Tajomstvo šťastia? Pracujte s mierou a nezabúdajte robiť radosť aj sami sebe

BRATISLAVA/ADMIN – Splniť termíny v práci, zaobstarať nákupy, uvariť a medzi tým urobiť s deťmi úlohy. Všedné dni sú plné povinností a na plnohodnotný odpočinok už často nezostáva čas. Naučte sa myslieť aj na seba a prečítajte si tipy, ako mať v živote menej stresu a viac radosti.

Približne 40 % obyvateľov Európskej únie sa stretáva s nespavosťou, úzkosťou alebo dokonca silnou depresiou. Na Slovensku sa so syndrómom vyhorenia stretol každý piaty Slovák, pričom najčastejšie sa s ním stretnú tí, ktorých profesia vyžaduje veľkú mieru zodpovednosti. Či už za dodržanie termínov, udržanie rozpočtu, či záchranu ľudských životov. Stres na pracovisku sa stal neoddeliteľnou súčasťou pracovného dňa naprieč všetkými profesiami. Túto skutočnosť naviac umocňuje to, že aj po konci pracovnej doby je väčšina ľudí stále takzvane „na príjme“ a rieši tak aj maličkosti, ktoré by počkali na ďalší deň.

Vyplňte všedné dni malými radosťami

Parfémy pre mužov aj ženy, kozmetika alebo nové oblečenie, to všetko sú čriepky šťastia, ktoré si môžete kúpiť. Radosť si môžete urobiť aj inak ako nakupovaním. Prežívanie šťastia z veľkej časti závisí na vás samých. Stačí sa iba naučiť uvedomovať si pocit radosti. Skúste sa aspoň raz za deň zastaviť a vnímať, čo sa deje okolo vás. Môže to byť spoločná večera s rodinou pri jenom stole, horúca vaňa na uvoľnenie tela aj mysli alebo dobrá kniha, do ktorej sa začítate pred spaním. Je preukázané, že silné sústredenie na konkrétne a prítomné veci a zážitky prinášajú pocit uvoľnenia. A ten ide ruku v ruke s radosťou.

Odstrihnite sa od práce

Akonáhle skončí vaša pracovná doba, odložte služobný telefón a nevšímajte si neprečítané pracovné e-maily ani ďalšie notifikácie. Ak ste vo vedúcej pozícii, dohodnite sa s kolegami na tom, že vám v prípade náhleho problému zavolajú. Po večeroch sa radšej ako e-mailom a riešením problémov za ostatných venujte rodine, priateľom a záľubám. Pevne vytýčené hranice medzi pracovným a osobným životom vám pomôžu vyhnúť sa nadmiere stresu, ktorý je podľa prieskumov najčastejším problémom na pracoviskách v EÚ. Snažte sa tiež nepracovať nadčas a aspoň raz za rok si doprajte dvojtýždňovú dovolenku.

(Zdroj: ML; Foto: Shutterstock; Pripravila: red.)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*