Večná dilema – kožená či látková sedačka?

Bratislava, Admin – Sú lepšie kožené či látkové sedačky? To je otázka, ktorá trápi ľudí odvtedy, čo objavili kúzlo televízorov. A zrejme ešte dávno predtým. Existuje nejaká odpoveď, ktorá jasne a navždy rozlúskne túto otázku? Žiaľ, neexistuje, pretože je to všetko o osobných preferenciách. Ale existuje niečo, čo vám uľahčí vaše rozhodovanie. Zoznam výhod a nevýhod jednotlivých typov sedačiek. Aké sú?

Výhody kožených sedačiek
Prvou výhodou, viditeľnou už na prvý pohľad, je elegantný a nadčasový vzhľad – kožené sedačky zrejme nikdy nevyjdú z módy. Keď máte hravé dieťa, ktoré si rado kreslí po nábytku či domáceho miláčika, ktorý zbožňuje pĺznuť na sedačke, je kožený gauč rozhodne lepšia voľba – stačí ho utrieť alebo povysávať. A teraz prichádza to ale.

Nevýhody kožených sedačiek
Pravá koža je drahšia ako látka, takže si priplatíte. Keď chcete, aby vám koža vydržala dlhšie, musíte im venovať špeciálnu starostlivosť – utierať, impregnovať a držať ich najďalej od slnka. Preto vždy stiahnite rolety, keď na vašu sedačku svieti slnko a nemajte ju blízko radiátora, pretože koža môže popraskať.

Výhody látkových sedačiek
Výhodou látkových sedačiek je pomer cena vs. dizajn. Už za pár stoviek eur môžete kúpiť veľmi peknú dizajnovú sedačku. Navyše sú príjemnejšie na dotyk, hlavne počas horúcich dní, keď ich nemusíte skrývať pred slnkom. V prípade opotrebenia ich môžete nechať prečalúniť za prijateľnú sumu alebo vyzliecť epedy a obliečky vyprať v práčke.

Nevýhody látkových sedačiek
Nevýhodou je, že sa na ne ľahšie usadí prach, chlpy či roztoče, takže ak ste alergický, nie je to pre vás žiadna výhra. Textil sa ľahšie opotrebí, a teda životnosť je nižšia ako pri kožených sedačkách.

Aký je verdikt?
Žiadny, rozhodnite sa sami, z ktorej sedačky sa vám bude pohodlnejšie pozerať telka. A keď vás pri napínavom filme budú otravovať kroky vašich spolubývajúcich, ktorí dupú ako stádo slonov, skúste kročajovú izoláciu, ktorá tieto otrasy minimalizuje. Už nič nebráni maximálnemu pohodliu.

(Zdroj: Tomáš Turek, Foto: Shutterstock – Seocentrum, Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*