľadávanejšími objektami fotografov sa stali kráľovné krásy, česká Miss 2015 Nikol Švantnerová, úspešná blogerka a česká Miss World 2016 Natálie Kotková i moderátorka, herečka a módna blogerka Nikol Moravcová.

Návrat v čase na jedinú noc
Dramaturgia slávnostného večera sa niesla v duchu témy prvá Československá republika. Hostia sa vďaka tomu naozaj mohli cítiť, akoby na jednu noc doslova cestovali v čase o jedno storočie späť. Inšpirácia 20. – 30. rokmi dýchala na návštevníkov na každom kroku v plesových sálach a sieňach Obecného domu a to vo výzdobe, či v plesovom menu a hudobnom programe.
Počas príchodu vítala hostí na červenom koberci čestná stráž legionárov zo spolku “Legie 100”, ktorá strážila vitrínu s vzácnym originálom zástavy Československej národnej rady, ktorú v roku 1918 navrhol v Paríži M. R. Štefánik.

Redakcia Egoodwillu položila niektorým účinkujúcim otázky

 • Náš portál sa zameriava na prezentovanie dobrého mena firiem, spoločností,…Ako ste si budovali meno práve Vy? Koľko práce je za tým aj dnes…?
 • Celeste Buckingham: Neviem presne. Myslím si, že na to neexistuje formulár, ktorý by zafungoval u každého. Treba ostať skromný a počítať s tým, že nie vždy sa všetko podarí hneď od začiatku. Treba však vedieť, že keď sa raz niečo nepodarí, neznamená to, že by s tým človek mal prestať. Hlavné je nevzdávať sa, byť skromný a tiež tvrdohlavý a zároveň pracovitý.
 • V čom je pre Vás a sestru Carmel, ktorá Vás tu dnes doprevádza, tento ples významný?
  Pre sestru je tento ples výnimočný v tom, že je to jej prvý ples – je to dnešná debutantka.
  A pre mňa je to iné tým, že oslavujeme sté výročie Československej republiky a má to určite pre mňa aj inú hodnotu a atmosféru, ako ostatné plesy.
 • Twiins – sestry Nízlové: To sú dlhé roky práce. Tento rok sme v showbiznise 22 rokov. Stále treba makať a zachovať si takú tú zlatú strednú cestu.
  Záväzok na tento rok? Vydať dosť singlov – teda je to skôr taký pracovný záväzok, lebo v súkromnom živote sme veľmi spokojné.
 • Tento ples je pre nás výnimočný tým, že je to Československý ples a my sme sa narodili v Československu.

 • Vašo Patejdl: Ja stále robím to, čo ma baví, v to čo verím a snažím sa v tom byť profesionál.
 • Dočítali sme sa o Vás, že ste tento rok koncertovali na siedmych plesoch, preto ste tá pravá osoba, ktorá by mohla zhodnotiť tohtoročnú plesovú sezónu.
 • Pre mňa osobne bola úspešná, výborná a už sa teším na budúci rok 2019.

 • Vyspovedali sme aj najmladšieho účinkujúceho – nádejného huslistu Robka (8 rokov), ktorý nám prezradil, že sa mu na Česko-Slovenskom plese páči úplne všetko do bodky.

    

Približne tisíc hostí z oboch krajín si vychutnalo úvodné prekvapenie v podobe krátkeho spomienkového filmu venovanému prvému prezidentovi Československa Tomášovi Garrigue Masarykovi z dielne Národního muzea. Milovníci klasickej hudby si prišli na svoje počas následného vystúpenia sopranistky Evy Urbanovej. Celosvetovo známa česká operná diva otvorila piaty ročník Česko-Slovenského plesu slávnou áriou z Opery Libuše z pera Bedřicha Smetanu.

