Zásady čistého bazéna

Bratislava, Admin – V čase dovoleniek a letných prázdnin, keď ortuť teplomera stúpa k tropickým teplotám, sú bazény viac než žiadaným miestom na osvieženie. Viete ale, aké zásady treba dodržiavať, aby bola voda vo vašom bazéne krásne priezračná a zdravotne bezchybná počas celého leta? 

Základom každého čistenia vody v bazéne je bazénová filtrácia – tá býva dodávaná spravidla spoločne s bazénom. Filtrácia (najčastejšie piesková) zabezpečí prvotné čistenie, potom nasleduje použitie bazénových prípravkov, ktoré na seba premyslene nadväzujú, a tak udržia zdravotne bezchybnú a krištáľovo čistú vodu počas celej kúpacej sezóny.

Myslite na mechanickú údržbu

Do bazéna sa v lete nanosia rôzne nečistoty – či už zo vzduchu, z neumytého opaľovacieho krému či z neumytých chodidiel. Preto si treba zaobstarať pomocníkov na mechanickú údržbu bazéna, ako sú sieťka na odstránenie nečistôt z dna aj hladiny bazéna a vysávač na čistenie dna. Na výber sú ako sieťky hladinové, na plávajúce nečistoty, tak aj špeciálne tvarované typy na zber podobných nečistôt z dna. Do základného vybavenia patrí aj kefa, pomocou ktorej ľahko vyčistíte nečistoty z dna a stien bazéna.

Tam, kde už filtrácia, sieťka a vysávač nepomôžu

Pieskový filter, sieťky či vysávače síce dokážu odstrániť väčšie nečistoty, ale hygienickú bezchybnosť vody nezabezpečia. Aby ste docielili skutočne čistú vodu bez nežiaducich mikroorganizmov, treba používať aj chemické prípravky. Najdôležitejším ošetrením bazénovej vody je jej dezinfekcia, a to najčastejšie pomocou chlórových prípravkov. Na celosezónnu dezinfekciu a údržbu bazénovej vody môžete použiť napríklad SAVO Tablety chlórové. Vďaka pozvoľnému rozpúšťaniu tablety dôjde k postupnému uvoľňovaniu chlóru a voda tak zostane neustále mikrobiologicky kontrolovaná.

Pred vstupom do bazéna sa osprchujte

Pot, opaľovací krém, mejkap či zvyšky ďalších kozmetických prípravkov môžu ohroziť kvalitu vašej bazénovej vody. Samotná filtrácia nie je schopná tieto mikročiastočky zachytiť, a tak treba siahnuť po šikovných pomocníkoch, ktorí slúžia na vyzrážanie veľmi drobných nečistôt. Vyzrážaním sa vytvoria väčšie zhluky, ktoré sa potom zachytia vo filtrácii alebo klesnú na dno, odkiaľ ich môžete ľahko odsať.

Ak sa dlhší čas nekúpete, bazén zakrývajte

Ak viete, že sa do bazéna niekoľko dní nedostanete, je lepšie ho zakryť. Jednak kvôli ochrane voči nečistotám, ale aj ako zabezpečenie pred pádom detí a domácich maznáčikov. Zakrývaním bazéna si navyše predĺžite dobu kúpania o niekoľko týždňov. Medzi krytím a vodnou hladinou sa totiž vytvorí tepelný izolačný vankúš, ktorý výrazne zníži únik tepla počas noci. Pri pravidelnom zakrývaní ušetríte 30 – 40 % energie a zároveň znížite odparovanie vody. Počítajte však s tým, že sa prikrytá voda rýchlejšie ohrieva, a tak je vhodné ju adekvátne a pravidelne ošetrovať vhodnými chlórovými prípravkami. Používajte biocídy bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.

Pre vodu bez rias

Zmenila voda vo vašom bazéne farbu a  jeho steny sú klzké? Dajte si pozor, aby vám v ňom nezačali rásť riasy. Ich spóry sa dostanú do vody veľmi ľahko, a to vďaka prachu, vetru či dažďu. Riasy v bazénovej vode pritom predstavujú celý rad zdravotných rizík. Ak zistíte, že sa im začalo vo vašom bazéne dariť, okamžite zasiahnite!

Riasy môžu spôsobiť tráviace problémy, kožné reakcie, prípadne spustiť prejavy alergie. Okrem toho sa môžu v bazénovej vode usadiť prvoky a dokonca aj sinice. Ako sa však rias účinne zbaviť? Vyskúšajte novinku SAVO Chlór Šok, prípravok, ktorý rýchlo zvýši koncentráciu chlóru v bazénovej vode. Chlór Šok účinne dezinfikuje a zabraňuje rastu rias.

(Zdroj: Bott; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*