Slnečné lúče v noci vďaka solárnym svietidlám

Bratislava, Admin – Ak nechceme tápať v tme, zapneme si svetlo. Najmä vonku nechceme zakopávať, a ísť naslepo. Veľkými pomocníkmi pre osvetlenie sa tak môžu stať solárne svietidlá. Sú určené na vonkajšiu inštaláciu, nevadia im zmeny počasia, a sú určené nielen na letné noci, ale na celoročné využitie. Ich veľkou výhodu je zdroj energie – slnko.

Práve vďaka slnku nie sú závislé od elektrickej siete. Z toho vyplýva viacero výhod. Môžeme ich umiestniť podľa svojich potrieb bez toho, aby sme museli zabezpečiť elektrickú zásuvku. Žiadne kopanie v zemi, sekanie do fasády, žiadne ťahanie káblov. Jednoducho sa umiestnia, a ak ich chceme premiestniť, žiadny problém. A výber solárnych svietidiel je obrovský.

Bezpečne osvetlený priestor

Napríklad solárny LED reflektor. Namontujeme ho na stenu domu alebo garáže, a získame zdroj osvetlenia pre dvor, príjazdovú cestu ku garáži, či iného priestoru. LED reflektor môžeme nechať svietiť, alebo použijeme reflektor s pohybovým senzorom. Vtedy sa svetlo rozsvieti, ak sa zaregistruje pohyb v určenom priestore. V takomto prípade máme nielen zdroj osvetlenia, ale môže takto pôsobiť aj ako bezpečnostný systém, keď sa na pozemku objaví nepozvaný hosť. Rozsvietenie svetla ho môže odradiť od ďalšej návštevy. Zároveň sa nemusíme obávať ani dlhšieho svietenia, neovplyvní to náš účet za elektrinu.

Decentné solárne svetlá

Ak si chceme osvetliť okolie domu, garáže alebo iného objektu, ale očakávame decentnejšie osvetlenie, vyberieme si solárne lampy. Na výber máme rôzne nástenné lampy, ktoré rozmiestnime v priestore tak, aby nám osvetlili požadovaný priestor. Je viacero typov takýchto solárnych svietidiel.

Jeden typ má možnosť ručného zapínania a vypínania. Zapneme ich len vtedy, keď ich potrebujeme. Druhým, asi najrozšírenejším typom, sú automatické solárne svietidlá. Tie sa cez deň nabíjajú, a po zotmení sa automaticky rozsvietia. Tretím typom sú solárne lampy s pohybovým senzorom. Rozsvietia sa po zachytení pohybu na určený čas, čiže sú používané hlavne na osvetlenie prístupových chodníkov, schodísk a podobne. Špeciálnym typom solárneho osvetlenia svietidlá, ktoré sa montujú priamo do chodníku, a svietia zo zeme.

Záhrada plná svetla

Solárne svietidlá však nemusia byť len funkčné zariadenia. Môžu to byť aj dekoratívne predmety. Záhradné svietidlá dokážu nielen osvetliť záhradu alebo chodník cez trávnik, ale môžu byť aj dizajnovým doplnkom, ktorý si všimneme aj cez deň. Môžeme ich nájsť v rôznych prevedeniach. Vyberme si stĺpikové lampy, ktoré sa jednoducho zapichnú do zeme, alebo namontujú do chodníku. Rozvešajme po stromoch dizajnové závesné svietidlá v rôznych tvaroch, ako žiarovka, fľaša, či iný tvar. Ozdobiť si môžeme plot alebo terasu svetelnými reťazami so žiarovkami jedno alebo viacfarebnými, s možnosťou rôznych tvarov žiaroviek. Terasový stôl krásne osvetlia solárne dizajnové lampy. Výber je široký.

Všetky solárne svietidlá majú ako zdroj energie slnko. Základom sú fotovoltaické články, ktoré zo slnečných lúčov vyrobia elektrickú energiu. Tá sa ukladá do zabudovanej batérie, vďaka ktorej tieto svietidlá dokážu svietiť v noci dlhé hodiny. A napriek tomu, že máme osvetlený potrebný priestor, na účtoch za elektrinu to neuvidíme. Vďaka tomu si môžeme dovoliť svietiť, koľko si želáme.

(Zdroj: PR ML; Pripravila: Valéria Nagyová)

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*