Slováci investujú najmä do umenia

bty

Bratislava, Admin – Trh umenia ako alternatívnej investície každoročne rastie. Len v minulom roku sa umenie podľa Wealth Reportu 2018 zhodnotilo o 21 %. UniCredit Bank v rámci svojej služby Art Banking predstavuje prostredníctvom vernisáže milovníkom umenia slovenského abstraktného maliara Martina Imana. Na doplnenie investičného portfólia možno investovať aj do ďalších odvetví, napríklad cenných mincí, investičného zlata, prípadne globálnych trendov akými sú umelá inteligencia alebo automatizácia.

Kúpa obrazu alebo iného umeleckého predmetu prináša svojmu majiteľovi nielen finančný výnos, ale poteší aj jeho oko a ducha. „Celkovo predaj umenia v posledných rokoch výrazne rastie. Cena diel osvedčených, ale aj začínajúcich umelcov rastie často dvojciferným tempom a na aukciách padajú rekordy. Na vývoj trhu s umením má samozrejme veľký vplyv súčasná priaznivá ekonomická situácia, zvyšujúci sa dopyt po kvalitných dielach a vysoká úroveň ponuky,“ prezrádza Roman Hajduk, riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank (na obr. č. 2 druhý sprava).

Predstaviteľ abstraktnej maľby Martin Iman na vernisáži UniCredit Bank

UniCredit v rámci svojej služby ArtBanking zaoberajúcej sa poradenstvom pri investíciách do umeleckých diel pravidelne predstavuje slovenským investorom tvorbu zaujímavých slovenských umelcov. Už 26. apríla tak záujemcovia na vernisáži v priestoroch UniCredit Private Banking mali možnosť vidieť to najlepšie z tvorby Martina Imana, zvučného slovenského umelca v abstraktnej maľbe. Výtvarník Iman svoje diela vystavoval okrem Slovenska, v  Česku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, či Portugalsku.

„Popularita výtvarných umelcov na Slovensku rastie a my chceme ich tvorbu priblížiť nielen záujemcom o investície, ale všetkým fanúšikom kvalitného umenia. Martin Iman svoje diela vystavoval v prestížnych galériách od Portugalska cez  Francúzsko až po Rakúsko. Nedávno jeho diela mohli obdivovať aj návštevníci svetovej výstavy World EXPO 2015 v Miláne. V minulosti sme podobne predstavili dielo napríklad Ivana Pavleho, Juraja Čuteka, Petra Pollága alebo Vojtecha Farkaša,“ dopĺňa Roman Hajduk.

Tvorba Martina Imana sa vyznačuje neustálym experimentovaním. Jeho diela sú plné abstrakcie, expresie, ale aj emócií. V roku 2015 ho odbor Kultúrnej diplomacie MZVSR zaradil na špeciálny zoznam autorov reprezentujúcich Slovensko v zahraničí.

„Do spolupráce s privátnym bankovníctvom UniCredit Bank som išiel s veľkou chuťou a entuziazmom. Od samého začiatku som cítil profesionálny prístup a odborný záujem zorganizovať výstavu mojich diel pre klientov banky, s príležitosťou  investovania do umenia,“ hovorí výtvarník a fotograf  Martin Iman (na obr. č. 5).  

Alternatívne investície nie sú len o umení

Službu Art Banking UniCredit Bank prináša už od roku 2007. Vďaka nej ponúka klientom privátneho bankovníctva rozsiahle spektrum služieb súvisiacich s investovaním do vybraných umeleckých diel. „Pomáhame klientom pri investovaní do umenia obrazne otvoriť oči a pomáhame im pri rozhodovaní, aké dielo by mohli zaradiť do svojej zbierky. Radíme ako investovať a kde objavovať nových autorov, alebo kam zájsť na výstavu,“ vraví Roman Hajduk.

Alternatívne investície sú dnes pevnou doplnkovou súčasťou portfólií investorov. Nejde však len o investície do umenia. Vo svete privátni klienti investujú aj napríklad do cenných mincí, veteránov, archívneho vína alebo do rozvoja startupov. „Nedávno sme napríklad realizovali investície do robotizácie alebo umelej inteligencie. To sú fenomény, ktoré budú v blízkej budúcnosti veľmi významné s možným prísľubom zaujímavého výnosu. V investovaní do globálnych trendov sa odlišujeme od konkurencie, čo bol jeden z dôvodov prečo naše privátne bankovníctvo získalo minulý rok najvyššie ocenenie od magazínu The Banker,“ hovorí Roman Hajduk. Trendom ďalších rokov môžu byť aj investície do pitnej vody, sektora healthcare alebo alternatívnych energií.

 

(Zdroj: Zuzana Ďuďáková, UniCredit Bank; Pripravila: Valéria Nagyová)

2 Komentáre Slováci investujú najmä do umenia

  1. Dobry den,volam sa Milos Rac venujem sa abstraktnemu umeniu,chcem sa spytat ci by bolo mozne u vas vystavovat? dakujem

  2. Identita a Komunikácia // 29. júna 2018 at 14:34 // Odpovedať

    Dobrý deň, ďakujeme za váš záujem, banka ako taká neorganizuje výstavy napriamo, spolupracuje s galeristami a odborníkmi v tejto oblasti. Výber a charakter výstavy je komplexný proces, vychádzame aj z odporúčaní galeristov a potenciálnej investičnej hodnoty diel.
    Identita a Komunikácia

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*