Zimné záhrady a feng shui, na tieto veci treba myslieť pre dokonalú energiu

BRATISLAVA/ADMIN – Starodávna čínska tradícia prináša do našich existencií očistné pravidlá, ktoré zlepšujú náš život. A zimné záhrady nás zas približujú bližšie k našej podstate – prírode. Preto spojenie zimné záhrady a feng shui môže byť tým pravým liekom pre vystresovanú dušu moderného človeka. Treba však dodržať niekoľko zásad.

Základom feng shui, čo sa doslovne prekladá ako „vietor a voda“,  je umenie ľudského života žiť v harmónii so sebou samým a prostredím. Toto učenie sa zakladá na jednote energií –  chladného a tmavého ženského jin a teplého a mužského jangu. Fenf shui učí správne kombinovať tieto energie, ktoré spájajú človeka s vesmírom a s jeho prostredím.

Zimné záhrady a feng shui

Dnešný moderný život prináša absenciu harmónie a čoraz viac sa vzďaľujeme od našej podstaty, prírody. Následkom toho je stres, nespokojnosť a psychická nepohoda. Môžeme mať dokonalo zariadené domovy, ale stále nám v nich niečo chýba. Čo konkrétne? Práve tá spomínaná harmónia a blízkosť prírody, pretože svoj pôvod nezaprieme. Riešením môžu byť miestnosti, ktoré nás spájajú s prírodou a v podstate so sebou samým – zimné záhrady. Ak sú navyše zariadené podľa feng shui, môžu pritiahnuť do domu pozitívnu energiu čchi.

Dôležitou súčasťou zimných záhrad sú izbové rastliny

Pre priaznivcov feng shui sú izbové rastliny v dome považované za symbol radosti, pokoja a prosperity, čistia energiu bývania. Ak je naša zimná záhrada vybavená v súlade so všetkými pravidlami feng shui, stane sa nevyčerpateľným zdrojom pozitív.

Pri zariaďovaní  musíme zohľadniť, či ide o celoročne vykurované zimné záhrady, ktoré môžeme používať ako ďalšiu plnohodnotnú miestnosť v dome, alebo ide o nevykurovanú zimnú záhradu.  Podľa toho volíme i druhy rastlín, ktoré počas zimy pri nevykurovaných zimných záhradách sú odolné voči chladným podmienkam. Takisto treba zvážiť tvar i veľkosť rastliny a celkový dizajn zimnej záhrady. Ak je rastlina rovná a rastie nahor, je to jangová rastlina. Ak sa rozvetvuje a visí dole, je jin. Tiež tvar listov rastlín určuje ich charakter. Rastliny s ostrými listami sú jang, tie so zaoblenými listami sú jinové.

Ak pomocou feng shui potrebujeme vyhladiť ostré alebo prázdne rohy, vyplniť schody a nástenné rímsy, mali by sme si vybrať rastliny s visiacimi výhonkami zaobleného tvaru. Veľké kvitnúce rastliny dávajú viac pozitívnej energie ako tie nekvitnúce.

Podľa feng shui izbové rastliny, ktoré majú tučné, šťavnaté listy ako napríklad tučnolist (strom peňazí) alebo fialky, majú dobrú energiu čchi. Môžu tiež pritiahnuť bohatstvo a prosperitu.

Rovnováha základných prvkov

Zimná záhrada zariadená podľa feng shui by mala v prvom rade harmonicky pokračovať v dome. Len to umožní dosiahnuť pozitívnu rovnováhu energie a základných prvkov, ako sú oheň, voda, zem, kov a drevo. Je potrebné tiež dodržať  orientáciu týchto prvkov podľa svetových strán. Napríklad v severnej časti záhrady by sa mal nachádzať vodný prvok (fontána a podobne). V južnej sú potrebné prvky ohňa (ohnisko, krb, sviečka, oranžová farba). Drevený nábytok je vhodný umiestniť pri východnom okne a kovový stojan na rastliny (alebo iný kovový doplnok) by sme mali dať do západnej časti zimnej záhrady.

Okrem toho je pri navrhovaní zimnej záhrady podľa pravidiel feng shui potrebné použiť hladké línie, zaoblené tvary a vodné prvky. To všetko prispieva k neustálemu prúdeniu energie čchi do našej zimnej záhrady. Zaoblené tvary môžu predstavovať okrúhle doplnky, kvetináče či okrúhle kvety. Neodmysliteľnými atribútmi zimnej záhrady podľa feng shui sú potoky, fontány alebo miniatúrne jazierka.

Zimné záhrady rozjasnime v červenej

Veľký význam v učení feng shui sa pripisuje jasným farbám, konkrétne červenej farbe, ktorá symbolizuje život, takže v záhrade by mali byť prítomné rastliny s jasne červenými kvetmi. V zimnej záhrade treba správne umiestniť aj rastliny, v rohoch a škárach stien dokážu odstrániť negatívne polia.

Celkovú harmonickú atmosféru zimných záhrad dotvára i materiál, z ktorého sú vyrobené. Drevo je pre nás najprirodzenejší materiál, preto drevené zimné záhrady majú svoje čaro. Odborníkom, ktorý vyniká v realizácii drevených zimných záhrad je napríklad spoločnosť Esmero. Firma si hravo poradí i s atypickými tvarmi a zvláštnymi požiadavkami pri budovaní zimnej záhrady. Kreatívnosť a nápaditosť s použitím tých najkvalitnejších materiálov dáva zimným záhradám od Esmera celkom nový rozmer a mení pohľad na ne. Tieto miestnosti zariadené v štýle feng shui tak môžu byť liekom na vystresovanú dušu moderného človeka, ktorý sa vzdialil od svojej podstaty.

(Zdroj: RV, Esmero)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*