Aký dopad budú mať horúčavy na ceny potravín?

Bratislava, Admin – Ostatné dva roky boli k poľnohospodárom mimoriadne priaznivé a vytvorili tak priestor pre pokles cien potravín vo svete aj u nás. Tohtoročné suché a horúce leto na Slovensku vyvoláva otázky, aký dopad bude mať vývoj počasia na ceny potravín.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aj keď Štatistický úrad SR odhadoval pokles úrody obilnín oproti vlaňajšiemu rekordnému roku takmer o 9 %, prvé výsledky žatvy veľmi pozitívne prekvapili. Na sucho ale doplácajú iné plodiny. Predovšetkým kukurica, slnečnica, zemiaky a repka, ktorá v porovnaní s minuloročným výnosom zaznamenala pokles o 26 %. Ani svetová úroda nezopakuje rekord z minulého roka, no aj napriek tomu by mala byť nadštandardná. Zásoby sa tak zrejme tiež udržia blízko rekordných úrovní.

Ilustracne k polnohospodarstvu harvest-2-1405391

Globálne ceny potravín vďaka priazni úrody dosahujú šesťročné minimá. Klesajú svetové ceny obilnín, olejnín, ale aj ceny mlieka či mäsa.

„Celkové ceny poľnohospodárskej prvovýroby u nás budú ovplyvňovať dva protichodné faktory. Ďalší globálny pokles cien agrokomodít ťahaný opätovne slušnou úrodou vo svete bude pôsobiť na pokles cien aj u nás. Na druhej strane stoja lokálne faktory, ako sucho, ktoré napáchalo škody na časti úrody mimo obilnín, čo bude ceny tlačiť hore. Ostáva otázkou, ktorý z týchto faktorov preváži. S veľkou pravdepodobnosťou to skončí tak, že sa pokles cien poľnohospodárskej prvovýroby u nás postupne zastaví a ceny budú medziročne stagnovať,“ uvádza Andrej Arady, analytik VÚB Banky.

Ilustracne k polnohospodarstvu IMAG5861_1

Historické dáta naznačujú, že zhruba dve tretiny zmeny finálnych cien potravín pre domácnosti na pultoch sa s trojmesačným oneskorením priamo odvíjajú od zmeny cien poľnohospodárskej prvovýroby.

„Finálne ceny potravín pre domácnosti sa u nás po dlhom období už dostali na hranicu rastu. Vzhľadom na celosvetovú situáciu však očakávame, že ich ďalší rast v druhej polovici roka bude limitovaný a ani zďaleka nebude pripomínať dynamiku spred dvoch rokov,“ uzatvára Andrej Arady.

(Zdroj: Zuzana Joneková, MCC, Foto: Archív MCC, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*