Ako správne osvetliť svoj domov?

Bratislava, Admin – Krátke dni, kedy je vonku viac tma ako svetlo, sú často dôvodom, prečo sú ľudia bez energie a v neveselej nálade. To má často na svedomí aj nesprávne osvetlenie v domácnostiach. Viete, ako by ste mali doma správne svietiť?

Pre osvetlenie interiéru vo všeobecnosti platí, čím viac svetla, tým lepšie. To platí ale najmä o zdrojoch svetla, teda lustroch, lampičkách či lampách a nie o sile žiaroviek. Príliš silné svetlo totiž môže pôsobiť negatívne.

Jeden luster je málo
Na to, že miestnosť osvetlíte jedným lustrom zaveseným uprostred, radšej zabudnite. Luster dodáva orientačné svetlo a nie je vhodný ako jediné osvetlenie. Môže však byť hlavným svetlom, ktoré je potrebné doplniť o ďalšie zdroje svetla.

Lampa na prácu i k posteli
Na každý pracovný stôl patrí lampa, a to bez ohľadu na to, či patrí deťom alebo dospelým. Tu je potrebné umiestniť tak, aby netienila. Teda praváci by ju mali mať naľavo a ľaváci zase napravo. Príručné lampy patria aj na nočné stolíky, pričom by mali byť umiestnené tak, aby napríklad pri čítaní dopadalo svetlo na stránky smerom od hlavy alebo z boku. Praktická je nástenná lampa vybavená ramenom, ktorým môžete meniť uhol dopadu svetla podľa potreby.

Svetlo k televízii
Nie je pravda, že k sledovaniu televízie či monitora je dobré mať navôkol zhasnuté svetlo. Kombinácia ostrého svetla na obrazovke a okolitej tmy príliš zaťažuje oči. Preto sa odporúča mať zapnutú napríklad lampu, a to v blízkosti televízie.
Každá izba má svoje špecifiká a tomu je potrebné prispôsobiť aj výber osvetlenia. Napríklad stropné svietidlá dokážu účinne osvetliť celý interiér, a preto sú vhodné do všetkých izieb. Upevňujú sa priamo na strop a zabezpečujú rovnomerný rozptyl svetla do celej miestnosti. Stropné svietidlá často využívajú LED zdroje, s ktorými bude aj účet za elektrinu nižší.

(Zdroj: Casca.sk; Foto: Bigstock.com; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*