Rýdzo slovenská limitovaná edícia spoločnosti Ozeta 

Trenčín, Admin –  Tradičná slovenská značka Ozeta dokazuje už takmer 80 rokov, že kráča s dobou. Najnovším dôkazom je reakcia na folklórny trend, ktorým Slovensko aktuálne žije. Značka v spolupráci s modrotlačiarom Matejom Rabadom pripravila unikátnu limitovanú edíciu (na obr. č. 1, 6), ktorá je určená pre pánov a ich synov, synovcov ap. V krásnom drevenom balení v nej nájdete vreckovku, pánsku kravatu, pánskeho motýlika a chlapčenského motýlika.

Na dnešnej tlačovej konferencii vystúpili poprední predstavitelia spoločnosti OZETA. Zľava: Moderátorka Barbara Heribanová, Ján Klimek, riaditeľ výroby, Miloš Hrbatý, generálny riaditeľ OZETA a Matej Rabada, modrotlačiar.

Spojenie víťazov Zlatej Fatimy 2017
Počiatky idey spolupráce na unikátnej limitovanej edícii siahajú na medzinárodnú odevnú výstavu Trenčín Mesto Módy 2017, kde Ozeta i Matej Rabada získali ocenenie Zlatá Fatima. Ozeta v kategórii pánsky odev a Matej Rabada v kategórii hand made výrobca roka. “Čím viac sme sa s touto myšlienkou pohrávali, tým viac sme ňou boli nadšení,” povedal Miloš Hrbatý, generálny riaditeľ Ozety, “Ako slovenská značka s dlhoročnou tradíciou výroby odevov na Slovensku veríme v zmysel zachovávania slovenských tradícií. Preto sme sa rozhodli ísť do spolupráce a podporiť tak nielen Mateja Rabadu ako modrotlačiara, ale aj poznateľnosť jeho práce a tejto krásnej tradičnej techniky farbenia.”

           

Výsledkom je ručne a v každom kroku na Slovensku vyrábaná kolekcia. “Myšlienka spojenia ma absolútne nadchla, okrem iného aj pre presah modrotlače do pánskej módy,” povedal modrotlačiar Matej Rabada (na obr. č. 3, 4, 5 predstavil novinárom výrobu modrotlače), “Modrotlač bola totiž v minulosti charakteristická pre dámsku módu a interiérové doplnky.”

                       

Ušitie kravaty trvalo viac ako 2 hodiny
Kolekcia je ručnou prácou. Výroba plátna trvala približne 2 týždne, nasledovalo šitie, ktoré bolo v kompetencii snúbenice Mateja Rabadu, textilnej dizajnérky Veroniky Galášovej (zľava na obr. č. 7). “Vreckovky sú na ušitie pomerne jednoduché,” povedala Veronika, “avšak motýlik a kravata sú časovo náročné. Tak napríklad ušitie jednej kravaty trvá niečo cez dve hodiny: najprv je potrebné dopasovať vzor do strihu, vystrihnutý diel vystužiť, prišiť podšívku, zošiť to, prevrátiť naruby, zažehliť a na záver ručne prišiť štítok tak, aby nebol viditeľný šev.”

Ušitie motýlika trvá približne 1 hodinu.
Zaujímavá je aj samotná výroba plátna, kde príprava 10 metrov so šírkou 140 cm trvá približne 8 hodín. Samotná tlač totiž zaberie 3 hodiny, plátno zrie 3 – 14 dní, v závislosti od vzoru, farbenie trvá 1,5 hodiny a prepieranie vo vode a kyseline ďalších 3,5 hodiny. Z týchto 10 metrov je následne možné vyrobiť približne 100 motýlikov.
Na výrobu limitovanej edície bol vybraný vzor z depozitu Oravského múzea, pôvod ktorého siaha do roka 1860.

Slovenská výroba nielen pre Slovákov
Niet sa čo čudovať, že k spojeniu s rýdzo slovenskou farbiarskou technikou pristúpila práve spoločnosť Ozeta. Tradičná slovenská značka má na Slovensku nielen sieť 24 predajní, ale priamo aj výrobný závod, v Topoľčanoch. Produkty tak na Slovensku nielen predáva, ale aj šije. Až približne 60 % tejto slovenskej výroby je pritom určenej na export do zahraničia. “Asi najznámejším zahraničným zákazníkom je letisko SCHIPHOL v Amsterdame, kde všetok obslužný personál nosí pracovný odev zo Slovenska,” povedal Miloš Hrbatý. “Ďalších významných obchodných partnerov máme v Škandinávii, Beneluxe, Nemecku, Rakúsku, Rusku atď.” Generálny riaditeľ dodal, že v zahraničí na slovenskej výrobe oceňujú najmä kvalitu šitia a vhodnú voľbu materiálov, ktorá zaručuje nielen eleganciu, ale aj komfort nosenia.

Pár faktov o Ozete a o slovenských zákazníkoch:
– značka zamestnáva cca. 100 pracovníkov v maloobchode a cca. 300 vo výrobe
– predaj oblekov narástol medziročne (2016 vs. 2017) o 14 %
– priemerný Slovák má záujem o oblek v hodnote do 250 eur
– viac ako 50 % Slovákov preferuje modrú farbu obleku
– aj medzi Slovákmi sa čoraz výraznejšie presadzujú slim strihy
– vo výbere medzi kravatou a motýlikom na Slovensku stále prevládajú kravaty s podielom 65 %, motýliky ale zaznamenali medziročný nárast predaja až o 25 %
– každá tretia predaná košeľa je čisto biela
– na ušitie saka je potrebných približne 1,8 m látky, na ušitie nohavíc cca. 1,35 m
– v roku 2017 bolo vo výrobnom závode v Topoľčanoch ušitých 6 000 kabátov, 68 000 sák, 74 000 nohavíc a 11 000 viest, z toho vyše 60 % bolo určených na export
– za hodinu v Topoľčanoch vyrobia približne 16 sák či 16 nohavíc

OZETA je významná slovenská značka, ktorá na domácom trhu pôsobí už od roku 1939. Najmä pánske obleky a iné trendy módne kúsky šila pôvodne v Trenčíne, dnes sa výroba realizuje v závode v Topoľčanoch.
Svoju novú éru značka začala v roku 2012 a súvisí najmä s jej cieľom nielen šiť kvalitné a komfortné oblečenie, ale aj ho priamo predávať zákazníkom. Zároveň im tak pomôcť pri výbere a prípadnej úprave oblečenia na mieru zákazníka. Výsledkom boli nové značkové predajne, vďaka ktorým sa OZETA stala najväčšou maloobchodnou sieťou svojho druhu na Slovensku. Okrem kvalitných materiálov svetových značiek, dizajnových kúskov a precízneho šitia v predajniach nájdete aj vysoký štandard služieb.

(Zdroj: Perla Žinčíková, Devito; Pripravila: Valéria Nagyová)

1 Komentár Rýdzo slovenská limitovaná edícia spoločnosti Ozeta 

  1. Miroslav Hudec // 21. marca 2018 at 14:20 // Odpovedať

    Ako bývalého Textiláka ma teší,že zachovávate Slovenskú tradíciu modrotlače.

Zanechajte nám Váš dotaz

Vaša emailová adresa nebude publikovaná


*