Tanečnú časť večera zahájilo predtancovanie v podaní SĽUKu a Baletu Národního divadla. Po zvyšok večera sa hostia zabávali v sprievode vystúpení Báry Basikovej, Dary Rolins, Vaša Patejdla, Felixa Slováčka, Marcely Laiferovej, Celeste Buckingham, Moniky Bagárovej, Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča, KaFe Bandu, či obľúbenej bratislavskej skupiny Funkiez. Celým večerom sprevádzala hostí šarmantná slovensko-česká moderátorská dvojica Roman Pomajbo a Zorka Hejdová.

Pozdravy – “od maestra” a “pre maestra”
Z dôvodu nečakaných zdravotných problémov musel svoj koncert na plese zrušiť maestro Karel Gott, ktorý mal vystúpiť ako hlavná hviezda večera. Hosťom však poslal milý audiopozdrav, v ktorom im zaželal príjemnú zábavu: “Vážené dámy a páni, milí priatelia. Využívam aspoň túto možnosť, aby som vás mohol aspoň takto na diaľku pozdraviť. Hoci som od vás iba niekoľko sto metrov, bohužiaľ však v iných priestoroch, kde nie je tak veselo ako u vás. Na dnešný výnimočný večer som sa naozaj tešil, zvlášť preto, že Česko-Slovenský ples sa nesie v slávnostnej nálade oslavy 100. výročia založenia Česko-Slovenskej republiky. Verte, že som sa snažil urobiť v uplynulých dňoch maximum preto, aby som mohol byť dnes večer s vami. Môj zdravotný stav mi to, však bohužiaľ neumožňuje. Napriek tomu verím, že nabudúce sa nám to podarí a spoločne prežijeme neopakovateľný večer. Taký vám prajem i dnes. Tancujte, bavte sa a utužujte vzájomné priateľstvá. A ak na mňa aspoň trochu myslíte, verte, že ja myslím tiež na vás a sledujem vás online. Pekný večer, priatelia!”
Preto sa organizátori plesu rozhodli pripraviť maestrovi spoločne s hosťami malé prekvapenie. Moderátori večera Roman Pomajbo a Zorka Hejdová spoločne s plesovými hosťami Karlovi nakrútili a poslali videopozdrav:

Súčasťou slávnostného večera bol už tradične i osobný pozdrav od ambasádorky charity plesu Lucie Hablovičovej, ktorá pre tento rok vybrala ako projekt, ktorý ples podporil občianske združenie APPA, ktoré sa venuje pomoci telesne postihnutým.

Vzácne záštity prezidentov, regiónov i metropol
Rovnako ako vlani i v roku 2018 sa Česko-Slovenský ples konal pod vzácnymi prezidentskými záštitami – oficiálnou záštitou prezidenta Českej republiky J.E. Miloša Zemana i prezidenta Slovenskej republiky J.E. Andreja Kisku.
Na plese sa utužovali vzťahy oboch krajín na najvyššej štátnej úrovni, ale tiež vzťahy ich jednotlivých regiónov. V rámci tradičnej plesovej pocty regiónom a troch unikátnych regionálnych záštit bol Česko-Slovenský ples venovaný hlavnému mestu SR Bratislave, Stredočeskému kraju a hlavnému mestu Prahe.
Návštevníci si vďaka tomu mohli pochutnať na gastronomických špecialitách z oboch daných regiónov, zabaviť sa na vystúpeniach tradičných folklórnych súborov SĽUK, českého Folklórneho súboru Jarošovci a nechýbala ani folklórna stálica Česko-Slovenského plesu – folklórny súbor Čechov a Slovákov žijúcich v Prahe – Limbora.

Rovnako ako po minulé roky, organizátori v priebehu večera opäť stanovili termín nadchádzajúceho ročníka plesu, a to na 16. február 2019.

(Zdroj: Adriána Čahojová, SOUL FOR SHOW; Zuzana Muráriková, EgoodWill; Foto: Tomáš Murárik, EgoodWill; Martin Řezáč, Martin Zeman a Pavel Dvořák)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*