Umývať rukami alebo
v umývačke?

Bratislava, Admin – Názor dnešnej spoločnosti na umývačky je jasný. Šetria nielen čas, ale aj peniaze v porovnaní s ručným umývaním. Prvú umývačku skonštruoval v roku 1850 Joel Hougthon. Bola poháňaná ručne pomocou kľuky. Rukami sa umývalo všetko od nepamäti. Po 30 rokoch ručného poháňania umývačiek dostala priestor automatizácia. Prvá motorom poháňaná umývačka bola vyrobená v roku 1886. Jej vynálezkyňou bola Josephine Cochranová. Vo vnútri umývačky sa nachádzalo drevené koleso. Na ňom boli pomocou drôteného držiaka pripevnené taniere a špinavý riad. Princíp umývania bol podobný tomu dnešnému. Koleso sa roztočilo a rozstrekovalo vodu zmiešanú s čistiacim prostriedkom na špinavý riad. Wiliam Howard vynašiel prvú umývačku na domáce použitie. Bolo to v roku 1924. Podobala sa už viac tým súčasným, ktoré máme doma.

Princíp umývania je jednoduchý
Umývačky fungujú na základe cyklu. Prvým krokom je úprava vody. Studená voda je upravená v zmäkčovači vody tak, aby nezanechala žiadne škvrny na suchom riade. Následne sa väčšinou spodný priestor umývačky zaplní vodou, ktorá sa tam ohrieva. Teplotu vody je možné nastaviť. Zvyčajne je ohraničená teplotou medzi 60 – 80°C. Pri ručnom umývaní nikdy nedosiahneme takúto teplotu. Do zohriatej vody sa vmieša čistiaci prostriedok. Čerpadlá následné ženú vodu do ramien s postrekovačmi. Riad je ostriekaný ohriatou vodou, ktorá sa potom vracia do spodnej časti. V nej prebehne filtrácia a po nej recyklácia použitej vody. Po umytí sa špinavá voda odčerpá do odtoku. Následne umývačka riad opláchne a osuší. Pri ručnom umývaní musíme čakať kým riad uschne samovoľne alebo ho sami rukami vyutierame do sucha. Umývačka to zvládne všetko spolu v jednom cykle umytia.

dishwasher-526358_1280

S umývačkou ušetríte
Spotreba vody sa pri automatizovanom umývaní pohybuje medzi 15 – 20 litrov počas jedného čistiaceho cyklu. V režime ECO je ešte nižšia. Výrobcovia udávajú spotrebované množstvo studenej vody pri použití spomínaného režimu na hranici 10 litrov. Ručné umývanie minie 60 l teplej a 15 l studenej vody. To je odhad na čistenie riadu ručne dvakrát do dňa. Samozrejme závisí od techniky umývania. Zatiaľ čo v dreze umývate riad niekoľkokrát denne, pri umývačke stačí, ak ju naplníte doplna a spustíte čistiaci program raz denne. Zapamätajte si pravidlo. Nikdy neumývajte riad pod tečúcou vodou, teda ak vám nie je cena za použitú vodu ľahostajná. Takýto druh umývania spotrebuje viac ako 70 litrov vody. Rodina so štyrmi členmi dokáže pomocou umývačky ušetriť minimálne 80 eur ročne v porovnaní s ručným umývaním. Pre páry alebo jednotlivcov nemusí byť automatizované umývanie krokom ku šetreniu svojich peňazí. Navyše tí, ktorí sa nestravujú pravidelne doma nemajú ani čo zašpiniť. To znamená, že čím je rodina početnejšia, tým je potreba umývačky väčšia. Celkovo je kúpa umývačky pre početné rodiny výhodná. Vstupná investícia sa po pár rokoch vráti späť. Okrem peňazí každá umývačka šetrí váš čas.

Nepodceňujte výber
Väčšina dnešných umývačiek patrí do kategórie energeticky úsporných spotrebičov označovaných symbolom A+. Niektoré majú dokonca označenie A+++ – spotrebiče míňajúce minimálne množstvo elektrickej energie. Málo početným rodinám a párom postačuje umývačka široká 45 cm. U viac početných rodín je lepšie používať 60 cm a viac. Málo zašpinený riad umývajte pri nižšej teplote, napr. 50°C. Dajte si pozor na umiestnenie umývačky v kuchyni. Nemala by susediť s chladničkou alebo mrazničkou. Snažte sa umývačku čo najviac naplniť, aby ste ju nezapínali poloprázdnu. Ak ešte nemáte umývačku a rozhodujete sa aký typ a kde kúpiť, tak využite možnosť nákupu cez zlavovekody.com – zľavový kód hej.sk. V slovenskom internetovom obchode si vyberiete z viac ako 120 druhov nových umývačiek od popredných výrobcov (Whirlpool, Bosch,…). Navyše vaša nová umývačka bude po použití zľavového kódu ešte lacnejšia, čiže začne šetriť vaše peniaze hneď od jej nákupu.

(Zdroj: Martyna Paszek, International Coupons S.A., Foto: pixabay, Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Umývať rukami alebo
v umývačke?

  1. A really nice post, you should continue this great flow of information sharing.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*